Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oto dlaczego nie spłaszczasz brzucha przez cały czas

Oto dlaczego nie spłaszczasz brzucha przez cały czas

Aby wyglądać na szczuplejszego, niektórzy ludzie trwale wstrzymują oddech, wciągając brzuch tak bardzo, jak to możliwe. Chociaż ten nawyk może wydawać się nieszkodliwy i nieszkodliwy, ma szkodliwe konsekwencje zdrowotne. W poście dot RozmowaAdam Taylor, profesor na Uniwersytecie Lancaster (Wielka Brytania), stwierdził, że ten zły odruch może z czasem doprowadzić do stanu zwanego „syndromem klepsydry”. Jest to szkodliwa zmiana w budowie ściany brzucha.

Zespół klepsydry: jakie są jego przyczyny?

Zespół ten ma cztery główne przyczyny: choroby wrodzone, wadę postawy, bóle brzucha i zaburzenia obrazu ciała. Choroby wrodzone, takie jak wytrzewienie czy wytrzewienie, powodują nieprawidłowy rozwój mięśni brzucha. Zła postawa, spowodowana np. godzinami spędzonymi przed ekranem komputera, powoduje skrzywienie kręgosłupa, „Co prowadzi do zmian w napięciu i funkcji mięśni brzucha, co prowadzi do braku równowagi”. Ból brzucha może być również spowodowany dobrowolnym lub mimowolnym napięciem mięśni brzucha. Wreszcie zaburzenia obrazu własnego ciała, takie jak obsesyjne dążenie do szczuplejszej sylwetki, mogą powodować u dorosłych nieustanne ssanie żołądka.

Zespół klepsydry powoduje zaburzenie równowagi mięśni brzucha

„Kiedy wchodzimy do żołądka, mięsień prosty brzucha kurczy się. Ale ponieważ mamy tendencję do gromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej w dolnej części brzucha, mięśnie w górnej części żołądka są bardziej napięte. Są bardziej aktywne. wciągnąć brzuch przez dłuższy czas” – mówi z podciągniętym pępkiem. – wyjaśnił brytyjski badacz.

Inną konsekwencją jest to, że regularne ciągnięcie brzucha powoduje większy nacisk na dolną część pleców i szyję. Więc te części ciała muszą kompensować zmiany stabilności tułowia. Ciśnienie w jamie brzusznej zmniejsza również przestrzeń dostępną dla narządów jamy brzusznej. „Jeśli myślisz o brzuchu jak o tubce pasty do zębów, ściśnięcie go w środku wytwarza ciśnienie u góry iu dołu. A ciśnienie u góry wpływa na oddychanie, zapobiegając opadaniu przepony”.

Kiedy wywierany jest nacisk w dół, dno miednicy jest ściśnięte. Wpływa to na funkcjonowanie pęcherza moczowego, macicy i odbytnicy i może prowadzić do wycieku moczu lub stolca, a także wypadania macicy.

READ  Hotele połknąć, aby zwalczyć rozprzestrzenianie się komara tygrysiego

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie w celu zwalczania zespołu klepsydry

Dobra wiadomość: zespół klepsydry jest odwracalny. Poprzez leczenie zaburzeń równowagi mięśniowej za pomocą ćwiczeń wzmacniających mięśnie, takich jak deski lub mostki pośladkowe (windy wannowe), Lub wykonując ćwiczenia Pilates lub jogi, które działają na wszystkie mięśnie rdzenia, możliwe jest przywrócenie stabilności rdzenia i zapobieganie występowaniu tych problemów. Według Adama Taylora ważne jest, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli wystąpi długotrwały ból brzucha i zawsze unikać wciągania brzucha, aby zapobiec tym zaburzeniom.