Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsza w pełni prywatna misja kosmiczna dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Pierwsza prywatna misja przestrzenna całej misji, skomponowana przez trzy kraje członkowskie i starożytna część astronauta na pokładzie statku kosmicznego SpaceX, która dotarła do tego samego tygodnia w międzynarodowej stacji przestrzennej (ISS).

Wszyscy uśmiechnięci, często przepiękni w swoich czarno-niebieskich mundurach, dowódca misji Ax-1, Hiszpan-Amerykanin Michael Lopez-Alegria, Kanadyjczyk Mark Pathy, Amerykanin Larry Connor i Izraelczyk Eitan Steppe wyłaniali się jeden po drugim z kapsuły SpaceX Dragon. Zostali przywitani uściskami członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i fleszami kamer.

Wielomilionowa misja

Larry Connor powiedział, że był „zachwycony i zaszczycony”, że mógł wziąć udział w eksperymencie, ale uznaje również „odpowiedzialność” za tę pierwszą misję złożoną z „cywilów”, w ramach przygotowań do „pracowitego tygodnia badań”. Eitan Stipe chciał mówić po hebrajsku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a Mark Bathy nazwał przygodę „niesamowitą”. Michael Lopez Allegria, 63-letni były astronauta NASA, jest teraz pracownikiem firmy Axiom, która zorganizowała lot i już wcześniej odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Pozostali trzej członkowie załogi zapłacili za to doświadczenie dziesiątki milionów dolarów. Wiodącą rolę zajmuje Larry Connor, prezes firmy z branży nieruchomości. Mark Bathy jest prezesem firmy inwestycyjnej, a były pilot Eitan Stipe jest współzałożycielem funduszu inwestycyjnego.

Axiom Space chce zbudować własną stację kosmiczną

Początkujący odwiedzili już stację kosmiczną, zwłaszcza w latach 2000. W zeszłym roku Rosja wysłała tam ekipę kamerzystów, a następnie japońskiego miliardera. Ale te pociski latały na pokładzie rakiet Sojuz w towarzystwie astronautów. Axiom Space kupił transport od SpaceX i zapłacił NASA za korzystanie ze swojej stacji.

Czterech mężczyzn ma napięty harmonogram, z około 25 próbami dotyczącymi starzenia się, zdrowia serca, a nawet komórek macierzystych.

Axiom Space osiągnęło porozumienie na łącznie cztery misje ze SpaceX, a NASA już formalnie zatwierdziła zasadę drugiego huba, Axis 2. Dla Axiom Space jest to pierwszy krok w kierunku ambitnego celu: zbudowania własnej przestrzeni stacja.

READ  Covid-19: wariant Omicron, BA.2 ... Jak długo trwa odporność między dwiema infekcjami?