Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podejrzany o strzelaninę w Kalifornii osaczony przez policję

Podejrzany o strzelaninę w Kalifornii osaczony przez policję

strzelec Podejrzewa się, że spowodował śmierć 10 osób W miasteczku na obrzeżach Los Angeles (Kalifornijska) policja otoczyła kordonem niedzielny wieczór, według wielu lokalnych mediów, które transmitują na żywo zdjęcia zrobione przez helikopter.

Biała furgonetka prawdopodobnie należąca do podejrzanego została zablokowana z przodu iz tyłu przez opancerzone samochody policyjne w mieście Torrance na południe od Los Angeles, około 25 mil od Monterey Park, głównie azjatyckiego miasta, w którym miała miejsce strzelanina. . Szeryf hrabstwa Los Angeles Robert Luna poinformował wcześniej w Monterey Park, że organy ścigania rozpoczęły obławę w celu znalezienia sprawcy ataku, którego motywy pozostają nieznane.

Organy ścigania odpowiedziały na pierwsze wezwania alarmowe o godzinie 22:20 w sobotę (06:20 GMT w niedzielę), a następnie odkryły ofiary i klientów na parkingu sali balowej, powiedział szeryf Luna na konferencji prasowej. Niedzielny poranek w tym 60-tysięcznym mieście. przedmieściach Los Angeles. Policja wkroczyła na miejsce zdarzenia i „znalazła kilka ofiar strzelaniny”.

Robert Luna powiedział, że 10 osób, które zginęły, to pięć kobiet i pięciu mężczyzn, ale ich tożsamość nie została jeszcze ustalona. „Co najmniej 10 dodatkowych ofiar zostało hospitalizowanych” – powiedział, dodając, że „ich stan waha się od stabilnego do krytycznego”. Szeryf dodał: „W tej chwili nasz wstępny opis (podejrzanego) to mężczyzna pochodzenia azjatyckiego”. Nagranie z monitoringu udostępnione przez policję w celu zidentyfikowania podejrzanego pokazało Azjatę w czapce i okularach.

READ  Emmanuel Macron potępia „powrót do epoki imperializmu i kolonializmu” na podium Organizacji Narodów Zjednoczonych

Nowe Chinatown

W budynku sali balowej funkcjonariusze szeryfa nadal pracowali na miejscu zbrodni wczesnym niedzielnym rankiem, zauważył dziennikarz AFP, a otaczające tereny były odgrodzone barierą bezpieczeństwa. Nieopodal, nad rzędem czerwonych lampionów, transparent życzył mieszkańcom „Szczęśliwego Roku Królika”. „To naprawdę smutne” – powiedział Ken-nim, który wcześnie rano przyszedł na spacer z psem.

„To pierwszy raz, kiedy festiwal odbywa się od czasu pandemii” – powiedział AFP pracownik firmy IT, który mieszka w Monterey Park od ponad 20 lat. Według niego to przedmieście mieszkalne, które nazywa „Nowym Chinatown” w Los Angeles, jest „miejscem, w którym zwykle niewiele się dzieje”. w tweecie, że „monitoruje sytuację”.

Śledczy sprawdzali również informacje o możliwym związku z próbą strzelaniny tej samej nocy w innej sali balowej w pobliskiej Alhambrze. „Podejrzany pochodzenia azjatyckiego wszedł do sali balowej z bronią wyrwaną mu z rąk przed ucieczką” – powiedział szeryf Robert Luna. Powiedział, że znaleziona broń „nie była karabinem szturmowym”.

załadowany amunicją

W sobotni wieczór dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziło się w pobliżu miejsca strzelaniny w Monterey Park, aby świętować zaplanowany na dwa dni Księżycowy Nowy Rok, który jest szczególnie ważny dla społeczności azjatyckiej. Według właściciela pobliskiej restauracji, do którego doniósł Los Angeles Times, trzy osoby wpadły do ​​jego lokalu w czasie strzelaniny i kazały mu zamknąć drzwi.

Ci trzej powiedzieli, że mężczyzna z półautomatycznym karabinem i załadowany amunicją regularnie przeładowywał swoją broń, powiedział gazecie Song Won Choi. Według szeryfa Luny śledczy nie ustalili jeszcze, czy ofiary były celem ze względu na ich pochodzenie. „Rozważane są wszystkie możliwości. Nie wiemy, czy jest to przestępstwo z nienawiści w rozumieniu prawa.

W Stanach Zjednoczonych „przestępstwo z nienawiści” odnosi się do działania przeciwko osobie, która jest celem ze względu na elementy jej tożsamości, takie jak rasa, religia, narodowość, orientacja seksualna lub niepełnosprawność. Stany Zjednoczone płacą wysoką cenę za rozmieszczenie broni palnej na swojej ziemi i łatwość, z jaką Amerykanie mają do niej dostęp.

READ  Amerykanka ma zakaz oglądania egzekucji ojca

W ten sam sobotni wieczór 12 osób zostało postrzelonych i rannych w nocnym klubie w Baton Rouge, stolicy Luizjany, co jest świeżym dowodem na to, że żadne miejsce w codziennym życiu Amerykanów nie wydaje się odporne. Około 49 000 osób zginęło od ran postrzałowych w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych, w porównaniu do 45 000 w rekordowym już 2020 roku. Oznacza to ponad 130 zgonów dziennie, z czego ponad połowa to samobójstwa.