Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy lot europejskiej rakiety Ariane 6 został oficjalnie przełożony na 2024 rok

Pierwszy lot europejskiej rakiety Ariane 6 został oficjalnie przełożony na 2024 rok

Jeszcze dwa miesiące temu Europejska Agencja Kosmiczna wciąż miała nadzieję na wystrzelenie pod koniec roku. Ale teraz liczy na przyszły rok, kiedy ostatnia rakieta Ariane 5 wystartuje 5 lipca.

opublikowany

aktualizować

czas czytania : 1 minuta.

Rakieta testowa Ariane 6 na platformie startowej w Centrum Kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej, 22 czerwca 2023 r. (S MARTIN/ARIANEGROUP/AFP)

Na odkrycie następcy Ariane 5 musimy jeszcze poczekać. Pierwszy lot Ariane 6 odbędzie się dopiero w przyszłym roku, jak oficjalnie potwierdziła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we wtorek, 8 sierpnia, w A Komunikat prasowy w Internecie. Program ten, uruchomiony dziesięć lat temu, napotkał wiele opóźnień. Wszystko to jest wyraźnie pokazane, ponieważ rakieta Ariane 5 wystartowała po raz ostatni 5 lipca, aw szczególności jej spadek z powodu wysokich kosztów.

>> Dlaczego Europa powinna (absolutnie) rozwiązać swoje problemy z dostępem do przestrzeni kosmicznej

Nowa wersja, mocniejsza i bardziej konkurencyjna, z kosztami obniżonymi o połowę, została zaprojektowana tak, aby wytrzymać amerykańską firmę SpaceX Elona Muska, która wykonuje więcej niż jeden strzał tygodniowo. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej 18 lipca w Kourou odbyły się testy systemu startowego, podczas których operacje specjalne napełniały zbiorniki na scenie centralnej. Nie udało się jednak ukończyć ostatniej części testu, związanej z odpaleniem silnika Vulcain 2.1. Nowe przesłuchanie zaplanowano na 29 sierpnia, przed konferencją prasową 4 września, poświęconą kolejnym etapom przesłuchań, w tym próbie 26 września.

Wyniki pozwolą Ustalenie terminu startu pierwszego lotu Ariane 6 w 2024 roku.ESA pomija pierwsze zdanie swojego komunikatu prasowego. Pierwotnie planowany na 2020 r., przez lata był systematycznie przesuwany i spodziewano się go co najwyżej pod koniec roku. Te kolejne opóźnienia nie przeszkodziły w zapełnieniu portfela zamówień, gdzie zaplanowano już około trzydziestu uruchomień. „Od 2025 roku jest ogromny portfel zamówień na dostawy”, jak skomentował w połowie marca Stefan Israel, prezes Arianespace. Teraz pozostaje urzeczywistnić ten program, wypełniając pustkę, którą Europa cierpi od zakończenia Ariane 5.

READ  Thomas Pesquet nigdy nie wyobrażał sobie, że będzie musiał publikować tę serię tweetów