Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkryj ponad 17 000 km tras rowerowych w Polsce

Odkryj ponad 17 000 km tras rowerowych w Polsce

Stan państwowych ścieżek rowerowych i rowerów samoobsługowych

Nowo wybudowane ścieżki rowerowe w miastach, trasy rowerowe przez lasy lub wzdłuż rzek, przełęcze górskie – wszystkie te możliwości z roku na rok przyciągają coraz więcej rowerzystów. Nawet jeśli nie wszędzie da się jeszcze dojechać rowerem, w największych polskich miastach coraz częściej pojawiają się ścieżki rowerowe.

W 2020 r. w kraju było 17 300 km ścieżek rowerowych, wiedząc, że od 2011 r. w Polsce wybudowano ich ponad 10 000 km. Najdłuższą infrastrukturą rowerową dysponuje województwo mazowieckie o długości ok. 2566 km, a w dalszej kolejności Największym państwem jest województwo polskie o długości 2163 km i województwo pomorskie o długości 1480 km.

Uważajcie, w Polsce jazda rowerem po chodniku, nawet podczas spaceru, grozi karą grzywny. W wyjątkowych przypadkach rowerzysta może korzystać z chodnika, jeśli towarzyszy mu młody rowerzysta do lat 10, który jest uprawniony do poruszania się po ścieżkach dla pieszych. Jeżeli nie ma ścieżki rowerowej, jedź ostrożnie pierwszeństwem przejazdu.

Stacje wypożyczeń rowerów miejskich znajdziesz w największych polskich miastach. Zachęcamy do wypożyczenia jednego, aby odwiedzić Warszawę, gdzie Vitorello Dzięki temu 3000 będzie dostępnych w całym mieście od 1 marca do 30 listopada w przystępnej cenie.

W Krakowie można jeździć na rowerze elektrycznym Parkuj rower E» bezpłatny. Od wiosny tego roku działa tam także inny rodzaj wypożyczalni rowerów, oferowany przez firmę LajkBike. Jaka jest koncepcja? Rower możesz wypożyczyć na okres od jednego do trzech miesięcy, dzięki czemu możesz z niego korzystać na co dzień, trzymając go w domu, bez konieczności jego zakupu.

Ranking najlepszych polskich miast rowerowych

Sklepy specjalizujące się w sprzęcie rowerowym, CentrumRowerowe.pl Polska zdecydowała się przeprowadzić ranking największych polskich miast pod względem jakości infrastruktury rowerowej, w oparciu o oficjalne dane publikowane przez samorządy miejskie i zarządy dróg.

READ  TSMC planuje produkować chipy w Niemczech

Aby określić, w których miastach jazda rowerem jest najprzyjemniejsza, wzięto pod uwagę 11 kryteriów, w tym stosunek długości ścieżek rowerowych do długości dróg, liczbę bikeparków, liczbę aktywnych stowarzyszeń rowerowych, a nawet liczbę rowerzystów . Wypadki.

Z opublikowanego w 2021 roku rankingu wynika, że ​​najbardziej odpowiednim miastem do jazdy na rowerze jest stolica Polski, Warszawa. Następnie jedź Wrocławiem, Poznaniem, Bydgoszczą, Gdańskiem, Lublinem, Białymstokiem, Krakowem i dalej Łodzią.

Sposoby EuroVelo na poznanie całej Polski

Rowerem można przemierzyć Polskę na wiele sposobów. Europejska sieć ścieżek rowerowych Eurovelo Oferuje 19 europejskich tras do zwiedzania na rowerze. Przez Polskę, będąc skrzyżowaniem Europy, przebiega sześć takich szlaków.

Wszystkie są wymienione na stronie internetowej Eurovelo Należy jednak zaznaczyć, że obecnie w Polsce nie jest ona w pełni rozwinięta. Jeśli jednak trasa przypadła Ci do gustu, możesz ją ukończyć jadąc po drogach, nawet jeśli są mniej ciche.

Ikona roweru Środkowoeuropejski szlak rowerowy

– Kraj wyjazdu: Francja. – Kraj przyjazdu: Ukraina

Droga ta przecina południową Polskę, przebiegając przez Kraków i Rzeszów. Poza tymi dwoma miastami, polski odcinek płynie spokojnie pomiędzy małymi wiejskimi wioskami aż do granicy z Ukrainą. Ta całkowicie wybudowana droga przebiega przez siedem krajów: Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Czechy, Polskę i Ukrainę. Przed rosyjskim atakiem na Ukrainę umożliwiał on nieprzerwaną ścieżkę rowerową połączenie miasta Roscoff w Bretanii ze stolicą Ukrainy, Kijowem. Dotychczas polski odcinek tej drogi został w dużej mierze wyposażony w ścieżki rowerowe. Możesz odwiedzić Kraków, drugie co do wielkości miasto w kraju i jedno z najstarszych miast Polski, oraz Wrzeszów, największe miasto w południowo-wschodniej Polsce, którego historia sięga 1354 roku.

