Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oto najważniejsze wydarzenia planowane dla telewizorów w 2022 r.

QD-Oled, Mini-LED, W-OLED, Neo QLED… Wraz z zamknięciem targów CES w Las Vegas nadszedł czas na podsumowanie najważniejszych zapowiedzi telewizorów

Telewizor Sony Bravia A95K

Telewizor Sony Bravia A95K // Źródło: Sony

Jak co roku początek stycznia to dobry czas na powitanie Las Vegas tych, największe targi technologii konsumenckiej. z powodu wielu Wypłaty spowodowane epidemiąNie wszystkie reklamy są zamieszczane w serwisie. Nie przeszkodziło to jednak producentom w reklamowaniu swoich nowości.

Z pewnością otrzymaliśmy wiele reklam od Komputerysmartfony i samochody elektryczne, ale CES to przede wszystkim program telewizyjny i ta edycja z 2022 r. nie była wyjątkiem. Mamy nowe modele Samsung, LG, Panasonic, TCL czy Sony. Po wyszczególnieniu tych różnych nowości jeden po drugim, nadszedł czas, aby podsumować kilka kluczowych trendów.

Panele wyświetlacza Samsung QD… bez Samsunga

Pierwszy z tych trendów pochodzi od Samsunga i jest bardzo wyraźnie technologią QD-Display. Z drugiej strony uważajcie, jeśli ta technologia pochodzi od Samsunga, to nie znaczy, że jest w telewizorach Samsunga. Nie, to technologia paneli Oled opracowana przez Samsung Displays, ale nie będziemy jej mieli w modelach koreańskiego producenta… przynajmniej nie teraz.

Sony A95K

Sony A95K // Źródło: Sony

Właściwie to Sony, z Sony Bravia XR A95KAlienware z monitorem komputerowym Alienware AW3423DW, które integrują panele Samsung QD-Display, czyli Oled w sosie Samsunga.

W rzeczywistości koreański producent kilka lat temu zrezygnował z wielkoformatowych płytek Oled, dzięki czemu jego rywal LG stał się jednym z wiodących dostawców w branży. Samsung wyjaśnił wówczas, że ryzyko związane z etykietowaniem było bardzo wysokie, ale przede wszystkim jasność tych ekranów była bardzo niska w porównaniu z ekranami LCD. Dzięki tej nowej technologii płytek rozwiązano dwa problemy.

W QD-Oledzie nadal głównym zainteresowaniem cieszy się Oled, z panelami samoemisyjnymi, bez warstwy podświetlenia, ale zastosowane diody to wszystkie diody niebieskie, które są znacznie jaśniejsze. Samsung doda warstwę kropek kwantowych na tych pikselach, aby zmodyfikować ich kolor, umożliwiając w ten sposób wyświetlanie czerwonych lub zielonych pikseli. Przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo kompletny profil Zrozum wszystko w Samsung QD-Oled.

Alienware AW3423DW

Alienware AW3423DW // Źródło: Dell

Do tej pory tylko Sony wyposażył jeden ze swoich telewizorów w panel wyświetlacza QD, podczas gdy Alienware zintegrował go z monitorem PC. Można jednak bezpiecznie założyć, że inni producenci pójdą w jego ślady, ponieważ wstępne opinie są pozytywne. Wielkim pytaniem pozostaje, czy Samsung pójdzie w ich ślady, stosując własną technologię.

READ  Sprawdź pełne informacje o aktualizacji 9.2.5! -World of Warcraft

Zapłać Neo QLED

Bo ze strony Samsunga to jeszcze nie czas na Oleda na jego telewizorach. To tak, jakby koreański producent robił wszystko, aby uniknąć tej płytki we własnych produktach. Raczej sędzia: zasłużyliśmy Telewizory mikro LED, ma Telewizor LCD z mikro podświetleniem UHD z funkcją ściemniania A przede wszystkim telewizory Nowe fajne.

Oto najważniejsze wydarzenia planowane dla telewizorów w 2022 r.

A w dziedzinie Neo QLED, tutaj również Samsung wyszedł poza granice. to nie jest Nie mniej niż siedem modeli telewizorówNie wspominając już o różnych różnicach przekątnych, które faktycznie skorzystają na tej technologii wyświetlania Został otwarty na targach CES w zeszłym roku.

Konkretnie, QLED, jak wiemy, to klasyczne podświetlane panele LCD, które wykorzystują kropki kwantowe, aby zapewnić lepsze renderowanie kolorów, wyższy kontrast i lepsze pokrycie przestrzeni kolorów.

Zastosowany przez Samsunga Neo QLED idzie dalej, lepiej zarządzając podświetleniem dzięki MiniLED. Diody MiniLED są 40 razy mniejsze niż diody LED stosowane w konwencjonalnych telewizorach LCD, dzięki czemu umożliwiają lepsze zarządzanie jasnością i kontrastem, szczególnie poprzez redukcję efektu bloom. W porównaniu z Oled, ta technologia ma tę zaletę, że umożliwia, podobnie jak wszystkie ekrany LCD, jaśniejszy i wygodniejszy obraz, zwłaszcza podczas oglądania telewizji w biały dzień.

