Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Parlament uchwala kontrowersyjną ustawę medialną

Polscy prawodawcy uchwalili w piątek kontrowersyjną ustawę, którą krytycy uznali za próbę uciszenia przez prawicowy populistyczny rząd niezależnego kanału informacyjnego TVN24, kontrolowanego przez amerykańskie Discovery, za co Waszyngton natychmiast obwinił.

Rząd twierdzi, że ustawa uchwalona przez izbę niższą po sprzeciwie Senatu ochroni polski krajobraz medialny przed potencjalnymi wrogimi aktorami, takimi jak Rosja.

Aby ustawa weszła w życie, ustawa, która została przyjęta niespodziewanym głosem 228 do 219 głosów, czeka na podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Zdaniem opozycji został przyjęty z naruszeniem przepisów parlamentarnych i prawnych.

Na głosowanie natychmiast zareagował chargé d’affairs ambasady USA w Warszawie.

„Stany Zjednoczone są bardzo rozczarowane, że polski parlament uchwalił dziś ustawę medialną”Bix Aliu napisał na Twitterze.

Oczekujemy, że prezydent Duda będzie kontynuował swoje wcześniejsze wypowiedzi i wykorzysta swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i przedsiębiorczości.„, on dodał.

Według Discovery GroupW Parlamencie doszło do bezprecedensowego ataku na wolne media(Izba Niższa Parlamentu, przyp. red.).

Akcja ta skierowana jest przeciwko największemu i najważniejszemu sojusznikowi Polski, ponieważ Stany Zjednoczone są kręgosłupem bezpieczeństwa i istotną częścią polskiej gospodarki.Odkrycie powiedział W komunikacie prasowym.

Projektowane są TVN Discovery Group i Discovery Inc. do obrony swojej inwestycji w Polsce i wykorzysta wszelkie środki prawne, aby zapewnić ciągłość misji naszych mediów w Polsce.– powiedział Discovery, mając nadzieję, że to zrobi polski prezydent.Przeciwstawią się weta„Za to prawo”Jak już ogłoszono”.

Ustawa uniemożliwi firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadanie większościowych udziałów w polskich spółkach medialnych.

W szczególności zmusi to amerykańską grupę Discovery do sprzedaży swojego największego udziału w TVN, jednej z największych prywatnych sieci telewizyjnych w Polsce. TVN24 jest jego 24-godzinnym kanałem informacyjnym i jest postrzegany jako krytyczny wobec rządzących konserwatystów.

READ  Wojna na Ukrainie: sprzedaż szwajcarskich nabojów Ukrainie?

Senat, w którym opozycja ma większość, głosował przeciwko ustawie we wrześniu. Ustawa została wstępnie zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów w sierpniu.

Stany Zjednoczone stwierdziły wówczas, że są „głęboko zaniepokojone” zapisem i ostrzegały przed jego potencjalnym wpływem na wolność prasy w Polsce i klimat biznesowy dla zagranicznych inwestorów.

Waszyngton poprosił następnie prezydenta Andreja Dudę o sprzeciwienie się ustawie.

To ważna ustawa dla populistycznego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i jego szefa Jarosława Kaczyńskiego, który już kontroluje publiczną TVP, która stała się środkiem rządowej propagandy, oraz znaczną część prasy regionalnej.