Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odwiedź sondę kosmiczną Juice, która zbada lodowe księżyce Jowisza

pod Słońce W Tuluzie w ten piękny i cudowny dzień 5 kwietnia 2022 r. nasi przewodnicy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Airbus Space witają nas i przygotowują do wejścia do clean roomu. Dezynfekując sprzęt, podaliśmy bluzkę, mieszek i Charlotte. Nie codziennie można zobaczyć prawie kompletną europejską sondę planetarną. Przechodzimy między satelitami, które są połączone w czysty pokój Airbus Space i Menadżer projektu z sondy ESA. Przechodząc między komorami testowymi, widzimy satelitę telekomunikacyjnego czekającego na zanurzenie w gigantycznej komorze próżniowej w celu przeprowadzenia testów termicznych.

W końcu dotarliśmy do pokoju MistralTen komora bezechowa Przeznaczony do testów audio i komunikacji. Jest to duża sala o wysokości 15 metrów, pokryta ze wszystkich stron małymi piramidami mech Kto wszystko połyka? Echo. Pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny. sok czeka na nas tam.

Śledztwo jest prawie zakończone. Po prostu tego brakuje Panele słoneczne, zostanie dołączony nieco później, po kilku testach. Sok powinien być gotowy do wyjazdu do Koro w styczniu 2023 roku na kampanię strzelecką Centrum Kosmiczne w Gujanie który potrwa trzy miesiące. Wreszcie sonda wystartuje na ostatnim statku Rakieta Ariadna 5od 5 kwietnia 2023 r.

Długa seria testów w Tuluzie

Kiedy przyjechaliśmy, Juice wychodził z serii testów połączenia w pokoju Mistral. Airbus Space i ESA przeprowadziły symulację komunikacji między sondą a centrum operacyjnym w Darmstadt w Niemczech, ESOC, gdzie będzie pilotowana. Thibault Ravily, inżynier w Airbus Space od prawie dekady, dołączył do przygody Juice w kwietniu 2019 roku jako kierownik testów. Zaświadcza, że ​​te ostatnie testy zostały pomyślnie zakończone.

Sok jeszcze jakiś czas pozostanie w pokoju Mistrala do nowych testówzamieszanie. Przez trzy tygodnie inżynierowie Tipo Ravelli i Airbusa będą teraz przeprowadzać testy Zgodność Elektronika sondy, a także jej kompatybilność z Ariadna 5. ” Anteny są umieszczane w określonych miejscach – w pomieszczeniu – przez Arianespace, następnie mierzone są poziomy elektromagnetyczne ”, wyjaśnia Thibault Ravily, aby upewnić się, że sonda i wyrzutnia Nie przeszkadzajcie sobie nawzajem.

READ  Gruz na pewno trafi do Teleskopu Jamesa Webba

Testy samozgodności, czyli spójności między sondą a jej instrumentami naukowymi, mają dopiero nadejść. W programie są również nowe testy termiczne w komorze próżniowej. Sonda przeszła kilka wcześniej, ale nie po zakończeniu. Testy mogą trwać długo i regularnie wymagają od nas pracy 24 godziny na dobę, ze sztafetami zespołów. Sam projekt soku powinien zjednoczyć tysiąc osób.

Sonda jest w pełni zintegrowana z wyjątkiem paneli słonecznych

Podwozie platformy satelitarnej zostało odebrane w 2019 roku. Stopniowo Airbus Space dodawał wszystkie podsystemy niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania: nawigację, napęd, okablowanie itp. Wiele podsystemów i sprzętu pochodzi od zewnętrznych dostawców Airbus Space, z których część znajduje się w Tuluzie. Ponieważ Juice jest misją europejską, Europejska Agencja Kosmiczna zadbała o poszanowanie plonów geograficznych.

Misja Airbus Space nie była łatwa do zsynchronizowania integracji każdego z tych komponentów. Każdy z nich był już wcześniej testowany, w tym jeden w obserwatorium. Tak jest w przypadku NavCam, kamery nawigacyjnej Juice, która pomaga mu znaleźć wskazówki w odniesieniu do pozycji księżyce od Jowisza lub gwiazdy Ta sonda będzie przeszkodą. NavCam został przetestowany na księżycu z obserwatorium Pic du Midi.

Prawie wszystko jest zduplikowane, zwłaszcza plikkomputer tablet, w nim Oba komponenty zostały zainstalowane w dwóch wersjach Po stronie push, po prostu… mówi Thibault Ravily dysza Główny silnik jest wyjątkowy. Wszystkie inne dysze silnika wspomagającego są montowane podwójnie, aby zapewnić większe bezpieczeństwo. W celu uzyskania ogólnych wskazówek sonda jest wyposażona w urządzenie śledzącegwiazda dodatkowy. Pierwsza jest wymagana do wyznaczenia osi, a druga do ustawienia płaszczyzny tak, aby sonda znała kierunek swoich trzech osi obrotu (np. potrójne przechylenie i odchylenie w locie). Więc sok ma jedną trzecią rezerwy. Redundancja sprzętu jest niezbędna do tego typu zadań.

