Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska kupi 300 wyrzutni rakietowych K239 „Chunmoo” od południowokoreańskiego Hanwha

Polska kupi 300 wyrzutni rakietowych K239 „Chunmoo” od południowokoreańskiego Hanwha

Nawet mając 100 miliardów euro na stole, Niemcy raczej nie będą miały pierwszej europejskiej armii konwencjonalnej, jak chciałby ich kanclerz Olaf Scholes. Chyba że podejmiesz taki sam wysiłek jak Polska…

W rzeczywistości oprócz zamówienia na 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams SEPv3 [auxquels s’ajouteront 116 exemplaires d’occasion]Warszawa dostarczy swoim siłom naziemnym tysiąc czołgów K2PL „Czarna Pantera” i 836 samobieżnych haubic. [montés sur chenilles] K9 Thunder w ramach współpracy wojskowo-przemysłowej z Koreą Południową. A lista zakupów jeszcze się nie skończyła.

W związku z tym oczekuje się, że minister obrony RP Mariusz Błaszczak sformalizuje w najbliższych dniach w Seulu zamówienie na 300 wyrzutni rakietowych K239 „Chunmoo” firmy Hanwha Group na nieokreśloną kwotę.

– To doskonała artyleria. Na podstawie naszych obserwacji wojny na Ukrainie możemy wyraźnie zobaczyć, jaką przewagę artyleria może zapewnić na polu walki – wyjaśnił w serwisie informacyjnym I.PL polski minister.

K239 „Chunmoo” może wystrzeliwać rakiety kalibru 131 i 230 mm na odległość od 36 do 46 km. Wykorzystuje również kierowane przez GPS rakiety 239 i 400 mm, które mogą trafiać w cele w odległości odpowiednio 80 i 200 km. Wreszcie może wystrzelić taktyczny pocisk balistyczny KTSSM-II o zasięgu 300 km.

Jednak w maju ubiegłego roku, za pośrednictwem Twittera, Mr. Błaszczak potwierdził zamiar zakupu 500 systemów M142 HIMARS ze Stanów Zjednoczonych, oprócz 20 już zamówionych. Prekursor, a w obecnym stanie ta ambicja została zrewidowana w dół… na rzecz K239 „Chunmoo”, którego pierwsze jednostki będą dostarczane Wojsku Polskiemu od 2023 roku.

„Wiemy, że 500 HIMARS, na które wysłaliśmy list z żądaniem, nie otrzymamy w rozsądnym terminie. […] Postanowiliśmy więc podzielić sekwencję HIMARS na kilka faz. Będziemy mieli zarówno HIMARS, jak i Chunmoo – wyjaśnił Błaszczak.

Przypominamy, że do 2023 r. Polska chce podwoić swoje wydatki na wojsko, osiągając 138 mld zł. [environ 29 milliards d’euros]Czyli o 80 mld zł więcej niż w 2022 roku. To jeszcze nie koniec, bo chodzi o podniesienie ich do 5% PKB w nadchodzących latach.

READ  Bruksela prosi o wyjaśnienia od Polski i Węgier