Kolejną zaletą Neo QLED jest zwiększona ilość informacji, ponieważ panele będą teraz mogły oferować 14-bitowy wyświetlacz HDR. Trzeba przyznać, że obecnie na rynku jest najlepszy kodek HDR, czyli Dolby VisionJest ograniczony do 12-bitów, a Samsung nawet go nie obsługuje, ale dzięki temu telewizory będą w pełni kompatybilne, jeśli pojawią się nowe rzeczy w interfejsie HDR.

OLED nadal istnieje w LG

Wiele mówiono powyżej o Samsungu, niezależnie od tego, czy jest to QD-Oled, czy Neo QLED, ale inny LG również przedstawił wiele zapowiedzi na targach CES w Las Vegas. I nieuchronnie tym razem, gdy mówimy o LG, mówimy o telewizorach OLED. Bo LG stara się też od jakiegoś czasu odpowiedzieć na główną krytykę OLED-a: brak jasności.

Telewizor OLED LG 97G2

Telewizor Oled LG 97G2 // Źródło: LG

A jeśli w Samsungu skutkuje to niebieskimi pikselami, LG woli teraz dodać czwarty biały subpiksel, znacznie jaśniejszy, oprócz zielonego, czerwonego i niebieskiego (WRGB). Jest to technologia W-OLED — opatentowany White OLED — zawarta we wszystkich nowych urządzeniach LG. Ale gdzie LG w tym roku podniosło poprzeczkę bardziej w tym modelu LG G2. Tym razem mamy płytę OLED EX który ma tę zaletę, że osiąga jasność do 1000 cd/m², nigdy wcześniej nie widzianą na telewizorze Oled.

READ  Wyświetl podgląd nowego 24-calowego iMaca

Oczywiście, kto mówi o wyższej jasności, mówi o ryzyku nagrzewania się, a tym samym oznakowania ekranu. Aby temu zaradzić, firma LG zdecydowała się na włączenie systemu chłodzenia, aby uniknąć pozostawiania obrazów na ekranie.

Sony, TCL i Mini-LED

A ponieważ życie to nie tylko Oled, Sony zdecydowało się również na dywersyfikację. Jak widzieliśmy wcześniej, japoński producent zapowiedział wysokiej jakości telewizor QD-OLED, wyposażony w panel Samsunga. Zmiana ciągłości od japońskiego producenta, który już używał Oled, ale od Samsunga w swoich modelach premium.

Ale zaskoczeniem szefa kuchni jest właśnie to, że ten Sony Bravia A95K nie jest najlepszym modelem Sony z 2022 roku. Modelem premium będą po raz pierwszy telewizory LCD z małym podświetleniem LED, Sony Z9K i X95K.

Sony X95K

Sony X95K // Źródło: Sony

Więc tutaj nadal mamy do czynienia z panelem LCD, ale z podświetleniem, które jest na tyle subtelne, aby dzięki Mini-LED uzyskać bardzo głęboki kontrast. Z drugiej strony, w przeciwieństwie do Oleda, nie jesteśmy ograniczeni jasnością. Jeśli chodzi o obawy związane z rozbłyskami spowodowanymi podświetleniem, słynnymi aureolami wokół świecącego obiektu w ciemnej scenie, Sony twierdzi, że ciężko nad tym pracował dzięki swoim algorytmom. «Silnik podświetlenia XR Master» i jego procesor Cognitive XR.

Wciąż niewielka dioda LED, chiński TCL zaprezentował również prototyp telewizora z najwyższej półki, wyposażonego w tę technologię. To 85-calowy telewizor Mini-LED o rozdzielczości 8K i 2000 lokalnych stref przyciemniania, który wyróżnia się standardową grubością 3,9 mm. O ile wyprodukowanie cienkiego ekranu OLED bez warstwy podświetlenia jest stosunkowo łatwe, o tyle zadanie to jest bardziej złożone w przypadku małoformatowego telewizora LCD, który z definicji wymaga warstwy podświetlenia.

Wszystkie telewizory pokazane w tym tygodniu na targach CES będą dostępne w sprzedaży w nadchodzących miesiącach. Coś wciąż nieznanego to możliwość wprowadzenia na rynek pierwszych telewizorów Samsung QD-OLED pod marką Samsung. Tak więc nadal musimy poczekać, aby zobaczyć, czy to było zaplanowane.

READ  Z Drogi Mlecznej UFO wysyła sygnał na Ziemię co 18,18 minut

Do śledzenia nas zapraszamy do Pobierz naszą aplikację na Androida i iOS. Będziesz mógł czytać nasze artykuły i pliki oraz oglądać najnowsze filmy na YouTube.

Znajdź wszystkie wiadomości z WPG 2022