Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Olimpiada w Tokio: białoruska biegaczka Kristina Tsimanskaya przyjeżdża do Warszawy po azyl

Samolot wiozący białoruską olimpijkę Kristinę Tsimanoską wylądował w Warszawie po jej podróży do kraju objętego polską opieką dyplomatyczną.

24-latka odmówiła poleceniom swojego zespołu powrotu do domu wkrótce po igrzyskach w Tokio, zamiast tego szukała azylu w polskiej ambasadzie miasta.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydać poinformował o swoim przybyciu na Twitterze.

Zdjęcie:
Białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya jest otoczona przez policjantów na międzynarodowym lotnisku Haneda w Tokio w Japonii

Napisał na Twitterze: „Kriszyna Simanowska wylądowała bezpiecznie w Warszawie. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym polskim pracownikom konsularnym i dyplomatom, którzy sprawnie zaplanowali i zapewnili sobie bezpieczną podróż.”

Polska nadal okazuje solidarność i wsparcie.

Obywatele Białorusi czekali na powitanie Tsimanoskiej w hali przylotów, ubrani w biało-czerwone goździki i biało-czerwono-białe flagi.

„Jesteśmy tu po to, aby wesprzeć jednego z naszych rodaków, kogoś, kto powiedział prawdę o tym, co dzieje się w białoruskim sporcie” – powiedział Eugene Dodkin, 31-letni student, który wyemigrował do Polski w połowie października po przetrzymywaniu przez noc w białoruskim sporcie. komisariat policji za udział w proteście.

Tsimanoskaya powiedziała, że ​​urzędnicy w jej kraju aresztowali ją po tym, jak skrytykowali jej trenerów w mediach społecznościowych, i próbowali zmusić ją do wejścia na pokład samolotu do Mińska.

Zdjęcie:
Białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya podaje dłoń austriackiemu ministrowi spraw zagranicznych Magnusowi Brunnerowi podczas postoju na lotnisku Schwicht w Wiedniu.

wznowione Zwróciła się o pomoc do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a następnie uzyskała wizę humanitarną z Polski, a także wizę dla męża Arseny Zdanevica.

„Jest bezpieczny i działa dobrze w tych warunkach” – powiedział Magnus Brunner, wiceminister środowiska Austrii, po wylądowaniu w locie Austrian Airlines z Wiednia do Polski.

„To zrozumiałe, że jest niespokojna, podekscytowana i zdenerwowana tym, co będzie dalej”.

Białoruska biegaczka Kristina Tsimanskaya ląduje w Warszawie
Zdjęcie:
Samolot z białoruską atletką Kristina Tsimanskaya ląduje w Warszawie

Tsimanoskaya była wtedy widziana na pokładzie samolotu należącego do polskich linii lotniczych LOT, który wylądował w Warszawie w środę wieczorem.

READ  Un Si Grand Soleil z wyprzedzeniem: poniedziałek 28 lutego 2022 r. Podsumowanie odcinka [SPOILERS] seriale telewizyjne

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział, że przesłucha dwóch przedstawicieli białoruskich drużyn za ich rzekome zaangażowanie w próbę wycofania się sprintera.

Tsimanouskaya miała wystartować w sztafecie kobiet na 200m i 4x400m w Igrzyska Olimpijskie w Tokio w tym tygodniu.

Samolot z olimpijczykiem wylądował w środę na pasie startowym.
Zdjęcie:
Samolot z olimpijczykiem wylądował w środę na pasie startowym.

Ale skrytykowała urzędników zespołu na swoim koncie na Instagramie, mówiąc, że postawili ją na czele, mimo że wcześniej nie brała udziału w wydarzeniu.

Twierdził również, że niektórzy członkowie jego zespołu nie kwalifikowali się do udziału w zawodach, ponieważ nie podlegali odpowiedniej kontroli antydopingowej.