Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośrednio. Ukraina: Francja i Niemcy będą nadal wspierać Kijów „tak długo, jak będzie to konieczne” – powiedział Scholz

16:13

Dymisja ukraińskiego ministra rozwoju regionalnego

Wasyl Łoziński jest oskarżony o branie łapówek o wartości 400 000 dolarów na zakup generatorów.

15:27

Dzień Jedności

Ukraina obchodzi Dzień Jedności 22 stycznia. Wydarzenie z konieczności szczególne w tych czasach wojny, które skłoniło ukraińskiego ministra obrony, aby udał się tam ze swoim tweetem. Aby przypomnieć, jak zjednoczeni są Ukraińcy i jak „wygrają” tę wojnę.

14:55

Zdjęcie dziury w kadłubie łodzi

Mychajło Podoliak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wykorzystuje obraz dziury w kadłubie łodzi, aby opisać sytuację. „W łodzi jest dziura. Ukraińcy w drużynie walczą o utrzymanie jej na powierzchni. Czekanie nie zadziała. Wszyscy muszą postępować tak samo. Dla Ukrainy oznacza to czołgi, rakiety, broń, pieniądze i nie tylko”.

14:30

Johnson spotyka Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udostępnił wideo ze swojego spotkania z Borisem Johnsonem. „Jestem bardzo dumny. Jesteś bardzo hojny” – powiedział były szef brytyjskiego rządu, ściskając mu dłoń. Ukraińska głowa państwa opisał to w komunikacie z dn. kabel„jako prawdziwy przyjaciel Ukrainy”.

Telegram / V_Zelenskiy_official

14:10

Wsparcie od Rishi Sunaka

Obecny premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak mówi, że „popiera” wizytę Borisa Johnsona na Ukrainie. jej sekretariat, w oświadczeniu wydanym przez opiekunDodał, że jest „przyjazny każdemu, kto pokazuje, że Wielka Brytania stoi za Ukrainą i nadal będzie ją wspierał”.

14:00

Wizyta Borisa Johnsona

Kiedy wybuchła wojna, na Ukrainie urzędował były brytyjski premier Boris Johnson. Znacząco odwiedzane Butcha, gdzie na początku konfliktu dokonano masakry. Odwiedził też miasto Borodinka (zdjęcie poniżej)pod Kijowem, mocno dotkniętym konfliktem.

Reuters/Wiaczesław Ratyński

13:40

Najnowszy raport ukraiński

Ukraińskie władze szacują liczbę rosyjskich żołnierzy zabitych w walkach od lutego 2022 roku na 120 760, czyli kolejnych 600 w ciągu 24 godzin. Zniszczono 3145 czołgów, 6268 pojazdów opancerzonych, 2144 dział artyleryjskich, 1892 drony lub 287 samolotów i 277 helikopterów.

13:25

Zagrożenie w Rosji „od lat”

W swoich codziennych aktualizacjach brytyjskie Ministerstwo Obrony omawia ogłoszoną w tym tygodniu reorganizację rosyjskiej armii i obrony, w szczególności przypływ wojsk lub podobne regulacje z czasów sowieckich na niektórych obszarach. Przywódcy prawdopodobnie wierzą, że konwencjonalne zagrożenie militarne będzie się utrzymywać przez wiele lat po wojnie. Ale Rosja musi mieć trudności z zaspokojeniem swoich potrzeb ludzkich i materialnych. »

13:10

Prognozy Miedwiediewa

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji (2008-2012) i obecny wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, przedstawia swoją wizję rozwoju konfliktu. w wiadomości kabelOdnosząc się do dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę, przekonuje, że „nasi wrogowie będą w nieskończoność próbowali nas zniszczyć”. „Powstanie nowa koalicja wojskowa z krajów, które Amerykanie przejęli i wykarczowali wykastrowanym psom (…) i wtedy państwa w końcu pozbędą się starej Europy i resztek nieszczęsnych Ukraińców, a świat wrócić do stanu równowagi. »

READ  W obliczu „tragicznej” sytuacji Martynika od jutra znajduje się pod ścisłym zamknięciem na okres trzech tygodni

12:53

Macron: Francja i Niemcy „niezachwiane” wsparcie dla Ukrainy

„Po 24 lutego nasz związek nie podzielił ani nie uchylał się od swoich obowiązków” – powiedział Emmanuel Macron po ceremonii na Uniwersytecie Sorbońskim z okazji 60. rocznicy porozumienia między Niemcami a Francją. „Przyszłość, podobnie jak przeszłość, zależy od współpracy naszych dwóch krajów, jako lokomotywy zjednoczonej Europy” – dodaje Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, który scharakteryzował „francusko-niemiecki silnik” jako „maszynę osadniczą” pozwalającą „odmienne różnice i interesy należy przekształcić w zbieżne działania”.

