Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce lewica forsuje dwie ustawy

W Polsce lewica forsuje dwie ustawy

Choć Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie dotyczących aborcji, polska lewica chce to zmienić. Posłowie Zjednoczonej Lewicy zgłosili dwa projekty ustaw mających na celu legalizację prawa do aborcji – powiedziała we wtorek (14 listopada) posłanka Anna Maria Szukowska.

Jeden z rachunków „Zapewnia pełną legalizację prawa do przerwania ciąży do dwunastego tygodnia ciąży. (…) Inny wyraźnie dekryminalizuje aborcję wspomaganą.”– wyjaśnił wybrany urzędnik. W poniedziałek, pierwszego dnia inauguracyjnego posiedzenia nowego polskiego parlamentu, zgłoszono dwa projekty ustaw.

Aby jednak wszystkie inicjatywy legislacyjne, z wyjątkiem głosowania nad budżetem, mogły zostać zadeklarowane, wymagają podpisu prezydenta państwa Andrzeja Dudy, członka walczącej ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która rządzi od 2015 roku. Przynajmniej do wyborów prezydenckich wiosną 2025 roku.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce nowa demokratyczna większość pokazuje siłę w parlamencie

Większość Demokratów wygrywa prezydenturę Sejmu

W poniedziałek na pierwszym od tego czasu posiedzeniu parlamentu Sejm, niższa izba parlamentu, wybrał przewodniczącego. Zwycięstwo Demokratów w wyborach legislacyjnych 15 października wyraźnie pokazało równowagę sił w nowej polskiej legislaturze.

Szymon Hołownia, kandydat Sojuszu Demokratycznego (Liberałowie Platformy Obywatelskiej, Konserwatyści i Chłopi Trzeciej Drogi oraz Zjednoczonej Lewicy), otrzymał 265 głosów, natomiast kandydat ustępującej Ustawy Konserwatywnej Partii Narodowej otrzymał 193 głosy. i Sprawiedliwości (PiS), Elżbieta Witek. Odizolowany PiS nie mógł nawet liczyć na głosy skrajnej prawicy Konfederacji.

Legalizacja prawa do aborcji jest w programie dwóch z trzech partii proeuropejskich – Lewicy i Platformy Obywatelskiej (PO) Donalda Tuska. „Umocnimy prawa kobiet, co będzie ważnym elementem działań koalicji. Unieważnimy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. [qui a entraîné une quasi-interdiction de l’avortement]. Kobiety mają prawo podejmować własne decyzje.”Porozumienie podpisane pomiędzy trzema grupami jest wymowne, choć dla lewicy niewystarczające.

READ  Polska: Pięć ton martwych ryb odzyskanych z Odry

Aborcja będzie praktycznie nielegalna od 2020 roku

Polska, kraj tradycyjnie katolicki, ma już jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych w Europie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny w 2020 r., że zakończy ciążę w celu aborcji na korzyść rządu populistyczno-nacjonalistycznego. „Niekonstytucyjny”. Uznaje się je dopiero wtedy, gdy doszło do gwałtu lub zagrożenia życia matki.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce po niespodziewanym zwycięstwie Partia Demokratyczna przygotowuje się do napiętej współpracy z prezydentem Dudą.

Ustawa antyaborcyjna pozwala lekarzom na dokonywanie aborcji w przypadku zagrożenia życia kobiety, jednak praktyka jest na tyle restrykcyjna, że ​​lekarze boją się to zrobić. Ustawa przewiduje także karę pozbawienia wolności do lat trzech dla osób, które przerywają ciążę lub pomagają lub współdziałają w przerwaniu ciąży kobiety ciężarnej.

W marcu w bezprecedensowej w Polsce sprawie polska aktywistka Justyna Wydryńska została skazana przez warszawski sąd na prace społeczne za ułatwianie aborcji.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce działaczka na rzecz praw do aborcji została skazana przez sąd

Świat z AFP