Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy kierowcy ciężarówek w dalszym ciągu zamykają granicę z Ukrainą

Polscy kierowcy ciężarówek w dalszym ciągu zamykają granicę z Ukrainą

Od niemal miesiąca polskie firmy transportu drogowego likwidują przejścia na głównych przejściach granicznych z Ukrainą. Potępiają nieuczciwą konkurencję i żądają ponownego narzucenia swoim ukraińskim odpowiednikom dostępu do rynku europejskiego.

Kolejki ciężarówek na polskich przejściach granicznych (jak tutaj w Medyce) wciąż rosną – Źródło: Daniel Sztork / iStock

Na zaśnieżonej drodze niedaleko Polski ukraiński kierowca ciężarówki Witalij Zemenko myśli o czekającej go długiej podróży. Przekroczenie posterunku granicznego Medica zajmie dziewięć godzin. Z drugiej strony musi dostarczyć dostawę wódki. Problemem jest powrót„, Opisać Stróż.

„Poniedziałek, 4 grudnia rano”Około 2500 ciężarówek ustawiło się w kolejce, aby wjechać na Ukrainę na granicy ukraińsko-polskiejWedług tego, co agencja przekazała ukraińskiej straży granicznej Interfaks. „Lokalne media podają, że na terenie Polski kolejki sięgały ponad 30 kilometrów„, ciągły euronews.

Od 6 listopada”Polscy kierowcy ciężarówek blokują główne przejścia graniczne na Ukrainę„, Mężczyzna Artie. „Potępiają”Nieuczciwa konkurencja ze strony ukraińskich sąsiadów„, kompletny Przechodzić. Pierwszego grudnia”Do protestu dołączyli słowaccy kierowcy ciężarówek, zamieniając konflikt w prawdziwy kryzys europejski” [Euronews].

Przywróć ograniczenia

Na różnych przejściach granicznych kierowcy ciężarówek „Domagajcie się przywrócenia systemu, który wymaga od ukraińskich firm uzyskania licencji na działalność w Unii Europejskiej– zauważa Polska Telewizja Publiczna TVP. „Zostało zawieszone w kilka miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i do tego czasu było ograniczone”.Liczba ukraińskich kierowców dopuszczonych do pracy w Polsce sięga 200 000 wjazdów rocznie.” [The Guardian]. Polscy kierowcy ciężarówek uważają jednak, że ta europejska decyzja „Miało to wpływ na ich dochody„, kontynuuje brytyjska gazeta.

Według nich ich ukraińscy odpowiednicy „Świadczenie usług po niższych cenach i transport towarów na terenie Unii Europejskiej, a nie tylko pomiędzy Unią a Ukrainą„, potwierdza TVP. „Te ciężarówki nadużywają naszej gościnności. […] Jest szeroko rozpowszechniony nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy”, donosi Stanisław Lisek, właściciel firmy transportowej, która zamyka jedno z przejść granicznych, mając na ramionach żółtą marynarkę. [Arte].

READ  Ambasada Maroka w Warszawie na pierwszym planie!

Nowa fala zimna

Jeżeli pojawi się roszczenie polskich przewoźników”Trudno go zadowolić, biorąc pod uwagę zdecydowane wsparcie Unii Europejskiej dla Ukrainy w wojnie” [La Croix]Podziela ją jednak narodowa klasa polityczna. Po „Unikaj spotykania kierowców ciężarówek […] Co stanowi dużą część polskiej gospodarki, […] Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że „będzie bardzo stanowczo i jednoznacznie domagał się zwrotu zezwoleń na przejazd” ukraińskim kierowcom.Notatki Stróż.

I „Nie jest pewne, czy zrobi to Donald Tusk, który prawdopodobnie zostanie kolejnym polskim premierem […] Wymaga to innego podejścia„, dodaje brytyjski dziennik. Dla Warszawy i Kijowa jest to zatem „Nowa fala zimna w ich stosunkach po ukraińskim incydencie z pszenicą„, doceniony Artie.

niedziela 3 grudnia”Polscy kierowcy ciężarówek odnieśli pierwsze zwycięstwo„, dotyczy każdej duszy Przechodzić. W odpowiedzi na operacje blokujące władze ukraińskie „Otwarto nowe małe przejście w Ochrinowie-Dołhobychowie, aby umożliwić szybszy wyjazd pustych ciężarówekNa Ukrainę [TVP]. było o „Kolejny z warunków stawianych przez polskich kierowców ciężarówek„, konkretny świat.

z jej strony, Komisja Europejska W zeszłym tygodniu ogłosił, że „Środki techniczne„co zasugerowałem”Uspokojenie napięć„To było dla „Do zaakceptowania przez stronę polską” [Euronews]. Jednakże Europejski Komitet Wykonawczy stwierdza, że ​​„Nie będzie miało to wpływu na anulowanie zezwoleń na transport, które stało się głównym źródłem obaw, ponieważ wynika ono z umowy międzynarodowej podpisanej z Ukrainą i zatwierdzonej przez państwa członkowskie.” [Euronews].

Inne tematy dnia

Rada Europejska

Gospodarka

energia

Imigracja

komunikacja