Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oskarżony Salman Rushdie w ataku nie przyznaje się do usiłowania zabójstwa

przesłuchiwany w środę przez Poczta w Nowym JorkuPodejrzany Hadi Matar powiedział do siebie:ZaskoczonySalman Rushdie przeżył atak.

Podejrzany w ataku na Salmana Rushdiego w czwartek (18 sierpnia) nie przyznał się do usiłowania zabójstwa i napaści w sądzie w Mayville w stanie Nowy Jork.

Hadi Matar, 24 lataSalman Rushdie, autor książki, został dźgnięty nożemSzatańskie wersetyPodczas konferencji w piątek 12 sierpnia w pobliskim mieście Chautauqua. Podejrzany został zatrzymany bezpośrednio po incydencie i już podczas sobotniego przesłuchania nie przyznał się do winy. Hadi Matar przemawiał w czwartek, 18 sierpnia, głosem swojego prawnika, po spuszczeniu głowy, zamaskowanym i zakutym w kajdanki oraz ubranym w więzienny mundur z czarno-białymi paskami. Sędzia postanowił zatrzymać podejrzanego w areszcie bez kaucji. Na poprzedniej rozprawie prokuratura określiła atak jako dokonany z premedytacją. Jego adwokat, Nathaniel Barone, zapewnił w czwartek, że jego klient zasługujesprawiedliwy proces„i szacunek”domniemanie niewinności”.

Zobacz też – Atak na Salmana Rushdiego: Iran zaprzeczaZdecydowanie»Wszelkie powiązania z napastnikiem

przesłuchiwany w środę przez Poczta w Nowym Jorkuktóry twierdził, że wezwał go do więzienia, Hadi Matar powiedział do siebie:ZaskoczonySalman Rushdie przeżył atak. 75-letni brytyjski pisarz, który został dziesiątki razy dźgnięty nożem i przewieziony helikopterem do szpitala, został na krótko włączony do respiratora, zanim jego stan się poprawił. Hadi Matar nie wspomniał, czy zainspirowała go fatwa ajatollaha Chomeiniego z 1989 r. z Iranu wzywająca do zabicia pisarza.Szatańskie wersetyPo uznaniu tego za bluźnierstwo. Po prostu wyjaśniłem, że Poczta w Nowym Jorku ma „Szacunek dla ajatollaha”.

Nie lubię tej osoby. Nie sądzę, że jest dobrym człowiekiem„Podejrzany został umieszczony w tabloidzie dla intelektualisty”.To ktoś, kto zaatakował islam– dodał i znalazł je oglądając filmy autora na YouTube.hipokryzja„, zakończył. Hadi Matar powróciłWymieniać się»I bardziej religijny niż podróż w 2018 roku do Libanu, ojczyzny jego rodziny, powiedziała w poniedziałek jego matka na swojej stronie internetowej. codzienna poczta.

Ajatollah Chomeini, założyciel Islamskiej Republiki Iranu, wydał w 1989 r. fatwę wzywającą do zabicia Salmana Rushdiego, który przez lata żył pod ochroną policji. Fatwa ajatollaha Chomeiniego przeciwko pisarzowi nigdy nie została zniesiona, a wielu jego tłumaczy zostało zaatakowanych. Po trzech dniach ciszy Iran w poniedziałek zaprzeczył, jakoby uczestniczył w ataku i obwinił samego Salmana Rushdiego. „W tym ataku tylko Salman Rushdie i jego zwolennicy zasługują na winę, a nawet potępienieRządził Naser Kinani, rzecznik irańskiego MSZ.

Salman Rushdie, który od dwudziestu lat mieszka w Nowym Jorku, w 2016 roku został obywatelem USA. Mimo groźby coraz częściej pojawiał się publicznie, często bez widocznej eskorty, jednocześnie nadal broniąc w swoich książkach satyry i ironii. Brak szacunku. W rozmowie z niemieckim magazynem rygorystyczny Kilka dni przed piątkowym atakiem powiedział sobie:optymistyczny„Został schwytany:”Odkąd mieszkam w USA nie mam już żadnych problemów (…) moje życie wróciło do normy.Hadi Matar ma ponownie stawić się w sądzie 7 września.

READ  Minister obrony Wielkiej Brytanii mówi: „Inwazja rosyjska zaczęła zawodzić w wielu obszarach”.