Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Państwa członkowskie wzywają Komisję do przyspieszenia oceny pakietów stymulacyjnych – EURACTIV.com

Oczekuje się, że niektórzy ministrowie finansów UE zwrócą się w piątek 16 kwietnia do Komisji Europejskiej o skrócenie dwumiesięcznego okresu oceny pakietów stymulacyjnych, aby przyspieszyć wdrażanie długo oczekiwanego bodźca europejskiego.

Trzecia fala COVID-19 nadal rozprzestrzenia się w Europie pomimo zaostrzania ograniczeń w różnych państwach członkowskich i nierównomiernego postępu w strategii szczepień.

W rezultacie wzrost gospodarczy uległ dalszemu opóźnieniu, zwłaszcza że pierwsze transfery z Europejskiego Funduszu Odbudowy nie trafią do narodowej kasy najwcześniej w lipcu.

W tym kontekście niektóre państwa członkowskie naciskają na Komisję Europejską, aby skróciła okres oceny swoich planów inwestycyjnych i reform w celu uwolnienia pieniędzy stymulujących. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie mechanizmu naprawy i odporności komisja ma dwa miesiące na podjęcie decyzji w sprawie planów naprawy, a rada dodatkowy miesiąc.

Ale europejscy dyplomaci stwierdzili, że ten długi okres nie ma sensu, ponieważ komisja omawiała plany z niektórymi rządami od października.

« Dlaczego organizm potrzebuje po tym czasie dwa miesiące? „Zapytał dyplomata.

Ten sam dyplomata, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, dodał, że część ministrów poruszy tę kwestię z władzami wykonawczymi Unii Europejskiej w piątek podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów finansów UE.

Urzędnicy UE i nacjonaliści stwierdzili, że komisja nie była jeszcze otwarta na rozważenie krótszego okresu.

Jak dotąd żadne państwo członkowskie nie przedstawiło oficjalnie ostatecznej wersji swoich planów inwestycyjnych i reform.

Hiszpania, Grecja, Portugalia i Francja planowały wysłać swoje projekty w marcu. Jednak kapitały i Komisja mają trudniejsze niż oczekiwano rozstrzygnięcie niektórych ostatecznych kwestii, w tym kroków, które należy podjąć w celu uwolnienia funduszy lub przeglądu kosztów.

Urzędnicy powiedzieli, że oczekuje się, że te cztery kraje jako pierwsze wyślą swoje propozycje, a niektóre już w przyszłym tygodniu, chociaż niektóre źródła dodały, że Paryż stracił część władzy.

READ  Gdzie na tanie wakacje tego lata samolotem? Nasz ekskluzywny ranking

Kraje UE mają czas do końca kwietnia na przesłanie swoich planów, chociaż unijni urzędnicy i nacjonaliści wskazali, że to termin. Elastyczne, Ponieważ rozporządzenie stanowi, że państwa członkowskie muszą to zrobić ”. Ogólnie „ Przed 30 kwietnia.

Holandia i Finlandia już wskazały, że nie zakończą tego procesu w tym miesiącu.

Jednak bezprecedensowy środek stymulacyjny podjęty przez Unię Europejską może zostać opóźniony ze względu na ratyfikację samego funduszu.

Jak dotąd 17 państw członkowskich zgodziło się na decyzję Unii Europejskiej w sprawie środków prywatnych, która pozwala Komisji pożyczyć 800 miliardów euro potrzebnych do sfinansowania funduszu.

Przedstawiciele Unii Europejskiej i urzędnicy krajowi są przekonani, że ratyfikacja w pozostałych dziesięciu krajach może zostać zakończona do końca lipca.

Ale jest wielka niepewność co do aprobaty w Niemczech i Polsce. Niektórzy obawiają się, że decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego zapadnie dopiero po wrześniowych wyborach w Niemczech, chociaż urzędnicy w Brukseli są bardziej skłonni do podjęcia decyzji w lipcu.

W Polsce zielone światło zagraża stabilności rządu ze względu na sprzeciw koalicyjnego partnera partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości.