Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wściekłość chłopów: Kolejne demonstracje w Polsce, Hiszpanii i na Węgrzech

Wściekłość chłopów: Kolejne demonstracje w Polsce, Hiszpanii i na Węgrzech

Choć napięcia we Francji wyraźnie opadły, w Europie trwa mobilizacja chłopów. Przegląd działań i żądań w Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech i we Włoszech.

Reklama

Polska, ruch gniewu wśród rolników nabiera tempa. Ci ostatni w dalszym ciągu sprzeciwiają się nieograniczonemu napływowi zbóż i innych produktów rolnych z Ukrainy. Podczas nowego protestu rolnicy zablokowali drogi i przejścia graniczne z Ukrainą. Protestujący skarżą się, że rolnictwo i hodowla zwierząt nie przynosi zysków oraz że rząd nie podejmuje kroków w celu ochrony ich źródeł utrzymania. Strajk ma potrwać 30 dni. Według informacje lokalne, W całym kraju odbyło się ponad 260 protestów związanych z blokadą.

Na Węgrzechgrupa rolników protestowała także w piątek przeciwko bezcłowemu importowi ukraińskich produktów w pobliżu ukraińskiej granicy. Protest zapowiedział szef największego związku zawodowego rolników, będący jednocześnie posłem rządzącej partii Fidesz. Ciągniki uczestników stały w długiej kolejce na drodze prowadzącej do granicy. Wielu uczestników obwiniało UE za trudności, z jakimi borykają się węgierscy rolnicy.

Bezpośrednim powodem protestów była propozycja Komisji Europejskiej przedłużenia o kolejny rok bezcłowego importu ukraińskich i mołdawskich produktów rolnych.

W Hiszpanii, hiszpańscy rolnicy również podjęli podobne działania czwarty dzień protestu z rzędu. Oprócz polityki UE hiszpańscy rolnicy argumentują, że prawo mające na celu zapewnienie, że nabywcy hurtowi w dużych supermarketach płacą uczciwą cenę za swoje produkty, nie jest wdrażane, gdy ceny konsumenckie rosną.

Piątkowe protesty skupiły się w północnych miastach: Oviedo, Pampelunie i Saragossie, a traktory zablokowały kilka ulic miejskich i dróg podmiejskich. W wielu miejscach rolnicy kontynuowali protest przez całą noc.

Grupa niezwiązana z trzema głównymi organizacjami rolniczymi w Hiszpanii wezwała rolników, aby w najbliższą sobotę o północy przemaszerowali do Madrytu w celu demonstracji w pobliżu siedziby Partii Socjalistycznej premiera Pedro Sáncheza. 21 lutego w stolicy zorganizowano dużą demonstrację, a protesty mają być kontynuowane w nadchodzących tygodniach. Wiele hiszpańskich mediów powiązało wiele protestów z grupami konserwatywnymi i skrajnie prawicowymi. Policja podała, że ​​podczas tygodniowych protestów aresztowano 20 osób.

READ  Polska oskarżona o łamanie prawa UE, protesty w Warszawie

We Włoszech, po tygodniach mobilizacji na całym półwyspie, rolnicy zdecydowali w piątek, maszerując traktorami obok jednego z najsłynniejszych zabytków stolicy, Koloseum. Ponad 300 ciągników od wielu dni stoi u bram Rzymu, gdzie oczekują na pozwolenie na wjazd do centrum. Wydaje się jednak, że ruch się dzieli. Jak podaje gazeta Ił Corrier della Sera, rząd Giorgii Meloni planuje wydać 200 mln euro na eliminację lub obniżenie niektórych podatków nakładanych na rolników, zwłaszcza tych poniżej 40. roku życia. Europejscy rolnicy we wtorek zrezygnowali z przemówienia wygłoszonego w Brukseli, którego celem było ograniczenie stosowania pestycydów, w związku z krytyką Zielonego Ładu, który pomógłby UE osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.