Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska oskarża Moskwę o „atak hybrydowy”, czemu Kreml zaprzecza

Polska oskarża Moskwę o „atak hybrydowy”, czemu Kreml zaprzecza

Helsinki zamknęły przejście graniczne z Rosją w odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby przyjazdów osób ubiegających się o azyl. Moskwa ostrzegła Finlandię.

Prezydent Polski obiecał w poniedziałek 20 listopada „Wsparcie polityczne» Finlandia zamyka przejścia graniczne z Rosją w odpowiedzi na gwałtowny wzrost napływu osób ubiegających się o azyl z Helsinek. W zeszłym tygodniu Finlandia zamknęła cztery z ośmiu przejść granicznych, oskarżając Moskwę o próbę destabilizacji kraju, który w kwietniu dołączył do NATO, zezwalając nielegalnym migrantom na przekraczanie wspólnej granicy. Według Andrzeja Dudy „Mieszany atak» Porównaj, czego doświadczyła Polska na granicy z Białorusią.

Od 2021 r. Warszawa oskarża Rosję i Białoruś o to, że stoją za gwałtownym wzrostem liczby migrantów próbujących przedostać się do UE przez jej granicę. „Niestety mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w ochronie naszych granic przed presją migracyjną.», zapowiedział dziennikarzom Prezydent RP podczas spotkania z Prezydentem Finlandii Sauli Niinisto w Warszawie. „Finlandia może liczyć z jednej strony na pełne wsparcie polityczne Polski, a z drugiej na wymianę doświadczeń.» obiecał Andrzej Duda.

„Nie akceptujemy takich zarzutów”.

Sauli Niinisto wspomina, że ​​sytuacja, w jakiej znalazła się Finlandia, była bardzo podobna do wyzwań, przed którymi stanęła Polska. „Wydaje się, że część migrantów, którym nie udało się przedostać do Europy przez Polskę, udała się dalej na północ, w stronę granicy z Finlandią.” Dodał. Obydwa kraje zgodziły się podnieść sytuację na swoich wschodnich granicach na nadchodzącym szczycie UE. „Na dłuższą metę kraje nie mogą same stawić czoła tym problemom, które mogą szybko powtórzyć się w sąsiednim kraju (…).„, ocenił Sauli Niinisto.

Rosja w poniedziałek zaprzeczyła wykorzystywaniu migrantów na granicy z Finlandią i ostrzegła Finlandię przed zamknięciem czterech pozostałych przejść granicznych. „Taka decyzja wyraźnie zaszkodziłaby interesom narodowym Finlandii» Wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Chruszko powiedział rosyjskim firmom. „Nie akceptujemy takich zarzutówRzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił w poniedziałek reporterów.Rosyjscy funkcjonariusze straży granicznej ściśle przestrzegają wszystkich instrukcji służbowychZe swojej strony rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych ogłosiło w poniedziałek, że zamknęło tymczasowy punkt ocieplenia utworzony dla migrantów w Karelii (na północnym zachodzie), w pobliżu wciąż otwartego przejścia granicznego z Finlandią.

READ  Trzynastu doradców medycznych polskiego rządu podało się do dymisji w proteście przeciwko jego bezczynności