Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwa rosyjskie myśliwce „podejrzewane” o naruszenie fińskiej przestrzeni powietrznej

Dwa rosyjskie myśliwce „podejrzewane” o naruszenie fińskiej przestrzeni powietrznej

Fińskie Ministerstwo Obrony ogłasza rozpoczęcie „Wstępne śledztwo” Uważa się, że na dwóch rosyjskich samolotach myśliwskich leciało przez dwie minuty w narodowej przestrzeni powietrznej.

Fińskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dwa rosyjskie myśliwce były podejrzane o naruszenie fińskiej przestrzeni powietrznej w czwartek, 18 sierpnia, podczas gdy kraj skandynawski jest w trakcie wspólnego wniosku ze Szwecją o przystąpienie do NATO.

Podejrzewa się, że dwa rosyjskie MIG-31 naruszają fińską przestrzeń powietrzną w Zatoce Fińskiej w pobliżu PorvooMinisterstwo powiedział w oświadczeniu. Fińskie Siły Powietrzne zdjęły urządzenie do identyfikacji samolotów, poinformowało ministerstwo, dodając, że fińscy strażnicy graniczni rozpoczęli ”wstępne śledztwo„.

Rzecznik ministerstwa obrony powiedział AFP, że incydent miał miejsce o godzinie 9:40 (0640 GMT) i trwał około dwóch minut, gdy myśliwce leciały na zachód przez około kilometr. Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km i jest tradycyjnie niezaangażowana militarnie, rozpoczęła historyczny punkt zwrotny w maju, ubiegając się o członkostwo w NATO, po tym, jak Moskwa najechała Ukrainę w lutym.

Fińska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (SOPO) ostrzegła w maju, że „Rosja ma wolęwpłynąć na proces kandydowania Finlandii do NATO i toNależy się spodziewać różnych prób, aby to zrobić„.

Zobacz też Wybuch amunicji w rosyjskiej bazie na Krymie w wyniku „aktu sabotażu”.

READ  Były poseł Marsal Nabizadeh został zastrzelony w swoim domu