Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podczas pobytu w Polsce Trudeau broni wydatków Kanady na obronę

Podczas pobytu w Polsce Trudeau broni wydatków Kanady na obronę

WARSZAWA, Polska — Podczas pobytu w Polsce premier Justin Trudeau bronił wydatków Kanady na obronę, podczas gdy jego polski odpowiednik Donald Tusk nawoływał inne kraje zachodnie do stawienia czoła realnym niebezpieczeństwom stojącym przed Rosją Władimira Putina.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej p.

Pan. „Wiemy, że jest jeszcze do zrobienia” – obiecał w Warszawie obok Tuska.

„Wiemy, jak niebezpieczny stał się świat, a Kanada będzie wyposażona i uzbrojona, aby wykonać naszą część”.

Premier Tusk ze swojej strony oddalił krytykę Kanady, zapewniając „cały świat zachodni, a zwłaszcza Europę”, że Ukraina posiada środki potrzebne do zdecydowanego zwycięstwa nad Rosją.

Zobowiązania Kanady w dziedzinie obronności wobec Polski i Ukrainy są jak dotąd „wyjątkowe” – stwierdził Tusk, odrzucając wojowniczą retorykę byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na temat wydatków USA na NATO.

Jednak prostym rozwiązaniem takich skarg, zasugerował, byłoby wzmożenie wysiłków wszystkich członków NATO i przestrzeganie obowiązkowego limitu wydatków w wysokości 2% produktu krajowego brutto (PKB).

Prędzej czy później to się stanie, panie. Tusk powiedział: „Lepiej, żeby zrobili to wcześniej niż później” – powiedział przez tłumacza.

Pan. Trudeau zauważył, że jego liberalny rząd zaangażował się już w budowę nowej floty zaawansowanych technologicznie myśliwców typu stealth i modernizację wspólnego dowództwa kanadyjsko-amerykańskiego, znanego jako NORAD.

Kanada ponownie znajduje się pod presją, aby wydać 2% swojego PKB na obronę, co jest celem narzuconym przez NATO, który inni sojusznicy mają osiągnąć do końca roku. Wydatki Kanady wynoszą obecnie 1,3% PKB.

Obaj przywódcy przyznali także, że w innych częściach świata, w tym w Europie, są ludzie, których chęć wspierania Ukrainy osłabnie i którzy staną na przeszkodzie w budowaniu jednolitego frontu.

„Nadszedł czas, kiedy obywatele nie mogą uważać swojej demokracji za coś oczywistego” – powiedział. Trudeau ostrzegł.

READ  Uszkodzenia lasu

Justin Trudeau, który w sobotę udał się do Kijowa, aby potwierdzić wsparcie Kanady dla Ukrainy, spotkał się z prezydentem. W poniedziałek Tusk spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po zakończeniu ośmiu lat rządów konserwatystów pod koniec ubiegłego roku p. Będzie to pierwsza wizyta Trudeau.

Tusk, który był także premierem kraju w latach 2007–2014, jest centrowcem, który objął urząd w grudniu i pracuje nad wzmocnieniem więzi z resztą Europy.

Prezydent Duda ze swojej strony jest liderem konserwatywnym, który ma teraz do czynienia z zupełnie innym rządem.

Spotkania skupiały się na zagrożeniach stojących przed Ukrainą oraz znaczeniu sojuszu NATO, będącego kluczowym bastionem między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a resztą Europy.

Wsparcie dla Ukrainy

Kanada i Polska stanęły po stronie Ukrainy, która w trzecim roku wojny borykała się z malejącymi dostawami i problemami kadrowymi, co skłoniło prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zwrócenia się o pomoc do państwa „kryzysowego”. Jej wojska wycofały się niedawno ze strategicznego miasta Awdijiwka na wschodzie, co było jednym z największych zwycięstw Rosji. Rosja nadal kontroluje jedną czwartą kraju, a Ukrainie podczas letniej kontrofensywy nie udało się dokonać istotnego przełomu.

Zbliżająca się i trudna wojna nie powstrzymała premiera Trudeau przed dotrzymaniem obietnicy wspierania Ukrainy aż do zwycięstwa.

„Putin nie może wygrać” – powiedział w sobotnim przemówieniu na lotnisku w Hostomelu na Ukrainie, gdzie ukraińscy żołnierze odparli rosyjską ofensywę już pierwszego dnia inwazji.

„Ukraina będzie cieszyć się takim samym zwycięstwem, jak tutaj dwa lata temu” – dodał.

Polski rząd chce mieć pewność, że Kanada i jej pozostali sojusznicy znajdą się na krawędzi wojny na jej granicy, powiedział w weekendowym wywiadzie ambasador Kanady w tym kraju. Katarzyna Godin nazwała wojnę na Ukrainie realnym i aktualnym zagrożeniem dla narodu polskiego.

READ  Polska oskarża Berlin o próbę budowy „Niemieckiej Czwartej Rzeszy”

Kanada i Polska współpracują w zakresie szkoleń wojskowych mających na celu wzmocnienie zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy. Polska docenia rolę Kanady w ochronie wschodniej flanki NATO na Łotwie, powiedział Ambasador Godin.

Stosunki z Europą

Odnosząc się do tego, co zmiana rządu w Polsce oznacza dla Kanady, pani Godin zauważyła, że ​​Kanada poprze wysiłki premiera Duska mające na celu naprawę stosunków między Warszawą a Brukselą po tym, jak Unia Europejska (UE) określiła poprzedni polski rząd jako zagrożenie. Niezawisłość sędziowska.

W 2021 r. Unia Europejska potępiła Polskę za niedociągnięcia w krajowych systemach wymiaru sprawiedliwości, ramach antykorupcyjnych i wolności mediów.

Według Catherine Godin „pracowali bardzo ciężko, aby wspierać praworządność. Ich główną troską było wykazanie, że są w to zaangażowani, uzyskanie dostępu do funduszy UE i wykazanie swojego zaangażowania na rzecz praw człowieka.

„Jest to również zgodne z kanadyjskimi wartościami”.