Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska GCT: Carlson topi się w Dudzie;  drewno MVL!

Polska GCT: Carlson topi się w Dudzie; drewno MVL!

Znakomity Rapid & Blitz Poland 2023 Jana-Krzysztofa Dudy pozostaje na prowadzeniu po pierwszym dniu błyskawicy, ale jego przewaga topniała jak lód w słońcu po pokazie mocy Magnusa Carlsena.

Z notą 17,5 pkt polska gwiazda zakończyła sesję kulą armatnią z 5 zwycięstwami w rankingu, w tym jednym w czołówce, o pół punktu wyżej od światowego nr 1. Po stronie trójkolorowej Maxime Vachier-Lagrave musi przełączać się między dobrymi i mniej dobrymi i zadowolić się wynikiem 50%, co pozostawia mu 2 punkty przewagi.

Superbet Rapid & Blitz z Polski ogłosi swój werdykt w czwartek 25 maja z ostatnimi 9 rundami błyskawicznymi.

Jak podążać?

Wszystkie mecze Superbet de Rapide & Blitz Poland 2023 są dostępne codziennie od godziny 14:00 na naszej stronie wydarzenia i można je śledzić na żywo Łańcuch z Kevina Bordy’ego.

Pierwsza runda turnieju Blitz nadała ton temu dniu: liderzy zostali pokonani przez graczy z niższych rankingów. Zwycięstwo „Rockstara” Richarda Rapporta nad Dudą od razu wyrównało rankingi.

Levon Aronian, który był drugi w turnieju szybkim, stracił szansę na odzyskanie prowadzenia, pozwalając na zwycięską sztuczkę, gdy jego własny hetman przemieszał się z Anishem Giri.

Carlson jest jedyną zawodniczką w pierwszej piątce, która wygrała Angielkę przeciwko MVL. Jednak świętowanie było krótkotrwałe dla światowego nr 1, który na skandynawskim dworze został pokonany przez Wesleya Chow.

„Magnus był zmotywowany po przegranej ze mną.”

Podbudowany zwycięstwami w drugiej i trzeciej rundzie z prowadzącym Dudą, Aronian objął prowadzenie o pół punktu. Niestety dla zwycięzcy niedawnego turnieju Rapid & Blitz w Satti Jultis okazał się mało inspirujący, zdobywając zaledwie 2/6 i zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Aronian prowadził na początku dnia, zanim się potknął. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Po trudnym początku Duda wygrał swój pierwszy mecz niewielką przewagą w piątej rundzie nad MVL. Trójkolorowy wygodnie utożsamiany z czernią. Gra po cichu zmierzała do remisu, gdy Maxim zbyt późno zdał sobie sprawę ze swojego błędu i został złapany.

READ  Cztery pytania dotyczące Kaliningradu w centrum wznowionych napięć między Rosją a Zachodem

Dzień lidera zamienił się w tęczę, gdy wygrał z Bogdanem-Danielem Teague i rodakiem Radosławem Wojtaskiem w szóstej i siódmej rundzie.

W 100% polska walka obróciła się na korzyść lepszego rankingu. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Carlson, który rozpoczął dzień ze słabym wynikiem 2/4 dzięki wzrostowi Dudy, rozpoczął swoją zwycięską passę przeciwko Przyspieszonemu Smokowi Szewczenki.

Przekonujące zwycięstwa nad Rapportem i Aronianem w szóstej i ósmej rundzie, a następnie niesamowity prezent Kiri w siódmej (hetman w 1 ruchu po pełnej wygranej) Norweg zmniejszył stratę do Dudy do półtora punktu. Z ich konfliktu.

Podekscytowani kibice numer 1 na świecie zaczęli zbierać się na najważniejszą walkę dnia.

Karlsson – mistrz świata czy nie – cieszy się niesłabnącą popularnością. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Silny białymi figurami Duda może mieć nadzieję na odzyskanie wagi rywala przed ostatnim dniem. Trzymał się swojego lojalnego angielskiego początku, ale wkrótce znalazł problemy z miejscem w Queenside.

Carlson pokonał lidera na czarnych i zdobył uderzenie. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Pomimo kilku błędów, Karlsson wykorzystał tę przewagę w swoim zwykłym stylu, pozwalając Dudzie marzyć o pół punktu w końcówce wieży z gońcami w przeciwnych kolorach. Zgodnie ze swoją reputacją, Karlsson doprowadził swojego przeciwnika do krytycznego zwycięstwa.

Oto nasza gra dnia przeanalizowana przez GM Rafaela Leitao poniżej:

Na uwagę zasługuje bardzo dobry występ Szewczenki, który pokonał Teague’a, Vojdaska, Rapporta i Giriego, który uzyskał notę ​​5,5/9.

Szewczenko, najniżej sklasyfikowany gracz turnieju, wpadł w blitz. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Tak więc decyzja zostanie podjęta pod koniec dnia, kiedy Carlson zacznie szturmować. Dudę dzielą jednak tylko dwa punkty, pierwszy od MVL, piąty iw przypadku dobrej serii wszystko jest możliwe dla Francuza.

Co ciekawe, Carlsen zmierzy się z Dudą białymi w ostatniej rundzie turnieju, co, jak zaznaczył Norweg, „może teraz przechylić się na korzyść kogokolwiek”.

Ranking po 4 dniach


Obraz: Wielka wycieczka szachowa.

Cały dzień 4 gry

Superbet Rapid & Blitz Poland 2023, zrzeszający 10 najlepszych graczy na świecie, to drugi etap Grand Chess Tour (GCT) 2023. Magnus Carlsen, Wesley Cho, MVL, a nawet Anish Giri rywalizują o swój udział. 175 000 dolarów nagrody…


Zanim:

READ  Elektryczne auta Fiata już niedługo będą produkowane w Polsce