Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy cywile trenują z myślą o wojsku, Ukrainie i Białorusi: Aktualności

Polscy cywile trenują z myślą o wojsku, Ukrainie i Białorusi: Aktualności

W polskiej bazie wojskowej na południowy zachód od Warszawy 200 cywilów strzela, rzuca próbnymi granatami i uczy się taktyki wojskowej podczas słonecznego letniego weekendu.

Kurs w Tomaszowie Mazowieckim jest jednym z dwudziestu projektów, które Wojsko Polskie oferuje cywilom w czasie, gdy na sąsiedniej Ukrainie szaleje wojna i rośnie napięcie na granicy z Białorusią.

„Mam dwójkę dzieci i chciałam nauczyć się podstaw przetrwania i tego, co zrobić w niebezpiecznej sytuacji” – powiedziała AFP Monika Ludwiczak, 41-letnia sekretarka szkoły.

„Może pewnego dnia będę musiała bronić swoich dzieci” – wyjaśnia.

Niektórzy, podobnie jak ona, po raz pierwszy w życiu trzymają w rękach broń.

Inni chcą po prostu poznać nową broń i taktykę.

„Nie wiem, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja, ale chcemy być na to przygotowani” – mówi Tomasz Sandkowski, 54-letni inwestor, który wcześniej służył w wojsku.

„Ostatnie dwa lata wzmocniły tę potrzebę” – dodał, odnosząc się do wojny na Ukrainie.

– „Coraz więcej wolontariuszy” –

Polska, ważny zwolennik Kijowa, boryka się z problemami bezpieczeństwa na wschodniej części swojego terytorium wraz z Białorusią, sojusznikiem Rosji.

Polski rząd oskarża władze białoruskie o zachęcanie migrantów do przekraczania granic Unii Europejskiej w formie „wojny hybrydowej”.

W czerwcu polski żołnierz został zadźgany nożem, gdy migranci próbowali przedostać się do Polski, w okolicznościach, które są nadal przedmiotem dochodzenia.

Wojsko Polskie prowadzi bezpłatne ośmiogodzinne szkolenia wojskowe, które postrzegane są jako szansa na zainteresowanie potencjalnych rekrutów.

Spośród 200 osób, które wzięły udział w szkoleniu w Tomaszowie Mazowieckim, 10% stwierdziło, że rozważa potencjalne zaangażowanie w przyszłość.

„Dzięki udziałowi w takim projekcie ochotniczka może zobaczyć od środka, jak wygląda życie w wojsku” – powiedziała AFP ppor. Burek, która prosiła o nieujawnianie jej imienia, pracując w Centrum Rekrutacji Wojskowej im. Tomaszowa Mazowieckiego. .

READ  Dzięki La Scali i Jeremy’emu Ferrari sztuka śmiechu tworzy szkołę – wyzwolenie

– Z roku na rok mamy coraz więcej wolontariuszy – dodaje.

„Widzimy, co dzieje się na Ukrainie” – powiedział ppłk Zbigniew Kowalski z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej Tomaszowa Mazowieckiego.

„Bardzo dobrze wiemy, jakie umiejętności muszą posiadać mieszkańcy, aby radzić sobie w obecnym otoczeniu” – podkreśla.

Opublikowano 10 lipca o godzinie 9:05, AFP