Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Otonel, najniebezpieczniejszy baron narkotykowy w Kolumbii od czasów Escobara, kładzie żelazo przez 45 lat w USA – Wyzwolenie

Otonel, najniebezpieczniejszy baron narkotykowy w Kolumbii od czasów Escobara, kładzie żelazo przez 45 lat w USA – Wyzwolenie

Handlarz narkotyków z kartelu Clan del Golfo, prawdziwy terrorysta w Kolumbii, przyznał się w styczniu, że przywiózł do Stanów Zjednoczonych ponad 96 ton kokainy.

Czterdzieści pięć lat za kratkami. We wtorek 8 sierpnia amerykański sąd federalny w Nowym Jorku skazał przywódcę kolumbijskiego klanu del Golfo, Dayro Antonio Osugę, zwanego „Otonilem”, na to więzienie pod zarzutem handlu narkotykami. Kolumbia dokonała jego ekstradycji w maju 2022 r., A on przyznał się w styczniu 2023 r. do międzynarodowego handlu kokainą, przyznając się do przywiezienia ponad 96 ton kokainy do Stanów Zjednoczonych przez Amerykę Środkową i Meksyk.

Sędzia Sądu Federalnego Dora Irizari na Brooklynie w Nowym Jorku podążyła za argumentami prokuratora generalnego, mówiąc, że tak „Niewątpliwie jeden z najpoważniejszych przypadków handlu narkotykami” Nie została przedstawiona temu sądowi. 51-letniemu Otonnellowi groziły wyroki od 20 lat do dożywocia. Został skazany na 45 lat więzienia za każdy z zarzutów, ale skorzystałby na złagodzeniu wyroków i odsiedziałby łącznie 45 lat. W styczniu zaakceptował wyrok skazujący go na 216 milionów dolarów.

Prokurator generalny Francisco Navarro uważał, że Otonnell był bez wątpienia „Najniebezpieczniejszy terrorysta Kolumbii tego stulecia”, Tak samo jak Pablo Escobar, postać symboliczna dla handlu narkotykami. Prokurator generalny USA Merrick Garland z zadowoleniem przyjął wyrok skazujący w oświadczeniu swojego biura. „To orzeczenie wysyła jasny sygnał, że Departament Sprawiedliwości znajdzie i pociągnie do odpowiedzialności przywódców morderczych organizacji zajmujących się handlem narkotykami, którzy krzywdzą naród amerykański, gdziekolwiek się znajdują i jak długo to zajmie”. , potwierdzony.

Oskarżony przyznał w styczniu, że w toku „Akcja wojskowa, popełnione morderstwa” przez jego organizację, złożoną z byłych członków skrajnie prawicowych grup paramilitarnych, które mogą liczyć do 6000 ludzi. Wybierz również ten klan „Zapewnienie bezpieczeństwa laboratoriom, handlarzom narkotyków i opodatkowaniu” tranzytu kokainy przez terytorium pod ich kontrolą.

READ  Erupcja wulkanu na La Palmie - psy uwięzione w lawie są potajemnie ratowane przez zespół anonimowych dobroczyńców

Zapłać władzom kolumbijskim.

Obrona, która domagała się maksymalnego wyroku 25 lat, nie wskazała, czy chce się odwołać. Ma 14 dni na podjęcie decyzji. Siedem miesięcy po jego aresztowaniu w Kolumbii ekstradycja Otoniela, który rządzi organizacją od 2012 roku, nastąpiła po krwawej kampanii zamachów na funkcjonariuszy policji w jego kraju. Ale po wyborze lewicowego prezydenta Gustavo Petro, opowiadając się za negocjacjami z kilkoma ugrupowaniami zbrojnymi, Otonel poprosił swój gang w sierpniu 2022 r. o położenie kresu tej fali morderstw.

W doku siedzieli również Sinaloa Cartel No. 1 Joaquín „Chapo Guzmán”, który został skazany na dożywocie, oraz Daniel Rendon Herrera, lepiej znany jako „Don Mario”, założyciel i były przywódca klanu Del Golfo, który był skazany na dożywocie. 35 lat więzienia. Według DEA, amerykańskiej agencji ds. zwalczania narkotyków, Clan del Golfo współpracował z meksykańskimi kartelami Sinaloa i Jalisco New Generation w celu przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych.

Według agencji 90% narkotyków, które trafiają na rynek amerykański, pochodzi z Kolumbii i często zawiera fentanyl, potężną i śmiercionośną substancję dodawaną przez meksykańskie kartele. „Musi zapłacić, gdziekolwiek popełnił swoje zbrodnie, jeśli Otoniel jest Kolumbijczykiem […] Musi zapłacić kolumbijskim władzom. Ale za to, co zrobił tutaj, nie może zapłacić w Stanach Zjednoczonych”. Potępił go Aurelio Benicio Mendoza, prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar „CDG” w regionie Uraba (północno-zachodni), w którym działa kartel.