Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska awansuje do rangi „zaawansowanej gospodarki”

Polska awansuje do rangi „zaawansowanej gospodarki”

W Polsce demokracja radziła sobie słabo, ale gospodarka radziła sobie dobrze. Do tego stopnia, że ​​w poniedziałek kraj został podniesiony do statusu „rynku rozwiniętego” przez brytyjski indeks giełdowy FTSE Russell. Takiego awansu nie było od dziesięciu lat.

Ten awans w klubie, w skład którego wchodzi także 25 największych potęg gospodarczych na świecie, pokazuje szybkość i solidność, z jaką Polska rozwijała się od zakończenia zimnej wojny.

Od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 r. PKB Polski wzrosło ponad dwukrotnie, a kraj przeżywa drugi najdłuższy okres ciągłego wzrostu w OECD od początku lat 90. XX wieku, podaje Financial Times.

„Polska wykazuje wszelkie cechy rynku rozwiniętego” – stwierdził w poniedziałek Marek Dietl, dyrektor Polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, która została ponownie otwarta w 1991 roku. Obejmuje bezpieczne usługi wymiany i posttransakcyjne oraz zaawansowaną infrastrukturę. Podkreślił, że dzięki tej promocji Warszawa może liczyć na przyciągnięcie nowych międzynarodowych inwestorów, skuszonych i uspokojonych swoim nowym statusem.

Popraw jej wizerunek

W każdym razie pozwoliłoby to zrównoważyć zły wizerunek Polski, jaki obecnie kreuje na scenie międzynarodowej w związku z kontrowersyjnymi przepisami wprowadzonymi przez konserwatywny rząd od czasu jego wyborów. Zaskakujący był także moment: w ubiegły poniedziałek Bruksela po raz drugi podjęła działania prawne w Unii Europejskiej, aby potępić jedną z reform sądownictwa wdrażanych przez polski rząd.

Pod koniec grudnia Komisja Europejska powołała się także na art. 7 Konstytucji Europejskiej (który niektórzy określili mianem „instytucjonalnej broni nuklearnej”), argumentując, że Polska zagroziłaby praworządności i jej wartościom w granicach Europy. . Węgry pod przewodnictwem Viktora Orbana stały się celem tego samego środka na początku września.

W konflikcie z Unią Europejską

Konflikt z Unią Europejską objawia się także na poziomie gospodarczym. Pomoc europejska, której Warszawa jest obecnie głównym beneficjentem w latach 2014-2020 (ok. 100 mld euro), w ogromnym stopniu przyczyniła się do wzrostu gospodarczego kraju.

READ  Warszawa przestaje dostarczać broń do Kijowa

Bruksela zaplanowała już jednak znaczne zmniejszenie tej kwoty dla Polski od 2021 roku. Oficjalnie jest to zrównoważenie środków europejskich w stronę krajów najbardziej potrzebujących. Można to jednak postrzegać również jako krok odwetowy wobec awanturnictwa konserwatywnego rządu. Ten ostatni również wielokrotnie wypowiadał się przeciwko tej decyzji.

Tak czy inaczej, wiadomość ta nie miała większego wpływu na rynki. Wtorek warszawska giełda zakończyła sesję nieco wyżej o 0,42%. Poniedziałkowy dzień zakończył się wzrostem o 0,7% WIG20, głównego indeksu Słowiańskiej Giełdy.