12:45

Śledztwo i przegląd w Ministerstwie Obrony Ukrainy

powtarza się Zarzuty korupcyjneUkraińska obrona zapowiedziała „przygotowanie dokumentów” w celu wszczęcia śledztwa w sprawie „rozpowszechniania” „wprowadzających w błąd” informacji, które „szkodziłyby interesom obrony w okresie specjalnym”. Resort przypomina tym samym o „zasadzie zerowej tolerancji dla korupcji” i kładzie nacisk na „przeprowadzanie audytów” podpisywanych umów.

Ministerstwo zapowiedziało jednak „audyt wewnętrzny” i „nadzwyczajne spotkanie” wokół ministra obrony Ukrainy Oleksycha Reznikowa, które ma się odbyć w poniedziałek, aby rzucić pełne światło „na procedurę (i) warunków zakupu produktów żywnościowych dla personelu wojskowego na rok 2023”.

12:38

Ministerstwo Obrony Ukrainy odrzuca oskarżenia o korupcję

Ministerstwo obrony Ukrainy zaprzecza, jakoby podpisało kontrakty z zawyżonymi cenami, „dwa do trzech razy wyższymi” niż obecne taryfy, na produkty żywnościowe przeznaczone dla żołnierzy. Według portalu informacyjnego ZN.UA podpisana umowa na rok 2023 będzie warta 13 mld hrywien, czyli 350 mln dolarów według obecnej ceny. „Ministerstwo kupuje odpowiednie produkty zgodnie z procedurami określonymi przez prawo” – odpowiedziało Ministerstwo Obrony Ukrainy, potępiając „nieprawdziwe” informacje publikowane w prasie, które będą „rozpowszechniane z zamiarem celowej manipulacji”.

12:30

„Chcemy mieć pewność, że Ukraińcy wygrają i to wkrótce nastąpi”.

W wywiadzie w wiadomości z niebaBrytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapewnił go: „Chcemy mieć pewność, że Ukraińcy wygrają i że stanie się to wkrótce, bo to najlepszy sposób na uratowanie jak największej liczby istnień ludzkich (…) wspierać Ukrainę w sposób, który im odpowiada”. A minister dodaje: „Rozmawiałem z moimi międzynarodowymi partnerami na temat dostaw pojazdów opancerzonych, w tym szczególnie skutecznych czołgów Leopard 2. Chciałbym, żeby Ukraina miała taką broń. Deklaruje, że będzie „kontynuował negocjacje z sojusznikami z NATO” w celu zapewnienia transferu „najlepszych rodzajów broni” i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

READ  Dzieci porwane w Nigerii ponownie połączyły się z rodzicami, a inni uczniowie zostali zwolnieni

12:06

Francja i Niemcy będą nadal wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Kanclerz Olaf Scholz przemawiał w niedzielę podczas obchodów 60. rocznicy francusko-niemieckiego traktatu o przyjaźni. Niemiecka kanclerz wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem obiecali: „Będziemy nadal zapewniać Ukrainie, tak długo, jak będzie to konieczne, wszelkie potrzebne jej wsparcie”. „Razem jako Europejczycy w obronie europejskiego projektu pokojowego” – dodał Olaf Scholz podczas uroczystości na Sorbonie.

11:28

Rosjanie zaatakowali 15 zgromadzeń w pobliżu Zaporoża

Ukraińska armia poinformowała w sobotnim porannym biuletynie, że „ponad 15 miejscowości było celem rosyjskiej artylerii” na Zaporożu.

Linia komunikacyjna między armią ukraińską i rosyjską na Zaporożu jest stabilna od kilku miesięcy bez większych walk, w przeciwieństwie do obwodów donieckiego i chersońskiego.

11:07

Rosja twierdzi, że poczyniono postępy w zakresie dwóch wiosek w regionie Zaporoża

„Front jest mobilny, głównie w dwóch kierunkach: Orekhew i Gulyapoli” – powiedział rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti lider zainstalowanego w Moskwie regionalnego organu okupacyjnego Władimir Rogow.

Według Władimira Rogowa „inicjatywa jest w naszych rękach” i na tych terenach trwają walki.

10:45

Ostrzegł Zachód przed „globalną tragedią, która zniszczy” kraje

Przewodniczący rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin wezwał zachodnich przywódców do przyjęcia odpowiedzialności za ludzkość. „Waszyngton i Bruksela swoimi decyzjami prowadzą świat do apokaliptycznej wojny: do rodzaju działań wojennych zupełnie odmiennych od dzisiejszych, w których ataki są przeprowadzane wyłącznie na infrastrukturę wojskową i krytyczną wykorzystywaną przez reżim w Kijowie”. Parlamentarzysta na telegramie. „Biorąc pod uwagę wyższość technologiczną rosyjskiej broni, zagraniczni politycy podejmujący takie decyzje powinni zrozumieć: może się to skończyć tragedią na skalę światową, która zniszczy ich kraj”.

10:26

Moskwie grozi globalna katastrofa

Jeśli NATO nadal będzie dostarczać Ukrainie broń, Rosja spowoduje globalną katastrofę, zagrażając przewodniczącemu Dumy Państwowej Wiaczesławowi Wołodinowi. „Dostarczenie reżimowi kijowskiemu broni ofensywnej doprowadzi do globalnej katastrofy” – oświadczył rosyjski parlamentarzysta za pośrednictwem Telegramu. Jeśli Waszyngton i kraje NATO dostarczą broń, która zostanie użyta do uderzenia na miasta cywilne i próby zajęcia naszych ziem, doprowadzi to do działań odwetowych z użyciem potężnej broni.

READ  Nie żyje mecenas Sarah Weddington, która zdobyła prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych

10:10

Niemieckie czołgi: Warszawa żąda od Berlina „jasnego oświadczenia”.

Mateusz Moravec, polski premier, mówi, że czeka na „jasny komunikat” z Berlina zezwalający na wysyłkę czołgów Leopard, które są przez nich produkowane, przez kraje będące ich właścicielami.

Polska, która deklaruje gotowość dostarczenia do Kijowa 14 Tygrysów, wskazuje, że prowadzi w tej sprawie rozmowy z około piętnastoma państwami.

Jeśli Berlin odmówi dostarczenia Panter do Kijowa, „stworzymy małą koalicję krajów, które są gotowe przekazać część swojego nowoczesnego sprzętu, swoich nowoczesnych czołgów walczącej Ukrainie” – zapewnił szef polskiego rządu.

(AFP/Patrick Stollers)

09:59

Ćwiczenia pod Moskwą

Wczoraj Rosja ogłosiła, że ​​przeprowadziła manewry obrony powietrznej w rejonie Moskwy, aby chronić swoją kluczową infrastrukturę na wypadek „ataków z powietrza”.

09:53

Uhonorowanie Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy

Siedem trumien dla ofiar z katastrofy helikopteraWśród nich minister spraw wewnętrznych Ukrainy został w sobotę starannie sfotografowany w holu budynku w centrum Kijowa przez żołnierzy w ceremonialnych mundurach przy dźwiękach trąbki, podczas gdy cały kraj oklaskiwał ich.

Ubrani na czarno obywatele przybiegli wcześniej na Majdan z ręką w ręku, aby pożegnać ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Denisa Monastyrskiego i jego kolegów, którzy zginęli w środowej katastrofie helikoptera.

(AFP/Genia Sawiełow)

09:45

RT France zamknął swoje podwoje

Francuski oddział rosyjskiego kanału wydał to ogłoszenie Po tym, jak Unia Europejska podjęła decyzję o zamrożeniu swoich aktywów na terenie grupy. Moskwa obiecała działania odwetowe wobec francuskich kanałów w Rosji.

09:34

Warszawa nazywa stanowisko Berlina „nie do przyjęcia”

W tę niedzielę polski premier nazywa „nie do zaakceptowania” odmowę Berlina dostarczenia Kijowowi ciężkich czołgów Leopard, których tak uporczywie żąda, gdy Rosjanie są w ofensywie. Stanowisko Niemiec jest nie do przyjęcia. Od wybuchu wojny minął prawie rok. Codziennie giną niewinni ludzie. Rosyjskie bomby sieją spustoszenie w ukraińskich miastach. „Atakowane są obiekty cywilne, giną kobiety i dzieci” – powiedział PAP cytowany przez PAP Mateusz Morawiecki.

Dzień dobry i cześć

Transmisja na żywo poświęcona będzie wydarzeniom związanym z wojną na Ukrainie.