Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Debata na temat kary śmierci powraca w Polsce

Debata na temat kary śmierci powraca w Polsce

Ostatnie egzekucje w Polsce rozpoczęły się w 1988 roku, u schyłku PRL-u. Za gwałt i morderstwo. Zniesienie kary śmierci, warunek konieczny przystąpienia do Unii Europejskiej i Rady Europy, zostanie przyjęte po dziesięciu latach. Ale przez kilka tygodni rządzący ultrakonserwatyści opierali się na najgorszych zbrodniach kryminalnych, aby zakwestionować ten zapis.

Słaba kazuistyka

Pod koniec marca 8-letni Kamil został znaleziony martwy po tym, jak został pobity i oblany wrzątkiem przez ojczyma. Chłopiec uratowany przez biologicznego ojca 8 maja w Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (Górny Śląsk) wywołał bardzo silne narodowe emocje. Mateusz Morawiecki, premier Prawa i Sprawiedliwości (PiS), szybko rozwinął swoją propozycję: „W przypadku konkretnych ohydnych zbrodni, takich zbrodni z premedytacją, przeciwko takim niewinnym ofiarom, osobiście opowiadam się za przywróceniem kary śmierci”.Powiedział, że należy wprowadzić surowe prawo.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przeciwnik Mateusza Morawieckiego w listopadowych wyborach parlamentarnych, może kojarzyć się tylko na Twitterze. „Tak brutalna zbrodnia na bezbronnym dziecku powinna być wymierzona najsurowszą karą. Niestety w Polsce mamy tylko dożywocie.Lider polskiej partii Solidarność odpowiedział, że prymat prawa krajowego nad prawem europejskim.

Morderstwa stopniowo spadają

Wydaje się, że opinia jest po ich stronie. Według sondażu opublikowanego w środę 17 maja przez United Surveys for Virtual Poland, Polaków opowiadających się za karą śmierci – 48,3% ankietowanych – jest więcej niż zwolenników abolicji (46,3%). W styczniu inny sondaż ponownie wykazał, że 54% Polaków jest przeciwko karze śmierci.

Żadna statystyka krajowa nie przemawia za przywróceniem kary śmierci. Liczba morderstw spada każdego roku nieco bardziej: z 1325 w 2001 r. do 507 w 2022 r. Innym argumentem abolicjonistów jest to, że pomyłki sądowe nie mają już takiej wagi jak kiedyś. Jednak Polska nie jest na to odporna. Przeniesione na duży ekran życie Tomasza Komendy poruszyło naród. Ten 46-letni mężczyzna został skazany na dwadzieścia pięć lat więzienia za morderstwo i osiemnaście lat więzienia za przestępstwo, którego nie popełnił.

READ  Ruszył nowy gazociąg łączący kraje bałtyckie z siecią europejską

spuścizna po Janie Pawle II, o której mowa

Uważał, że istnieje luka w kwestii abolicji w kraju Jana Pawła II, centralnej postaci Polski, pierwszego poważnego przeciwnika kary śmierci. „Krwawy i bezużyteczny”. Zanim obecny papież Franciszek bezwarunkowo sprzeciwił się, w 2018 r „Kara przeciwko Ewangelii”. Tradycja, która jest dziś kwestionowana przez niektórych polskich wierzących.

Hanna Mączyńska, prawniczka i mediatorka do zeszłego roku Rady Europy w Warszawie, potępiona w Polskim Radiu. „Cyniczna gra z wrażliwością społeczną”. „Jeżeli uważamy się za tak wielkich katolików, chciałbym zapytać: czy wybiórczo podążamy za nauczaniem Kościoła? » Pytanie to pojawia się jako temat kampanii sześć miesięcy przed wyborami.