Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Ostateczny los wszechświata zależy od ciemnej energii”.

„Ostateczny los wszechświata zależy od ciemnej energii”.

Dyrektor badań CNRS w Marsylii Laboratorium Astrofizyki, Jean-Pierre Luminet, napisał kilka książek o kosmologii, takich jak Los wszechświata (Fayard, 2006) lub później Piana czasoprzestrzenna (Odile Jacob, 2020).

W kosmicznej skali czasu zniknięcie życia na Ziemi za kilkaset milionów lat jest prognozą bardzo krótkoterminową, a śmierć Słońca za około 5 miliardów lat, i jest to scenariusz krótkoterminowy. Na dłuższą metę sam wszechświat „umrze”. Jakie założenia przyjęli teoretycy na ten temat?

Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na ciekawy fakt: mniej więcej w tym samym czasie, gdy Słońce zamienia się w czerwonego olbrzyma, galaktyka Droga Mleczna i galaktyka Andromedy, które są obecnie w fazie wyrównania, mają się połączyć. Jednak zderzenia międzygalaktyczne powodują erupcje nowych gwiazd. Kiedy słońce zgaśnie, gdzie indziej, na styku Drogi Mlecznej i galaktyki Andromedy, narodzi się wiele gwiazd …

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Życie codzienne kończy się na Ziemi

Wracając do scenariuszy ewolucji wszechświata, mamy trzy z nich. Pierwszy to „zamknięty wszechświat”, drugi to „spowalniający otwarty wszechświat”, a trzeci to „przyspieszający otwarty wszechświat”. Każdy scenariusz oparty jest na podstawowych parametrach wszechświata, głównie na rozkładzie materii i energii.

Zacznijmy od pierwszego, czyli „zamkniętego wszechświata” …

Oczekuje się, że faza ekspansji nastąpi po fazie skurczu. Zaczyna się to, gdy Wszechświat ma około 60 miliardów lat (czyli obecnie prawie 14 lat), w którym to czasie wszystkie gwiazdy typu słonecznego zmieniły się w białe karły, a wszystkie masywne gwiazdy zamieniły się w białe karły. W gwiazdach neutronowych lub czarnych dziurach.

Przeczytaj także Jean-Pierre Luminet: Astronomia stoi w obliczu swoich ograniczeń

Podczas tego skurczu wszechświat przechodzi mniej więcej te same etapy, co w pierwszej części swojego życia, ale w przeciwnym kierunku. Tyle że, oczywiście, martwe gwiazdy nigdy więcej się nie zaświecą. W miarę zbliżania się materii pod wpływem skurczu czarne dziury stają się coraz większe. Średnia temperatura wszechświata się ociepla. Sto milionów lat przed końcem wszechświat jest tysiąc razy mniejszy niż obecnie, a galaktyki się łączą. Na miesiąc przed końcem nadeszła kolej na połączenie się czarnych dziur. W końcu są tylko kwarki, cząstki podstawowe, a wtedy wszystko staje się kwantowe.

READ  Wraz z końcem Ariane 5 Europa ma wiele wątpliwości co do Ariane 6

Masz 56,55% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest tylko dla abonentów.