Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oglądaj na żywo Virgin Orbit, które wystrzeliwuje 7 satelitów

W ten czwartek (13) Virgin Orbit przeprowadzi swoją czwartą misję kosmiczną, umieszczając na orbicie siedem małych satelitów (kostek) od trzech różnych klientów. Nazwany „Above the Clouds”, po piosence Gang Star, samolot ma wystartować z lotniska i kosmodromu w Mojave w Kalifornii w USA między 18:00 a 20:30 czasu brasilii. Wydarzenie można oglądać na żywo na firmowym kanale YouTube.

Emblemat misji 4 Virgin Orbit „Above the Clouds”, która rusza w czwartek (13). Zdjęcie: orbita Panny

Według strony espace.comStrategia wystrzeliwania w powietrze Virgin Orbit składa się ze zmodyfikowanego Boeinga 747, znanego jako Cosmic Girl, który startuje z pasa startowego i osiąga wysokość około 10 700 metrów nad wyznaczoną strefą zrzutu, zanim wystrzeli dwusuwowy pocisk LauncherOne.

Jak powiedział Virgin Orbit na wideokonferencji prasowej w zeszły wtorek (11), rakieta prawdopodobnie wystartuje około godziny po starcie Cosmic Girl.

Oglądaj na żywo Virgin Orbit, które wystrzeliwuje 7 satelitów
Samolot Cosmic Girl firmy Virgin Orbit przenosi dwupokładowy pocisk rakietowy LauncherOne. Zdjęcie: orbita Panny

Virgin Orbit wysłał już w kosmos 17 satelitów

Pierwsza misja firmy, lot testowy w maju 2020 r., który nie zawierał żadnych satelitów, zakończyła się niepowodzeniem, gdy pękł przewód paliwowy w silniku pierwszego stopnia wyrzutni One.

Następnie Virgin Orbit uruchomiła swój drugi lot testowy w styczniu 2021 r., Misję, która umieściła na orbicie 10 kostek w ramach programu Nanosatellite Launch Education Program NASA.

Trzeci lot, misja komercyjna wystrzelona w czerwcu 2021 r., ma siedem satelitów na orbicie okołoziemskiej. Cztery statki kosmiczne biorące udział w tym locie zostały dostarczone przez US Military Space Testing Program (STP), a dwa satelity obserwacyjne Ziemi należały do ​​polskiej firmy SatRevolution.

Obie organizacje są lojalnymi klientami, w końcu w misji „Above the Clouds” latają cztery ładunki STP, a SatRevolution ma na pokładzie dwa satelity – statek kosmiczny Stork i SteamSat-2, który przetestuje opracowane przez Brytyjczyków silniki wodne. SteamJet Space Systems Corporation. Siódmym satelitą misji jest Adler-1 firmy Spire Global, który będzie badał środowisko kosmicznych śmieci na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Czwartkowa misja jest pierwszą z sześciu, które Virgin Orbit planuje uruchomić w 2022 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dwie z nadchodzących misji wyruszą ze Spaceport Cornwall w Anglii, aby po raz pierwszy wznowić działalność. Uruchomienie firmy. „To będzie dla nas historyczny rok”, powiedział Tony Jennings, dyrektor operacyjny Virgin Orbit, na wtorkowej konferencji prasowej.

Czy widziałeś nasze nowe filmy na? youtube? Subskrybuj nasz kanał!