Bałtycka trasa rowerowa

– Kraj wyjazdu: Wszystkie kraje graniczące z Morzem Bałtyckim, jest to pierścień.

READ  Niemcy zawiesiły koncesję na gazociąg Nord Stream 2

Euro Velo 10 To zdecydowanie jedna z najatrakcyjniejszych tras rowerowych w Europie. Piękne piaszczyste plaże, bogata oferta turystyczna i kulturalna oraz wyjątkowa przyroda pozwolą Państwu spędzić niezapomniane chwile podczas podróży wzdłuż Morza Bałtyckiego. Przed lutym 2022 r. można było nimi w pełni dotrzeć rowerem z Polski do rosyjskiej enklawy Kaliningradu (Krolevik), jednak od początku wojny na Ukrainie stało się to niemożliwe.

Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie

– Kraj wyjazdu: Polska. – Kraj przyjazdu: Chorwacja

obecnie, Eurovelo 9 W Polsce nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, ale trasa już powstała i zaczyna się wzdłuż wybrzeża Bałtyku w Gdańsku. Następnie przecina Polskę z północy na południe.

Trasa rowerowa żelaznej kurtyny

– Kraj wyjazdu: Norwegia. – Kraj przyjazdu: Grecja

EuroVelo 13 – Ścieżka rowerowa „żelaznej kurtyny”. Od 2019 roku jest szlakiem kulturalnym Rady Europy. Polska część jego szlaku obejmuje duże, tętniące życiem miasta, urokliwe wioski rybackie, popularne plaże i spokojne lasy. Przechodzi przez ważne miejsca zimnej wojny, m.in. Stocznię Gdańską, gdzie narodził się ruch Solidarnosk. Wykorzystywane ścieżki rowerowe są takie same, jak Bałtycka Trasa Rowerowa w Polsce.

Trasa rowerowa w Europie Wschodniej

– Kraj wyjazdu: Norwegia. – Kraj przyjazdu: Grecja

Euro Velo 11 W Polsce docelowo będzie rozciągać się na długości ponad 700 kilometrów, przecinając kraj od granicy litewskiej do granicy słowackiej na południu. Droga ta w szczególności łączy stolicę kraju, Warszawę, z Krakowem. Obecnie tylko niewielka część Krakowa wyposażona jest w ścieżkę rowerową.

Véloroute des Capitales

– Kraj wyjazdu: Irlandia. – Kraj przyjazdu: Rosja

[NDLR: Depuis l’attaque de l’Ukraine par la Russie le 24 février 2022, l’itinéraire est modifié.]

droga Euro Velo 2 Przecina Polskę z zachodu na wschód. Rozciąga się na długości około 1190 kilometrów, przebiegając przez atrakcyjne krajobrazy oraz wiele atrakcji turystycznych i historycznych. Łączy Poznań, Włocławiec i Warszawę i przebiegać będzie przez kilka parków narodowych, w tym Białowski Park Narodowy, w którym nadal żyją żubry. Ta droga jest wciąż w fazie rozwoju, ale wciąż możesz czerpać z niej inspiracje, przechodząc obok. Jeśli skierujesz się na zachód, ta trasa pozwoli Ci dotrzeć do Berlina, a nawet Amsterdamu, jeśli naprawdę masz ochotę. Jeśli udasz się na wschód, ta droga może zaprowadzić Cię do Moskwy…

READ  Wojna na Ukrainie: W Norwegii zyski z paliw kopalnych potroiły się w 2022 r.

Szlak Greenfellowa

– Tylko w Polsce.

Inną popularną trasą, po której można w Polsce jeździć na rowerze – w całości lub w części – jest Greenfellowa Efekt. Długość ścieżki rowerowej wynosi ponad 1800 km Green Velo, Polska Wschodnia Jest to najdłuższa, nieprzerwanie oznakowana ścieżka rowerowa w Polsce. Przebiega przez malowniczą wschodnią część Polski i podąża spokojnymi asfaltowymi drogami.

W Internecie znajdziesz wiele stron poświęconych temu Kolarstwo w Polsce, więc będzie dla Ciebie inspiracją, jeśli będziesz szukać sposobów do naśladowania. Jeśli nie znasz języka polskiego, nie zapomnij sprawdzić stron internetowych w języku angielskim lub francuskim. Dołączenie do grup entuzjastów na Facebooku pozwoli Ci uzyskać więcej informacji i zadać wszelkie pytania.

Nie zwlekaj więc i jedź do pracy rowerem, a przynajmniej daj się pociągnąć trasie rowerowej niezależnie od pory roku!