Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Otwierają drzwi swoich hoteli uchodźcom, ONZ ich nagradza

Polska: Otwierają drzwi swoich hoteli uchodźcom, ONZ ich nagradza

Rodzina Grochowskich od dwóch lat wspiera uchodźców.

Reklama

Władysław Grochowski i jego żona Lena zostali odznaczeni przez Organizację Narodów Zjednoczonych za działalność na rzecz uchodźców.

Sieć Arch Hotels oferuje ponad 500 000 bezpłatnych pobytów.

„24 lutego w lubelskim hotelu powitaliśmy pierwszych uchodźców. – wyjaśnia Władysław Grochowski. Następnego dnia w 16 hotelach utworzono 16 centrów kryzysowych. Serdecznie witaliśmy wszystkich, którzy do nas przyszli. Jestem dumny, że daliśmy radę – to było prawdziwe wyzwanie.

Kateryna Daryńska jest ukraińską uchodźczynią, obecnie zatrudnioną w Fundacji Leny Krochowskiej. Swoje przybycie opisuje ze łzami w głosie:

„Przekroczyliśmy granicę 2 kwietnia. Dotarliśmy do Jano, do hotelu. Było ciemno, o 2 w nocy. Kiedy wyjeżdżasz z całą rodziną z tylko jedną walizką, nie wiesz, gdzie jesteś. z powrotem… nie wiemy, bo to wyjazd, nawet nie wiesz, gdzie będziesz spał… Kiedy przyjechaliśmy, byli kucharze, dużo obsługi… Podano też gorące jedzenie. poszliśmy do przydzielonego nam pokoju, zrobiliśmy pierwszą rzecz, położyliśmy się do łóżka i nie wiedzieliśmy, co dalej. Nic nie wiedzieliśmy. , ale przez zupełnie obcych ludzi. Zostaliśmy ciepło przyjęci i wspierani. Tam były autobusy pełne przesiedleńców z różnych miast Ukrainy. Nakarmili nas, dali pranie, dali nam wszystko. To było dla nas bardzo ważne…”

Władysław Grochowski dodaje: „Czuję się odpowiedzialny za tych ludzi. Gdybym miał więcej, może mógłbym zrobić więcej. Szkoda byłoby, gdybym nie rozpoznał potrzeb tych, którzy mają mniej”.

Rodzina Grochowskich od dwóch lat wspiera uchodźców. Jak wyjaśnia Andreas Kirchhof, starszy doradca ds. stosunków zewnętrznych w UNHCR, jest to jeden z powodów, dla których UNHCR przyznało mu Nagrodę Nansena:

„Nie tylko udzielali pomocy uchodźcom – wzmacniali ich, pomagając im w znalezieniu pracy, szkoleniu i integracji ze społeczeństwem, razem z innymi potrzebującymi pomagali potrzebującym Polakom. Po drugie, zmobilizowali przedsiębiorców. Współpracowali z miastach, współpracowali z organizacjami humanitarnymi, więc uchodźcy na tym skorzystali.Tutaj widzimy ogólną postawę społeczeństwa.