Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego choroba niesie ze sobą długotrwałe zagrożenie dla zdrowia, nawet w łagodnych postaciach

Życie z wirusem. Kiedy pojawiło się to hasło, opisywało odległą przyszłość. Obecnie podsumowuje stanowisko przyjęte w większości krajów europejskich, w tym we Francji, gdzie ograniczenia zdrowotne praktycznie zniknęły. Ponad 130 000 osób codziennie testuje Covid-19 na obecność Covid-19, co jest całkowitą liczbą nie osiągniętą przed końcem 2021 r., ale temat zniknął z debaty publicznej. Jednak wirus nie przestał być niebezpieczny. Nadal zabija średnio 101 osób dziennie, z których większość jest bezbronna lub nieszczepiona. Seria ostatnich badań podniosła również zasłonę na jej długoterminowe skutki: po zakażeniu wzrasta ryzyko rozwoju innych chorób, nawet u tych, którzy nie są czynnikiem ryzyka, nie rozwijają się ostro i nie mają na nie wpływu. covid długo.

W kwietniu 2021 r. pierwsze badanie przeprowadzone przez trzech badaczy z Saint Louis University (USA), opublikowane przez magazyn charakter temperamentu*, zidentyfikuj niezliczone schorzenia, które dotykały osoby, które wielokrotnie zarażały Covid-19. Korzystając z obszernej bazy danych o stanie zdrowia weteranów armii amerykańskiej, autorzy porównali prawie 5 milionów osób, które nie były chore, i 77 000 osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa, począwszy od 30 dnia po zakażeniu. Po pięciu miesiącach mieli więcej problemów z oddychaniem i więcej cierpieli Zaburzenia neurologiczne i poznawcze, zdrowie psychiczne, metaboliczne, sercowo-naczyniowe, żołądkowo-jelitowe, złe samopoczucie, zmęczenie, bóle mięśniowo-szkieletowe i anemia osób o podobnym profilu, które wcześniej nie uzyskały pozytywnego wyniku. Nawet pacjenci nie hospitalizowani byli zagrożeni wystąpieniem następstw.

Od tego czasu ta baza danych była wykorzystywana w kilku badaniach tego samego zespołu, w tym w badaniu dotyczącym ryzyka sercowo-naczyniowego, Opublikowano w lutym w charakter temperamentu*. Pokazuje ryzyko 1,5 lub 2 we wszystkich zdarzeniach.To nie tylko infekcje serca znane u pacjentów z Covid-19, zauważa Ariel Cohen, były prezes Francuskiego Towarzystwa Kardiologicznego. U osób z dodatnim wynikiem testu (zaobserwowano ponad 150 000) ryzyko udaru mózgu wzrosło o 1,52 w rok po zakażeniu, ryzyko zatorowości płucnej wzrosło o 2,93, a ryzyko ostrego zespołu wieńcowego wzrosło o 1,72.

READ  Gwiezdny deszcz: gdzie i jak oglądać Gemini w nocy z 13 na 14 grudnia?

„Na początku pandemii myśleliśmy, że Covid-19 był tylko źródłem rekompensaty za obecne ryzyko”, wspomina Ariel Cohen. Oznacza to, że osoby predysponowane do tych problemów zgłaszały je przy okazji infekcji wirusem SARS-CoV-2. Wyniki tych amerykańskich badaczy są niespodziankaprzyznaje.

„To badanie pokazuje, że istnieje zwiększone ryzyko związane z samą infekcją i że nie ustępuje z czasem, jak myśleliśmy”.

Ariel Cohen, były prezes Francuskiego Towarzystwa Kardiologicznego

w franceinfo.fr

Chociaż nie jest do końca jasne, w jaki sposób wirus powoduje takie konsekwencje, monitorowanie pacjentów już wykazało „Że wirus atakuje ścianę naczyń krwionośnych”.Jest to szczególnie sprzyjające pojawieniu się choroby zakrzepowo-zatorowej, wyjaśnia Olivier Robino, specjalista chorób zakaźnych w Hospital Torcoing (Północ).

Według badania przeprowadzonego przez ten sam zespół amerykański, opublikowanego w listopadzie w ten Czasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego*. Dane odnoszą się w szczególności do trzykrotnie zwiększonego ryzyka schyłkowej niewydolności nerek u byłych pacjentów z Covid-19 (i 2,15 u osób nie hospitalizowanych). W rzeczywistości, ponieważ powoduje problemy z naczyniami krwionośnymi, wirus może zaatakować dużą liczbę narządów. „Wszystkie te narządy są naczyniami krwionośnymi. Gdy funkcja tętnicy zostanie zmieniona, istnieje ryzyko, że ulegnie ona wpływowi”Kardiolog Ariel Cohen wyjaśnia.

W umysłach ogółu społeczeństwa Covid-19 jest najbardziej związany z objawami, takimi jak utrata smaku i węchu. Zauważyli jednak, że wirus wpływa również na mózg i układ nerwowy. Pacjenci z długim Covid zgłaszali szczególne trudności z koncentracją i formą „mgły mentalnej”. Badanie na mózgach małp zarażonych wirusem, opublikowane 1 kwietnia w Komunikacja przyrodnicza*Pokaż uszkodzenia „On potrafi prowadzić [à ces] Długotrwałe neurologiczne objawy COVID-19”w tym zwierzęta, które nie rozwinęły się ostro.

