Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Państwa członkowskie wzywają Komisję do przyspieszenia oceny pakietów stymulacyjnych – EURACTIV.com

Oczekuje się, że niektórzy ministrowie finansów UE zwrócą się w piątek 16 kwietnia do Komisji Europejskiej o skrócenie dwumiesięcznego okresu oceny pakietów stymulacyjnych, aby przyspieszyć wdrażanie długo oczekiwanego bodźca europejskiego.

Trzecia fala COVID-19 nadal rozprzestrzenia się w Europie pomimo zaostrzania ograniczeń w różnych państwach członkowskich i nierównomiernego postępu w strategii szczepień.

W rezultacie wzrost gospodarczy uległ dalszemu opóźnieniu, zwłaszcza że pierwsze transfery z Europejskiego Funduszu Odbudowy nie trafią do narodowej kasy najwcześniej w lipcu.

W tym kontekście niektóre państwa członkowskie naciskają na Komisję Europejską, aby skróciła okres oceny swoich planów inwestycyjnych i reform w celu uwolnienia pieniędzy stymulujących. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie mechanizmu naprawy i odporności komisja ma dwa miesiące na podjęcie decyzji w sprawie planów naprawy, a rada dodatkowy miesiąc.

Ale europejscy dyplomaci stwierdzili, że ten długi okres nie ma sensu, ponieważ komisja omawiała plany z niektórymi rządami od października.

« Dlaczego organizm potrzebuje po tym czasie dwa miesiące? „Zapytał dyplomata.

Ten sam dyplomata, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, dodał, że część ministrów poruszy tę kwestię z władzami wykonawczymi Unii Europejskiej w piątek podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów finansów UE.

Urzędnicy UE i nacjonaliści stwierdzili, że komisja nie była jeszcze otwarta na rozważenie krótszego okresu.

Jak dotąd żadne państwo członkowskie nie przedstawiło oficjalnie ostatecznej wersji swoich planów inwestycyjnych i reform.

Hiszpania, Grecja, Portugalia i Francja planowały wysłać swoje projekty w marcu. Jednak kapitały i Komisja mają trudniejsze niż oczekiwano rozstrzygnięcie niektórych ostatecznych kwestii, w tym kroków, które należy podjąć w celu uwolnienia funduszy lub przeglądu kosztów.

Urzędnicy powiedzieli, że oczekuje się, że te cztery kraje jako pierwsze wyślą swoje propozycje, a niektóre już w przyszłym tygodniu, chociaż niektóre źródła dodały, że Paryż stracił część władzy.

READ  Kwartalny zysk portugalskiej firmy Jeronimo Martins wzrósł dzięki silnej sprzedaży w Polsce.

Kraje UE mają czas do końca kwietnia na przesłanie swoich planów, chociaż unijni urzędnicy i nacjonaliści wskazali, że to termin. Elastyczne, Ponieważ rozporządzenie stanowi, że państwa członkowskie muszą to zrobić ”. Ogólnie „ Przed 30 kwietnia.

Holandia i Finlandia już wskazały, że nie zakończą tego procesu w tym miesiącu.

Jednak bezprecedensowy środek stymulacyjny podjęty przez Unię Europejską może zostać opóźniony ze względu na ratyfikację samego funduszu.

Jak dotąd 17 państw członkowskich zgodziło się na decyzję Unii Europejskiej w sprawie środków prywatnych, która pozwala Komisji pożyczyć 800 miliardów euro potrzebnych do sfinansowania funduszu.

Przedstawiciele Unii Europejskiej i urzędnicy krajowi są przekonani, że ratyfikacja w pozostałych dziesięciu krajach może zostać zakończona do końca lipca.

Ale jest wielka niepewność co do aprobaty w Niemczech i Polsce. Niektórzy obawiają się, że decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego zapadnie dopiero po wrześniowych wyborach w Niemczech, chociaż urzędnicy w Brukseli są bardziej skłonni do podjęcia decyzji w lipcu.

W Polsce zielone światło zagraża stabilności rządu ze względu na sprzeciw koalicyjnego partnera partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości.