Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Paryż, Lyon, Marsylia… nasz wybór koncertów

Paryż, Lyon, Marsylia… nasz wybór koncertów

Jak co roku 21 czerwca obchodzony jest Festiwal Muzyczny i Przesilenie Letnie. Co robić we Francji? Oto nasza propozycja koncertów.

23:51 – Dlaczego France 2 nie transmitowała dzisiejszego koncertu?

W związku z meczem Francji i Holandii w ramach Mistrzostw Europy, France 2 ogłosiło, że nagrany dziś wieczorem wielki wieczór Fête de la Musique zostanie wyemitowany dopiero w sobotę 22 czerwca. Oczekiwani są m.in. Slimane, Lara Fabian, Patrick Bruel, MC Solar, Matt Pokora, Amir, Patrick Fury, Vita, Santa, Mintessa, Hughes Overy, Axel Reid, Roc Voisin czy Jérémie Ferrero.

23:13 – Słynny festiwal muzyczny

Jest to wydarzenie znane wszystkim Francuzom: festiwal muzyczny co roku gromadzi na ulicach Francji miliony ludzi, aby wziąć udział w setkach koncertów amatorskich i zawodowych.

22:44 – Pogoda psuje imprezę w Cruz

Ze względu na deszczową pogodę i burze, które w ostatnich dniach nawiedziły niektóre części kraju, oraz wieczorną prognozę pogody, część obchodów festiwalu muzycznego w piątkowy wieczór w Cruz została odwołana – podają doniesienia. Błękitna Francja.

22:42 – Apel Emmanuela Macrona do Francuzów z okazji festiwalu muzycznego

Prezydent RP przemawiał w piątkowy wieczór z okazji Festiwalu Muzycznego. Biorąc pod uwagę kontekst polityczny, Emmanuel Macron po raz kolejny nie omieszkał bronić swojej decyzji o rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego, twierdząc, że podjął „decyzję o zaufaniu narodowi”. Głowa państwa powiedziała: „Nie powinniśmy bać się kolejnego 30 czerwca”. Musimy iść i głosować, musimy przekonać i musimy głosować odpowiedzialnie” – powiedział, po czym dodał: „Jest wiele nieporozumień wynikających z szacunku. […] Są jednak skrajne przypadki, których nie możemy przepuścić.

22:20 – Co robić w Rennes na festiwal muzyczny?

W Rennes, jak wszędzie we Francji, muzyka będzie celebrowana w czterech zakątkach miasta, w parkach, barach, ulicach i teatrach. Oto kilka pomysłów na pikniki podczas wieczoru Fête de la Musique:

  • Świętowanie w parku Thabor : Przez cały wieczór organizowane są różne koncerty rockowe, popowe, rapowe i electro.
  • Techniczna i elektryczna Esplanade du Général de Gaulle : Od 18:00 do 1:00 w nocy kolektyw muzyki thrash, punk wave, techno i muzyki elektronicznej wykonuje cykl bezpłatnych koncertów.
  • Tradycyjne miejsce muzyczne hosh : Od 18:00 do 23:00 z zespołem Wren Celtic Band przy tradycyjnej muzyce i tańcach z całego świata.

21:54 – Veronique Sanson na koncercie Fête de la Musique

Uwaga: w edycji festiwalu muzycznego 2024 nie zabraknie headlinerów, w szczególności koncert, który Véronique Sanson wykona w Noisy-le-Grand, który odbędzie się od godz. 21:30 na Placu Wyzwolenia, przed City Hala!

21:28 – RATP świętuje muzykę

Jak co roku RATP dołącza do festiwalu muzycznego kilkoma wydarzeniami w paryskim metrze. W tym roku trzy chóry zaproszone są do występów w różnych stacjach przez cały dzień. Od 18:00 do 20:00 chór Les Voisins du Dessus wystąpi m.in. na stacji Charles de Gaulle – Etoile.

21:04 – Koncert Johnny’ego Hallydaya

Jeśli nie chcesz dziś wieczorem wychodzić z domu, będziesz mógł celebrować muzykę także ze swojej kanapy dzięki transmisji we France 3 koncertu w hołdzie Johnny’emu Hallydayowi, napisanego i wyreżyserowanego przez dyrektora muzycznego zmarłego piosenkarza Ivana Cassarda i nagrano w Nicei w 2022 roku.

20:46 – edycja Specjalnego Dnia Muzyki

W tym pełnym wydarzeń roku, nie ze względu na wiadomości polityczne, ale ze względu na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, które odbędą się tego lata w Paryżu, tegoroczny festiwal muzyczny odbywa się pod hasłem szumu! Ministerstwo Kultury zainicjowało plan obchodów na 2021 rok, aby „wspierać i promować zbiorową praktykę artystyczną i kulturalną, która jednoczy ludzi w każdym wieku i ze wszystkich środowisk wokół wspólnych projektów muzycznych”, możemy przeczytać więcej Strona internetowa instytucji.

