Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Kran” dopaminy w mózgu w leczeniu choroby Parkinsona

Aspen, choroba Parkinsona. We współpracy z Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym (CHU) od nocyInBrain Pharma, startup specjalizujący się w biotechnologii, opracował rewolucyjną metodę leczenia Choroba Parkinsona. Wiąże się to z podawaniem dopaminy, po raz pierwszy na świecie, bezpośrednio do mózgu pacjentów. Szczyt Testy kliniczne Pokaż niesamowite wyniki.

Chociaż choroba Parkinsona jest mniej powszechna niż choroba Alzheimera, nadal dotyka co najmniej 200 000 osób każdego roku we Francji. Nie chcąc się martwić, nazywanie choroby Parkinsona „chorobą starca” jest błędem, ponieważ według dr Matteo Fisichelli, dyrektora InBrain Pharma, może wystąpić od 35 roku życia. Mówiąc najprościej, choroba ta atakuje neurony produkujące dopaminę, powodując wiele objawów: spowolnienie, sztywność, ból, a nawet drżenie.

Ma bardzo istotny wpływ na objawy

„W ciągu pierwszych pięciu do dziesięciu lat choroby zwykle wystarcza terapia doustna. Potem powoduje to powikłania u 50 do 80% pacjentów, którzy stale przechodzą od przedawkowania do zbyt małej dawki” – wyjaśnia profesor David DeVos., neurolog z Uniwersytetu w Lille. Szpital i specjalista choroby Parkinsona. Ideą, którą wdrożył we współpracy z InBrain Pharma jest wprowadzenie dopaminy bezpośrednio do mózgu. „Pompa elektryczna zawierająca lek jest wszczepiana w brzuch i wysyła dopaminę do mózgu przez cewnik” – wyjaśnia dr Fisichella.

Czterech pacjentów zostało włączonych do pierwszego badania klinicznego, które obejmie około dwudziestu pacjentów. Zwykle nie komunikujemy się tak szybko, ale wpływ na objawy choroby jest bardzo ważny. Przy dawce terapeutycznej 200 mg/24 godziny pacjenci osiągają optymalną kontrolę objawów przez 80% swojego dnia” – zachwyca się prof. Devos. Ponadto implantacja tego urządzenia jest mniej inwazyjna niż głęboka stymulacja mózgu i wygodniejsza niż terapia z użyciem zewnętrznej pompy .

Koszt skompensowany przez zwiększoną niezależność

Trzeba przyznać, że to leczenie nie spowalnia postępu choroby. Pozwala jednak pacjentom na uzyskanie jakości życia i niezależności. W tym ostatnim momencie można zrobić ekonomiczne salto w porównaniu z leczeniem doustnym: „Koszt implantu, dochodzący do 20 000 euro, zostanie szybko zrekompensowany przez zaprzestanie pomocy na niezależność, która nie będzie bardziej potrzebna” – mówi naukowiec. .

READ  6 powodów, dla których picie wody pomaga zrzucić kilogramy

Trwające badanie potrwa do 2024 r. InBrain Pharma rozpocznie następnie badanie fazy 3 na około 100 pacjentach w Europie. Na to startup powinien być w stanie zebrać około 16 milionów euro, biorąc pod uwagę, że cena jednej pompy wynosi 7000 euro. „Badania są droższe niż Formuła 1”, mówi profesor DeVos. Wdrożenie komercyjne InBrain Pharma liczy na termin około 2028 roku. Co więcej, startup rozważa wykorzystanie swojego systemu do dostarczania do mózgu innych leków w leczeniu niektórych chorób neurodegeneracyjnych. Nadzieja dla osób z chorobą Alzheimera?