Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oto 12 trudnych powodów, dla których poziom cholesterolu jest stale wysoki

Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, ale poziom cholesterolu utrzymuje się na wysokim poziomie, przyczyną mogą być te zaskakująco proste powody. Dowiedz się, jak kontrolować wysoki poziom cholesterolu.

Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, prawdopodobnie słyszałeś o tym, jak ważne jest przestrzeganie zdrowych nawyków, takich jak zdrowe odżywianie i ćwiczenia. Może to pomóc w obniżeniu poziomu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL, „złego”) cholesterolu i trójglicerydów, formy tłuszczu we krwi, a także zwiększyć poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL, „dobry” cholesterol).

Pierwsze cztery kroki do obniżenia poziomu cholesterolu

Ćwiczyć

Regularne ćwiczenia, definiowane jako 30 minut umiarkowanej do intensywnej aktywności cztery do sześciu razy w tygodniu, mogą podnieść poziom HDL i obniżyć poziom LDL i trójglicerydów.

dieta

Zdrowa dla serca dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, fasolę i ryby może również pomóc w kontrolowaniu poziomu cholesterolu.

Unikaj palenia

Palenie obniża poziom HDL

Utrzymuj zdrową wagę

W przypadku osób z nadwagą lub otyłością utrata 5-10% masy ciała może poprawić poziom cholesterolu

Chociaż te zmiany stylu życia są bardzo ważne w kontrolowaniu wysokiego poziomu cholesterolu, nie zawsze są wystarczające dla wszystkich. Ponadto mogą istnieć zaskakujący winowajcy, którzy podważają twoje wysiłki.

12 fałszywych powodów wysokiego cholesterolu

Jeśli robisz wszystko, aby obniżyć poziom cholesterolu, utrzymując go na wysokim poziomie, wiedz, że nie jesteś sam. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn.

1. Masz genetyczne ryzyko wysokiego cholesterolu.

Jeśli jesteś osobą o stosunkowo zdrowym stylu życia i masz wysoki poziom cholesterolu, prawdopodobnie masz składnik genetyczny, który prowadzi do niskiego poziomu cholesterolu. Hipercholesterolemia rodzinna jest chorobą dziedziczną, która powoduje odkładanie się cholesterolu we krwi.

2. Jesteś na modnej diecie

Osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny unikać diety ketonowej, która jest dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową, reklamowaną jako sposób na odchudzanie. Najskuteczniejszymi dietami obniżającymi poziom cholesterolu są diety wegetariańskie lub wegańskie, ponieważ zmniejszają one spożycie cholesterolu w pokarmach. Jeśli nadal chcesz włączyć do swojej diety mięso, trzymaj się chudego białka, takiego jak kurczak, indyk i ryby.

READ  Nauka o śnie: naukowcy wyjaśniają, dlaczego starzenie się idzie w parze ze złym snem

3. W swojej diecie masz ukryte tłuszcze

Obniżenie poziomu cholesterolu ma sens, ale nie jest jedynym aspektem zdrowego odżywiania serca. Ważne jest również, aby ograniczyć nie tylko tłuszcze nasycone, ale także tłuszcze trans, które zwiększają poziom LDL. Ogranicz te niezdrowe tłuszcze, spożywając mniej czerwonego mięsa, przetworzonego mięsa (takiego jak kiełbasa), masła i produktów z pełnego mleka.

4. Spodziewaj się, że Twoja dieta będzie sama w leczeniu wysokiego cholesterolu

Zdrowe odżywianie jest niezbędne, ale może nie wystarczyć, jeśli jesteś genetycznie predysponowany do wysokiego poziomu cholesterolu. Wraz ze zmianami w diecie można spodziewać się zmniejszenia o około 5-10% ilości cholesterolu, którą mogą obniżyć, ale wyniki są różne. Ważna jest również aktywność fizyczna.

5. Nie robisz własnego jedzenia

Kiedy jesz poza domem, nie masz pełnej kontroli nad swoim jedzeniem. Nawet jeśli próbujesz dokonywać zdrowszych wyborów, nie wiesz, jak gotowane jest twoje jedzenie ani jakich składników używasz. Dodatkowo kontrola porcji może być trudniejsza. Najłatwiejszym sposobem upewnienia się, że jesteś na zdrowej dla serca diecie, jest przygotowywanie własnych posiłków. Spraw, aby posiłki były niezobowiązującą zabawą!

6. Wykonujesz niewłaściwy rodzaj ćwiczeń

Chociaż każda aktywność fizyczna jest korzystna, wykazano, że ćwiczenia aerobowe lub sercowo-naczyniowe pomagają obniżyć poziom LDL i zwiększyć poziom HDL. Rozważ spacery, jazdę na rowerze, pływanie, taniec lub inne ćwiczenia cardio, które możesz wykonywać z umiarkowaną intensywnością.

7. Zażywasz leki podnoszące poziom cholesterolu

Niektóre leki, w tym sterydy, retinoidy i progestyny ​​stosowane w leczeniu innych schorzeń, mogą zwiększać poziom cholesterolu. Upewnij się, że twój lekarz zna wszystkie leki, które przyjmujesz. Mogą istnieć alternatywne metody leczenia, które nie wpłyną na poziom cholesterolu.

8. Spożywasz dużo alkoholu

Nie trzeba przestawać pić, ale należy zachować umiar. Nadmierne spożycie alkoholu może zwiększać poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz przyczyniać się do przybierania na wadze. Jeśli chodzi o mężczyzn, to nie więcej niż dwa drinki dziennie, a dla kobiet tylko jeden.

READ  „The Tourist Cliché of Thomas Pesquet or Orbiting Scene Society”

9. Nie przyjmujesz statyn zgodnie z zaleceniami.

Statyny mają ogromny wpływ na ratowanie życia. Ale aby był skuteczny, musi być przyjmowany dokładnie zgodnie z zaleceniami. Upewnij się, że wiesz, kiedy i w jakiej dawce. Twój farmaceuta może odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

10. Statyny mogą nie być dla Ciebie skuteczne

Istnieje podgrupa osób, które nie tolerują statyn. Inną klasą leków, które mogą być również stosowane w celu obniżenia poziomu LDL, jest inhibitor PCSK9, ale generalnie jest on zalecany tylko dla pacjentów z wysokim ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu.

11. Oczekuj wyników już wkrótce

Jeśli właśnie zmieniłeś styl życia lub zacząłeś brać leki, może być za wcześnie, aby zobaczyć wyniki. Należy pamiętać, że wysoki poziom cholesterolu nie rozwija się z dnia na dzień i może zająć trochę czasu, aby przywrócić go do zdrowego poziomu. Kontynuuj współpracę z lekarzem i trzymaj się planu leczenia, aby uzyskać wyniki.

12. Jesteś uzależniony od leków bez zmiany stylu życia

Badanie opublikowane w lutym 2020 r. w Journal of the American Heart Association wykazało, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu zwykle przybierają na wadze i mniej ćwiczą po przepisaniu statyn. Chociaż statyny i inne statyny są skuteczne, nie mają być jedynym sposobem kontrolowania wysokiego poziomu cholesterolu. Jeśli potrzebujesz pomocy przy zmianie stylu życia, Twój lekarz może Cię pokierować i wesprzeć.

Jeśli robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby obniżyć poziom cholesterolu, w tym zmiany stylu życia, ale to nie wystarczy, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Dostępnych jest wiele metod leczenia, które pomogą Ci kontrolować wysoki poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, dzięki czemu możesz zachować zdrowie przez wiele lat.