Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po ostrzale rosyjskich rakiet Kijów próbuje przywrócić elektryczność na dotkniętych obszarach

Po ostrzale rosyjskich rakiet Kijów próbuje przywrócić elektryczność na dotkniętych obszarach

Zdjęcie z okładki: Gruzy po rosyjskim bombardowaniu Wyszordu pod Kijowem, 23 listopada 2022 r Efraim Łukacki/AFP

  • W środę rosyjskie naloty na ukraińską infrastrukturę spowodowały co najmniej sześć ofiar śmiertelnych i trzydziestu sześciu rannych oraz poważne przerwy w dostawie prądu i wody.Zwłaszcza w stolicy Kijowie. Według ukraińskich sił powietrznych Moskwa wystrzeliła w kierunku Ukrainy około siedemdziesięciu pocisków manewrujących, z których 51 zostało zestrzelonych, i wysłała pięć samobójczych dronów.
  • „Przy temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza i dziesiątkach milionów ludzi bez źródła energii, bez ciepła i bez wody, jest to ewidentna zbrodnia przeciwko ludzkości”.Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w krótkim oświadczeniu skierowanym do Rady Bezpieczeństwa ONZ ostro zaatakował.
  • Po tych strajkach Trzy elektrownie atomowe „niepowiązany” z sieci elektrycznejBez wpływu na poziom promieniowania w tym momencie. Zapas Zaporoża (południe), okupowanego przez Rosjan, ustał.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w środę, że tak „bezpośrednie połączenie” ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem, ” W nadchodzących dniach „szczególnie w odniesieniu do ukraińskiej cywilnej energii jądrowej, która budzi niepokój.
  • Mołdawia, nękana już poważnymi problemami energetycznymi spowodowanymi wojną na Ukrainie, sama padła jej ofiarą „Masywna awaria prądu”Żałował tego wicepremier André Spino.
  • Na froncie dyplomatycznym Parlament Europejski nazwał w środę Rosję a„Państwowy promotor terroryzmu”, w głosowaniu prawie dziewięć miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapowiedział też, że jego strona internetowa stała się celem cyberataku „grupa prokremlowska”.
  • Stany Zjednoczone ogłosiły nową pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 400 mln USD Aby uzyskać dodatkową broń, amunicję i sprzęt obrony powietrznej. Wielka Brytania wysłała na Ukrainę swój pierwszy śmigłowiec Sea King i planuje dostarczyć dwa kolejne.
  • Chociaż trwają ciężkie walki, zwłaszcza we wschodniej Ukrainie, Moskwa i Kijów kontynuują wymianę jeńców wojennych. „Dziś odbyła się kolejna wymiana z Kijowem według formuły 35 za 35”Powiedział szef „Donieckiej Republiki Ludowej” w środę Denis Pushlin.
READ  Erupcja wulkanu na La Palmie - psy uwięzione w lawie są potajemnie ratowane przez zespół anonimowych dobroczyńców

Znajdź naszą wczorajszą transmisję na żywo, klikając tutaj na tym łączu.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty o wojnie na Ukrainie

Reportaż. Dziewięć miesięcy później rosyjskie rakiety celują tylko w cywilów

realistyczny. Parlament Europejski określa Rosję jako „państwo propagujące terroryzm”

Reportaż. Tajna akcja ukraińskich partyzantów „w sercu zwycięstwa” w bitwie pod Chersoniem

pas startowy. Europa Środkowa nie stworzyła jednolitego, jednorodnego i spójnego bloku w swoim stosunku do Rosji.

realistyczny. Na tle wojny na Ukrainie szefowa Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO z Rosji złoży rezygnację

pas startowy. Ołeksandr Tkaczenko, minister Ukrainy: „Aby rosyjska machina propagandowa nie wygrała wojny informacyjnej, cywilizowany świat musi podjąć skuteczne działania”

Referencje – Rekomendacje. Pamiętnik dwóch ukraińskich sióstr : „Zejście do zimnego i śmierdzącego schronu przybliża smutną rzeczywistość wojny”

realistyczny. Światowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania