Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Otyłość: „Wegovy rewolucjonizuje życie pacjentów i będzie bardziej skuteczne!”  Mówi profesor Antoine Avignon

Otyłość: „Wegovy rewolucjonizuje życie pacjentów i będzie bardziej skuteczne!” Mówi profesor Antoine Avignon

Czy nowe leczenie otyłości jest tak skuteczne, jak sobie wyobrażano? Zdaniem Antoine’a Avignona, szefa zespołu ds. żywienia i cukrzycy w szpitalu uniwersyteckim w Montpellier, odpowiedź jest pozytywna. Lekarz jest bardziej optymistyczny, że wkrótce na rynek trafią inne obiecujące leki, a zapotrzebowanie na opiekę stale rośnie: według opublikowanego badania Oféo we Francji niemal co druga osoba ma nadwagę lub otyłość. Czwartek, 20 czerwca, przez Krajowe Stowarzyszenie Otyłości.

Jednym z liderów jest Antoine Avignon, endokrynolog ze szpitala uniwersyteckiego w Montpellier Specjalistyczne Centrum Otyłości (CSO) Fundacja Occitanie organizuje 28 czerwca w ratuszu Montpellier 10. Dzień Regionalny, bezpłatny i po rejestracji, dla pracowników służby zdrowia.

Profesor Antoine Avignon, endokrynolog, kieruje zespołem ds. żywienia i cukrzycy w szpitalu uniwersyteckim w Montpellier.
M.

Czy Wegovy, nowy lek na otyłość, spełnia wszystkie swoje obietnice?

Często słyszymy wiele negatywnych opinii na temat leczenia otyłości. Tutaj chyba mamy zerwanie, to rewolucja w zakresie wsparcia osób z otyłością.

Otyłość należy uważać za chorobę, ale jest to choroba szpecąca i stygmatyzująca, na którą nie wynaleziono jeszcze leku.

Mamy tam skuteczne terapie, z dobrą tolerancją, które udowodniły swój korzystny wpływ na powikłania sercowo-naczyniowe, na przeżycie… Dla mnie to prawdziwa rewolucja i naprawdę chcę walczyć, póki są napięcia wokół tych leków, które są trudne do zdobycia. Są takie same jak te stosowane w leczeniu cukrzycy, ale w większych dawkach.

To dokładnie?

Tak, Wegovy to semaglutyd stosowany pod marką Ozempic w leczeniu cukrzycy typu 2.

Z tym wyjątkiem, że w przypadku cukrzycy dawka wynosi jeden miligram, a w przypadku otyłości 2,4 miligrama. To ta sama cząsteczka. Dlatego w krajach takich jak Stany Zjednoczone, a także we Francji panuje pośpiech. Ale we Francji nie jest dostępny.

READ  Szczepionka przeciw ospie małp? Co zrobić, jeśli jesteś dotknięty?

Nawet gdybyśmy byli objęci protokołem w Centrum Ekspertów ds. Otyłości?

Dziś nie ma go już w ogóle.

Z powodu upadku niektórych sieci farmaceutycznych czy ze względów administracyjnych?

Gościliśmy go w Montpellier przez rok w ramach tak zwanej procedury wczesnego dostępu. Oznacza to, że nawet jeśli laboratoria i kasa chorych nie uzgodniły warunków dostępu, to dzięki nowelizacji były one dostępne w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Ze względu na międzynarodowe napięcia dotyczące tych produktów wcześniejszy dostęp został wstrzymany nie przez ubezpieczenie zdrowotne, ale przez laboratorium, które wolało zaopatrywać inne kraje.

– Nie możemy ich tak porzucić.

Czy Twoi pacjenci to testowali?

Przepisano nam go 413 pacjentom. Dla większości z nich była to rewolucja. Są ludzie, którzy odzyskali mobilność, odnaleźli się w pracy… Myślę o człowieku, który schudł 50 kg, nabrał nowego impetu w swojej karierze, a takich ludzi jest wielu. Większość pacjentów jest kierowana.

Na szczęście osoby te będą mogły kontynuować leczenie do końca września 2024 roku. Miejmy nadzieję, że do tego czasu laboratorium i ubezpieczyciel osiągną porozumienie. Nie możemy ich tak porzucić.

To tak, jakbyśmy mieli lek na cukrzycę czy astmę i z dnia na dzień postanowiliśmy nie leczyć pacjentów w najbardziej efektywny sposób. Wszystko to pokazuje, w jakim stopniu otyłość została zdyskredytowana.

Jak działa WeGoovi?

Osoby otyłe często mają duże trudności z odczuwaniem głodu i sytości. Lek ten sprawia, że ​​czują się mniej głodni i pomagają im poczuć się pełnymi. Działa także przeciw skutkom tzw. emocjonalnego jedzenia.

Czy jest to lek idealny i czy nie powoduje skutków ubocznych?

Nie powiedziałem, że było idealnie. bardzo przydatne.

Większość działań niepożądanych jest niewielka i obejmuje nudności i wymioty u 8–10% osób. Istnieje bardzo rzadkie ryzyko zapalenia trzustki.

Rozprzestrzenianie się choroby stale wzrasta.

Czy to obecnie jedyny interesujący lek?

READ  NASA pilnie poszukuje rozwiązania dla eksperymentu ze stacją kosmiczną

Wcale nie, byłoby bardziej efektywnie! W Stanach Zjednoczonych istnieje już Tirzépatide, który będzie sprzedawany we Francji pod nazwą Mounjaro. Jest to cząsteczka, która ma takie samo działanie jak Wegovy, ale nie w ten sam sposób: Wegovy działa jak hormon trawienny, podczas gdy Tirzepatide działa skuteczniej jako dwa z jego hormonów.

Testowane są skuteczniejsze cząsteczki, takie jak retatrotyd, który może osiągnąć 25% utratę masy ciała. W przypadku Wegovy średnia utrata masy ciała wynosi od -16% do -17%. W przypadku Tirzépatide Mounjaro przekraczamy – 20%.

„To nie koniec operacji otyłości”.

Czy po raz pierwszy pozwolono sobie na tak wiele nadziei?

Tak, dokonaliśmy już przełomu w leczeniu otyłości. Były już interesujące cząsteczki, ale kończyły się one poważnymi skutkami ubocznymi, zarówno na poziomie układu sercowo-naczyniowego, jak i na poziomie depresji… Pocieszające jest to, że tym razem zaczynamy od cząsteczek, które były stosowane w leczeniu cukrzycy.

A jeśli wrócimy do Wegovy’ego, w największych czasopismach, takich jak New England Journal of Medicine, znajdują się badania, które wykazują zmniejszenie częstości występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Czy operacja otyłości już się skończyła?

Nie, ponieważ może istnieć komplementarność. Ale są awarie. Opublikowano badanie wykazujące, że lek Wegovy działa równie dobrze u pacjentów, którzy nie przeszli operacji bariatrycznej, jak i u pacjentów, którzy nie przeszli operacji.

Będą także osoby niereagujące na leczenie farmakologiczne oraz osoby wymagające operacji po leczeniu farmakologicznym. To nie koniec operacji otyłości, ale raczej kwestia pozycjonowania najbardziej komplementarnych metod leczenia od konkurencji.

Ale pozostajemy w obszarze terapeutycznym.

Bardziej niż kiedykolwiek musimy kontynuować multidyscyplinarne leczenie otyłości, korzystając z pomocy dietetyków i być może sportów adaptacyjnych… aby zwiększyć szanse na wyzdrowienie?

naturalnie. Zauważyliśmy już, że osoby dbające o zbilansowaną dietę tracą więcej na wadze niż osoby przyjmujące leki bez żadnego wysiłku. Aby skorzystać z leczenia, kandydaci musieli wyrazić zgodę na zawarcie wielodyscyplinarnego protokołu leczenia. Powinni byli uzyskać poradę. Nie powiązaliśmy jednak dostępu do leczenia ze stosowaniem środków.

READ  Dwóch Rosjan i Amerykanin przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przesłanie, które powtórzyłem w preambule, że otyłość jest chorobą, jeszcze nie dotarło?

Nie, nie sądzę, nadal istnieje ogromne piętno.