Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Oskarżony organizator protestów aborcyjnych

Jeden z organizatorów Demonstracje przeciwko wirtualnemu zakazowi aborcji Polski rząd poinformował w czwartek, że oskarżonemu w Polsce grozi do ośmiu lat więzienia. Marta Lampard, jedna z liderek wspólnego „La Strike des Femmes”, została w środę oskarżona o spowodowanie „ryzyka epidemicznego” podczas epidemii rządowej i narażenie zdrowia innych. 19, Alexandra Skrginiers, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czytaj więcej> Prawo do aborcji zostało w Polsce prawie zniszczone

Marta Lembert, która nie przyznała się do winy i odmówiła zeznań, została uniewinniona. Został oskarżony w wywiadzie radiowym o obrażanie i plucie na funkcjonariusza policji, a także o „słynność” z ataków na kościoły. „Podejrzanemu grozi do ośmiu lat więzienia” – powiedział rzecznik wymiaru sprawiedliwości.

Prawo do aborcji zostało prawie zniesione

Nacjonalistyczna siła konserwatywna „przechwytuje kodeks karny przeciwko obywatelom, ponieważ omija procesy sądowe oparte na prawie karnym. Tak właśnie jest w moim przypadku ”, Marta Lambert na łamach Gazety Wyborka.

Wielu z aresztowanych i oskarżonych przez policję podczas protestów zostało zwolnionych przez sądy. Marta Lampard jako jedna z pierwszych rozpoczęła protesty w całej Polsce w październiku po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł przeciwko dobrowolnemu przerwaniu ciąży w przypadku nieprawidłowości płodu. Odtąd jakakolwiek aborcja jest w Polsce zakazana Z wyjątkiem przypadków gwałtu, podżegania lub narażania życia matki.

Protesty wznowiono w styczniu po opublikowaniu orzeczenia sądu w Dzienniku Ustaw i wejściu w życie. Polska, kraj w większości katolicki, ma jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji w Europie. Obecnie, według oficjalnych danych, rocznie w Polsce dokonuje się mniej niż 2000 legalnych aborcji. Organizacje feministyczne szacują również, że każdego roku około 200 000 aborcji jest dokonywanych nielegalnie lub za granicą.

READ  Toyota zwiększa inwestycję hybrydową w Polsce - L'argus PRO