„Naukowcy ostrzegają przed ryzykiem demencji” Sprzyjają temu szkody wyrządzone przez wirusa, donosi Olivier Rubino. Autorzy opublikowanego artykułu z magazynu Nauki ścisłe* W styczniu należy zwrócić uwagę, że u niektórych pacjentów zaobserwowano uszkodzenia „To podnosi prawdopodobieństwo, że infekcja może przyspieszyć lub stymulować przyszły rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona”.

W tej chwili ta hipoteza pozostaje bardziej mglista niż ta dotycząca problemów sercowo-naczyniowych, mówi Oliver Rubino, który pamięta, że ​​pojawienie się tych zaburzeń zajęłoby lata. Jednak dane dotyczące zdrowia weteranów amerykańskich wykazały zwiększone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych (pomnożone przez 1,8) lub depresji (pomnożone przez 1,39) w rok po urazie, zgodnie z badaniem opublikowanym w lutym. ten Brytyjskie czasopismo medyczne*.

READ  Sytuacja stale się poprawia, jakie są najnowsze liczby?

To statystyczne podejście ma ograniczenia. Ostatnie badanie tych danych zostało opublikowane 21 marca. w skalpel* zauważa, że ​​osoby, które wyzdrowiały z Covid-19, są bardziej narażone (+40%) na zachorowanie na cukrzycę typu 2 w następnym roku. Epidemia odejdzie Dziedzictwo choroby przewlekłejJej główny pisarz, Ziyad Al-Ali, mówi: w charakter temperamentu*. Eric Renard, wiceprezes Francophone Society of Diabetes, nie widzi żadnych oznak, że sam wirus wywołuje cukrzycę.

Najbardziej oczywistym linkiem jest link Objawienie. Wirus Covid-19 wywiera presję na organizm, co może ujawnić utajoną cukrzycę.

Eric Renard, wiceprezes Francophone Diabetes Association

w franceinfo.fr

Amerykańscy naukowcy dostrzegają możliwość, że wirus jest tylko wyzwalaczem i jest zgodny z tym, co obserwuje się po innych infekcjach. Eric Renard nie wierzy w ryzyko epidemii cukrzycy typu 2: „Ci pacjenci po prostu wykryli swoją cukrzycę w niezwykły sposób, z natychmiastowym leczeniem insuliną, ale dołączą do kolejki”. Uważa, że ​​badanie ma tę zaletę, że zwraca uwagę lekarzy na zainteresowanie pomiarem poziomu cukru we krwi u osób, które zostały wyleczone z Covid-19, zwłaszcza jeśli reprezentują inne czynniki ryzyka cukrzycy.

„Musisz zachować spokój.”, twierdzi specjalista ds. chorób zakaźnych Olivier Robineau. Najnowsze badania pokazują „Niepodważalne ryzyko” Niektóre choroby pacjentów z COVID-19, „Ale w przypadkach, które wciąż są rzadkie. Nie będziemy mieć epidemii zatorowości”. Pamięta również, że inne elementy, takie jak tytoń i dieta, są czynnikami ryzyka, które na przykład ważą znacznie więcej w przypadku chorób układu krążenia.

„Nie ma powodu do paniki u ludzi, którzy wyleczyli infekcję i którzy radzą sobie doskonale”Dodaje Jerome Larchi, który odpowiada za długotrwały monitoring COVID-19 w Oksytanii. „Mówiąc najprościej, powinniśmy zachęcić ich do konsultacji w razie problemów”. Przed monitorowaniem wszystkich osób, które wyzdrowiały z Covid-19, rzeczywiście konieczne jest zidentyfikowanie i pokierowanie tymi, którzy doświadczają długotrwałych objawów, „Duże wyzwanie”, on tłumaczy. Kolejny priorytet „Ma zrekompensować opóźnienie w opiece nad wieloma pacjentami spowodowane epidemią”wspomina kardiolog Ariel Cohen.

READ  Najlepsza mapa ciemnej materii rodzi nowe pytania dotyczące wszechświata

Badanie następstw Covid-19 jest również dopiero w powijakach. Inne prace będą musiały potwierdzić i lepiej zmierzyć ryzyko, jakie powoduje Covid-19, dla populacji, która jest bardziej reprezentatywna niż weterani wojskowi w USA oraz starsza i męska publiczność niż średnia.

Co więcej, to ryzyko związane z Covid-19 pozostaje, zgodnie z tymi samymi badaniami, proporcjonalne do ciężkości choroby: to uspokajająca uwaga, podczas gdy pojawienie się wariantu Omicron i szczepienia zmniejszyły odsetek ciężko chorych pacjentów. Ale dla Jerome’a ​​Larchee to, co wiemy o konsekwencjach, jest zachęcające „Aktywuj wszystkie możliwe dźwignie, aby uniknąć zanieczyszczenia, od szczepionki po noszenie maski”.. „Covid-19 to tylko niewielka, tymczasowa infekcja bez konsekwencji”On pamięta.

* Linki oznaczone gwiazdką prowadzą do publikacji w języku angielskim.