Niezależnie od tego, czy na Ukrainie jest wojna, czy nie, najważniejsze są interesy narodowe. Zatem po Polsce przyszła kolej na Węgry, aby w celu ochrony rolników wprowadzić zakaz importu zbóż i innych produktów rolnych z sąsiedniej Ukrainy. Węgierski minister rolnictwa poinformował w poście na Facebooku, że jego kraj wprowadził zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Obydwa kraje podały, że zakaz obowiązuje do 30 czerwca. Warszawa zakazuje importu na Ukrainę zbóż, cukru, mięsa, owoców, warzyw, mleka, jaj i innych produktów spożywczych. Ze swojej strony Budapeszt atakuje ukraińskie zboża, nasiona oleiste i wiele innych produktów rolnych, zauważa komunikat prasowy węgierskiego Ministerstwa Rolnictwa rozpowszechniany przez agencję informacyjną MTI.
W niedzielę Komisja Europejska skrytykowała decyzję Polski i Węgier o zawieszeniu importu zbóż i innych artykułów spożywczych z Ukrainy, przypominając, że polityka handlowa w Unii Europejskiej jest ich wyłącznym prawem. ” W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Unii Europejskiej, w związku z czym środki jednostronne są niedopuszczalne.Rzecznik komisji poinformował w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. „W tych trudnych czasach konieczna jest koordynacja i harmonizacja wszystkich decyzji w Unii Europejskiej”.W komunikacie prasowym napisano.
Ceny zbóż w Polsce spadają
Ukraińskie zboże przeznaczone za granicę przechodzi przez Unię Europejską, gdyż tradycyjny szlak eksportowy przez Morze Czarne został zamknięty w wyniku inwazji rosyjskiej. Jednak ze względu na problemy logistyczne w Polsce gromadzą się zapasy zbóż, co powoduje spadek cen w kraju, protesty rolników i dymisję Ministra Rolnictwa. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował w niedzielę na Twitterze, że polski zakaz, który wszedł w życie w sobotni wieczór, będzie dotyczył także tranzytu tych produktów przez kraj.
„Rząd (polski) podjął dziś (w sobotę) decyzję o zakazie wwozu i importu do Polski zbóż oraz kilkudziesięciu innych produktów rolno-spożywczych” – ogłosił we wsi Lesze lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński. , w północnej Polsce. W przeciwnym razie – dodał – „doprowadziłoby to do poważnego kryzysu w polskim rolnictwie”.
Waldemar Buda wyjaśnił, że wkrótce odbędą się rozmowy z władzami Kijowa na temat opracowania systemu, który sprawi, że ukraińskie zboże przechodzące przez Polskę nie pozostanie na lokalnym rynku. Według ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform wstępne rozmowy na ten temat spodziewane są w poniedziałek. Według oficjalnych danych Ukrainy, co miesiąc przez Morze Czarne na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Organizacją Narodów Zjednoczonych i Turcją opuszcza Ukrainę około trzech milionów ton zbóż, a 200 tysięcy ton transportuje się przez Polskę do portów europejskich.
W zeszłym miesiącu Polska i cztery inne kraje Europy Środkowej zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc w znalezieniu rozwiązania problemu spowodowanego niskimi cenami ukraińskiego zboża. W swoim komunikacie prasowym Budapeszt podkreślił, że „ Rząd spodziewa się znalezienia trwałego rozwiązania i przyjęcia unijnych środków „, podkreślając potrzebę obrony.” Interesy węgierskiej społeczności rolniczej „.
Warszawa stara się pogodzić to, co nie do pogodzenia
Przemawiając na posiedzeniu swojej partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński podkreślił, że mimo wszystko Polska nadal mocno wspiera Ukrainę. ” Pozostaniemy bez najmniejszej zmiany przyjaciółmi i sojusznikami Ukrainy „, Powiedział.
Jednakże ukraińskie Ministerstwo Polityki Agrarnej podało w sobotę „Żałujemy decyzji jego polskiego odpowiednika”.. ” Polscy rolnicy znajdują się w trudnej sytuacji, ale chcemy podkreślić, że w najpoważniejszej sytuacji znajdują się rolnicy ukraińscy » Z powodu wojny ministerstwo zostało zawieszone. Ten ostatni zasugerował, aby w nadchodzących dniach oba kraje osiągnęły satysfakcjonujące je porozumienie.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
InPost, odnosząca sukcesy firma made in Poland
Polska zamawia radary kontroli ruchu lotniczego hiszpańskiej firmie Indra
Rozbicie rosyjsko-białoruskiej grupy hakerskiej