20:18 – Fun Radio świętuje muzykę w Marsylii

Innym pomysłem na festiwal muzyczny jest zabawny wieczór radiowy, zorganizowany w tym roku na plaży Borelli w Marsylii. O 19:00 spodziewani są obecność Henri PFR, FDVM, Upsilone, Boris Way, Trinix i DJ Matt.

19:59 – Chambord odwołuje festiwal muzyczny

Wczoraj osiedle Chambord ogłosiło odwołanie 18. edycji Fête de la Musique, która odbędzie się w piątek 21 czerwca w plenerze. W pytaniu prognozy pogody i ryzyko burzy.

19:37 – Pałac Elizejski świętuje przy muzyce

Niezwykły Emmanuel Macron otwiera drzwi swojej rezydencji Elizejskiej na wieczór muzyczny – zarejestrowany i bilety wyprzedane – w tym roku z udziałem: Anastasii Ryzhikov, ukraińsko-kanadyjskiej pianistki mieszkającej we Francji, Gilberta Montagne’a oraz grupy DJ-ów z Offenbach i Agoria.

19:12 – „Święto, które gromadzi wszystkich Francuzów”

„Zaistniała potrzeba wydarzenia, które pozwoliłoby zmierzyć miejsce, jakie muzyka zajmuje w życiu indywidualnym i zbiorowym. Niezwykły ruch świadomości, spontaniczny impuls, który zaalarmował opinię publiczną, a może i… czyli klasę polityczną dlaczego Ministerstwo Kultury wpadło na pomysł zorganizowania festiwalu muzycznego w 1982 roku. Jest to święto bez reżyserii, skupiające wszystkich Francuzów, dla których muzyka jest ważna” – powiedział Maurice Fleuré, współzałożyciel wraz z Jacques’em Lange Fête de la Musique w Télérama w 1983 roku, kiedy utworzono wydarzenie.

18:43 – Co robić w Nantes na festiwal muzyczny?

Nantes z pewnością nie jest wyjątkiem od reguły i przygotowuje się do zaimponowania mieszkańcom Nantes na ulicach, w barach i parkach z okazji festiwalu muzycznego. Oto kilka pomysłów na pikniki:

  • Festyn na placu Księżnej Anny : Via Pas de Sept, Konserwatorium w Nantes i Bagad de Nantes, od 19:30 do 23:30.
  • Mieszanka gatunków w Bas-Chantenay : Browar Little Atlantique, le Dahu, Les Usines, Chantenay Village, 30BDC, OHM Town i Macadam łączą się, aby wprawić w ruch cały region Bas-Chantenay dzięki eklektycznemu programowi.
  • Plac Halgana Muzyki Świata : Od 19:00 występ wielu artystów, w tym koncert 15 śpiewaków z Nantes Gospel, chóru Arrivée z Air Snow, Vocaswing lub Capoeira z Jogo Diferente.

18:17 – Festiwal Muzyczny Ponad Granicami

Festiwal muzyczny cieszy się dużą popularnością we Francji, został także eksportowany za granicę, stając się wydarzeniem narodowym w wielu krajach (Luksemburg, Włochy, Grecja, Peru, Ekwador, Kolumbia) czy w największych miastach, takich jak Nowy Jork, Berlin czy Meksyk. W 2017 roku ponad 120 krajów obchodziło Dzień Muzyki.

Czytaj więcej

Festiwal muzyczny, od jego powstania w 1982 roku przez Ministerstwo Kultury, przypada na wyjątkową i symboliczną datę: 21 czerwca, czyli przesilenie letnie, ale także najdłuższy dzień w roku. Normalnie powinniśmy móc liczyć na słoneczny dzień…

W 1981 roku Jack Lange, ówczesny Minister Kultury, mianował Maurice’a Fleuré na stanowisko dyrektora ds. muzyki i tańca. Razem tworzą ogromne wydarzenie kulturalne, które umieści muzykę i kreatywność w centrum uwagi w całym kraju.

„Zaistniała potrzeba wydarzenia, które pozwoliłoby zmierzyć miejsce, jakie muzyka zajmuje w życiu indywidualnym i zbiorowym. Niezwykły ruch świadomości, spontaniczny impuls, który zaalarmował opinię publiczną, a może i… czyli klasę polityczną dlaczego Ministerstwo Kultury wpadło na pomysł zorganizowania festiwalu muzycznego w 1982 roku. Jest to święto nieukierunkowane, skupiające wszystkich Francuzów, których interesuje muzyka” – powiedział Maurice Fleuré w „Teleramie” w 1983 roku.

Pierwszy festiwal muzyczny rozpoczął się 21 czerwca 1982 roku, w symboliczny dzień przesilenia letniego, najdłuższego dnia w roku na półkuli północnej.

READ  Polski trener przemawia po tym, jak Wojciech Szczęsny ponownie został przyłapany na paleniu - Marseille News