Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Nadzwyczajne Muzeum w Warszawie zaprasza na wycieczkę po historii Apple

„To największa i najbardziej kompletna kolekcja Apple na świecie” – powiedział Jacek Lupina, 56-letni zawodowy architekt i grafik zainteresowany produktami Apple.

Fabryka mieści się w Norblinie, dawnej fabryce czerwonej cegły z początku XIX wieku, która została przebudowana na centrum handlowo-rozrywkowe w centrum Warszawy. Polskie Muzeum Jabłka Wyświetla ponad 1600 produktów związanych z popularną kalifornijską firmą, które zostały zebrane w poszukiwaniu aukcji na całym świecie.

Produkty Apple dla wszystkich grup wiekowych na wystawie w Warszawie

Niedaleko wejścia, z mahoniową obudową, znajduje się replika Apple 1, pierwszego komputera osobistego, który założyciele marki Steve Jobs i Steve Wozniak wprowadzili na rynek w 1976 roku.

Pierwotnie wyprodukowany w około 200 egzemplarzach, Apple 1 sprzedawany był za 666,66 USD, częściowo w formie zestawu. Aby połączyć ze sobą, użytkownik musi dodać obudowę, zasilacz, klawiaturę i wyświetlacz.

„Moją ambicją jest to, jak zaczęli zwiedzający to muzeum, jak starożytne i bardzo proste: obudowa Apple 1 była wykonana z drewna, co nie ma nic wspólnego z tym, co znamy dzisiaj” – powiedział Lupina AFP.

ja Najdziwniejsze muzea na świecie

Otwarcie muzeum poświęconego Apple zajęło trzy lata

Aby zebrać swój egzemplarz, kolekcjoner zwrócił się do innych ekspertów i wykorzystał elementy czasu. Zajęło mu to prawie trzy lata wysiłku. Steve Wozniak podpisał się na płycie głównej podczas wizyty w Polsce w 2018 roku.

„Przeanalizował wszystkie spawy i komponenty i docenił to, co czuł. Pokazał mi również, gdzie on i Steve Jobs chcieli zmodyfikować, ale nie mieli czasu”, mówi.

Również w dużej sali wystawione są dziesiątki komputerów, takich jak Apple II, Lisa, Imac, Powermac, Macbook, Mac Pro czy iPhony, iPody, iPady, instrukcje obsługi, oprogramowanie i inne produkty ze świata Apple.

Na ścianach oryginalne plakaty, popularna kampania reklamowa „Think Different” (myśl inaczej) z Bobem Dylanem od 1997 roku, Pablo PicassoMuhammad Ali, a nawet Alberta Einsteina.

READ  Sąd Najwyższy uznał, że niektóre artykuły traktatów europejskich są niezgodne z konstytucją

Zanurz się w jabłkowym wszechświecie

Ekrany wideo i interaktywne terminale lub przewodniki audio pozwalają widzom poruszać się po całym świecie Apple. „Przez pierwsze dwa lata amatorzy, żeby ich zobaczyć, musieli mieć kilka maszyn, bo było to zbyt drogie dla kogoś, kto mieszkał w posteuropejskim kraju. Wcześniej musiałem mieć coś, czego nie mogłem kupić. Komunista, – wspominał Jacek Lupina.

Wkrótce potem zaopatrzenie zaczęło zajmować jego dom na obrzeżach Warszawy, najpierw biuro, a potem salon. „Sprzedałem cały salon, stół, krzesła, zostawiłem tylko sofy” – zaśmiał się. W 2017 roku otworzył w swoim domu muzeum. Spędza tam swój wolny czas, czasem całą noc, oglądając aukcje w różnych strefach czasowych.

„Walka może być czasami trudna, niedawno przegrałem emac z kolekcjonerem z Holandii” – mówi. Dziś jego pragnieniem jest również wydawanie pieniędzy. „Nie mam oszczędności, nie mam emerytury, tylko moja kolekcja”.

Czytaj więcej:

Co jemy w Polsce?

Krótka historia pirogyzmu, Happy Ravioli z Polski

Krótka historia pirogyzmu, Happy Ravioli z Polski

Polska: Legenda o smoku Grokov

Polska: Legenda o smoku Grokov