Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po przegranych wyborach konserwatyści PiS grają w kartę oblężniczą

Po przegranych wyborach konserwatyści PiS grają w kartę oblężniczą

Wielu wyborców odebrało ostatnie wybory do zgromadzeń w październiku 2023 r. jako nowe życie po ośmiu latach zawirowań demokratycznych. Koalicja liberalna zastąpiła radykalnych nacjonalistów i konserwatystów z PiS, Prawa i Sprawiedliwości. Jednak przywrócenie Polski na ścieżkę praworządności wydaje się bardziej skomplikowane, niż oczekiwano. A zwroty akcji mnożą się.

Polski premier Donald Tusk już cztery miesiące po nominacji przygotowuje się do rozpisania przedterminowych wyborów. Bo szef nowego rządu robi się niecierpliwy i drażliwy: „ Jeśli nie uda nam się rządzić z powodu przeszkód dla Prezydenta Dudy, będzie on chciał przedterminowych wyborów. » Rząd się wymyka. Premier, który sprawuje swój urząd od grudnia, „” Posprzątaj stajnie Augiasza pozostawione przez poprzedni rząd » Podczas swojego przemówienia dotyczącego polityki publicznej. Ale spóźnił się do pracy.

Dla Macieja Onassa, politologa z Uniwersytetu Łódzkiego: „ Dusk i cały sojusz są w poważnych tarapatach „. Stajnie są nadal dobrze zachowane przez dawnych właścicieli” PiS po ośmiu latach sprawowania władzy mocno zintegrował zmiany sprzeczne z praworządnością », kontynuuje Maciek Onasz. Cofając się, wszystko się komplikuje, zwłaszcza za sprawą polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Okresowe blokady

Przeczytaj więcej na temat RFI

READ  Imigracja, emerytury, embargo z Białorusią... Kontrowersyjne referendum w Polsce