Po ukończeniu budowy platformy satelitarnej sondy Europejska Agencja Kosmiczna jest właścicielem Wysłane do Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznej, Estec, aby przejść długie testy termiczne w komorze próżniowej. Następnie sondę przeniesiono w 2021 r. do Tuluzy, aby zintegrować dziesięć instrumentów naukowych. Dokładniej, to zrobotyzowane modele latające zastąpiły modele testowe. Po tej fazie pełnego testowania sondy pozostaje tylko zintegrować panele słoneczne i przetestować ich rozmieszczenie przed wysłaniem wszystkiego do Kourou. ” Czas jest dobry ! „” – zapewnia nas Thibault Ravily.

READ  Po szczepieniu preparatem Pfizer monitorowano pięć przypadków zapalenia mięśnia sercowego

Nowy plan lotu

To świetna nowość dla misji. Początkowo Juice miał wyjechać wcześniej, ale opóźnienie dotyczy w szczególności kryzys zdrowotny Europejska Agencja Kosmiczna została zmuszona do odroczenia lotu do 2023 roku. Zespoły zdały sobie sprawę, że istnieje świetna opcja dla „ Oszczędź czas ienergia O jego wystrzeleniu na wiosnę mówi nam Manuela Baroni, dyrektor ds. AIT i wyrzutni w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W programie wiele mosty z planet Układ Słoneczny przed wejściem do systemu jowiszowy. Te ulotki umożliwiają korzystanie powaga Planety jako akcelerator do zdobycia Prędkość Wystarczy dotrzeć do kupującego wydając minimalną ilość paliwa.

ten Okno Zdjęcia trwają kilka tygodni i rozpoczynają się 5 kwietnia 2023 roku. Przez ponad rok sok będzie krążył wokół Słońca, by po raz pierwszy przelecieć nad Ziemią w sierpniu 2024 roku. Ale tuż przed tym sonda użyje również księżyc jako pomoc grawitacyjna, co jest naprawdę rzadkie.

Następnie nastąpi przegląd Wenus W sierpniu 2025 r. Z tej okazji sokowe zespoły przetestują swoje instrumenty naukowe. Następnie sonda przeleci nad Ziemią jeszcze dwa razy, we wrześniu 2026 r. i sierpniu 2029 r. Następnie będzie miała wystarczającą prędkość, by dolecieć do Jowisza w lipcu 2031 r.

Misja rozpocznie się od pierwszego przeglądu Ganimedeswtedy sonda potrzebuje czasu na zmniejszenie orbitowanie wokół Jowisza. W lipcu 2032 sok po raz pierwszy przeleci nad pierwszym lodowym księżycem Jowisza. Europa. Sok nie będzie zbytnio badał Księżyca, ponieważ NASA planuję wysłać Sonda strzyżenia Europa Od 2024 r., jeśli chodzi o ostatni lodowy księżyc Callisto, zaplanowano tam 21 lotów.

Wreszcie w grudniu 2034 sok wejdzie na orbitę Ganimedes Będzie krążył wokół niej do końca 2035 roku, kiedy to zostanie podjęta decyzja o rozbiciu sondy na jej powierzchni. Misja zostanie oficjalnie zakończona w 2038 roku, zArchiwum dane.

READ  Naukowcy NASA odkryli dziesiątki podziemnych jezior na Marsie

Soczysta wycieczka sondą i wizyta w systemie Jowisza. © ESA, YouTube

Misja z nowymi celami

W rzeczywistości to nie Europejska Agencja Kosmiczna jest początkiem projektu, ale agencja zawsze marzyła o misji na Jowisz. Historia projektu sięga programu Laplace, wspólnej misji NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ostatecznie misja została podzielona na dwie części: Europa Clipper po stronie NASA i Juice po stronie europejskiej przez program Cosmic Vision Europejskiej Agencji Kosmicznej. Projekt soku został przyjęty przez agencję w 2012 roku. Dziś to niezwykłe zadanie będzie kosztować około 1,7 miliarda euro.

sonda do soku (lodowaty odkrywca księżyca Jowisza) pomoże osiągnąć dwa cele: dostarczyć danych na temat lodowych środowisk księżyców Jowisza, które mogłyby potencjalnie wspierać życie pozaziemskie. Bardzo przydatne do tego będą dane dotyczące Ganimedesa. Drugim celem jest obserwacja Układu Słonecznego Jowisza. Jak mini układ słoneczny Mówi Manuela Baroni, aby dowiedzieć się więcej o powstawaniu naszego układu planetarnego.

Projekt Juice ma również inny cel, który nie jest do końca naukowy: przetestować rozwój nowych technologii do dokładnego badania księżyców Jowisza pomimo ich dużej odległości od Ziemi. Rozwój ten mógłby zostać wykorzystany w późniejszych, bardziej ambitnych misjach, takich jak załogowe loty międzyplanetarne. Jak lubi mawiać Manuela Baroni: Ten człowiek zawsze był odkrywcą! »

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?