Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska dołącza do unijnego porozumienia w sprawie rosyjskiej ropy – 12.02.2022 o 18:26

BRUKSELA, 2 grudnia (Reuters) – Polska zatwierdziła porozumienie w ramach Unii Europejskiej w sprawie ograniczenia ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską do 60 USD za baryłkę. Andrzej Sados, ambasador RP przy Unii Europejskiej, powiedział w piątek, dwudziestego siódmego.

Polska, która początkowo opowiadała się za najniższą możliwą ceną, zawiesiła swoją zgodę na włączenie mechanizmu dostosowawczego, który pozwoliłby na utrzymanie tego pułapu poniżej ceny rynkowej.

Andrzej Sados zapowiedział, że przyjęty mechanizm pozwoli na utrzymanie europejskiego pułapu co najmniej 5% powyżej obecnej ceny na rynku ropy.

Ambasador RP powiedział, że UE może teraz rozpocząć pisemną procedurę weryfikacji umowy, a oficjalne ogłoszenie zostanie ogłoszone w niedzielę.

Zasada działania takiej czapki pochodzi z G7. Chodzi o to, aby zarówno wyschnąć dochody Rosji, aby uniemożliwić jej finansowanie wojny na Ukrainie poprzez sprzedaż ropy, jak i uniknąć skoku światowych cen, gdy 5 grudnia wejdzie w życie europejskie embargo na rosyjską ropę.

Kraje spoza UE mogą nadal importować rosyjską ropę tankowcami i korzystać z europejskich firm ubezpieczeniowych i firm świadczących usługi morskie, o ile nie kupują rosyjskiej ropy po cenach powyżej ustalonego pułapu.

G7 początkowo zaproponowało maksymalną cenę od 65 do 70 USD za baryłkę, bez mechanizmu dostosowawczego. Ponieważ rosyjska ropa z Uralu URL-E była już notowana na niższych poziomach, Polska, Litwa i Estonia zażądały niższego pułapu.

(Reportaż Jana Strupczewskiego, pisanie: Kate Abnett, wersja francuska: Bertrand Poussi, montaż: Sophie Luin)

READ  Dmitrij Skribzak przesłał darowizny do Polski