Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Od startu do pierwszych obrazów, opowiadamy o czterech etapach, które czekają na misję kosmiczną

Trzydzieści dwa lata. Tyle lat minęło od pomysłu zbudowania tego ultrapotężnego teleskopu w 1989 roku do jego ostatecznego wystrzelenia w kosmos, zaplanowanego na sobotę 25 grudnia, z wyjątkiem nowych, nieoczekiwanych wydarzeń. Teleskop Jamesa Webba (JWST), nazwany na cześć byłego dyrektora NASA, jest opisywany jako następca Teleskopu Hubble’a. Musi badać z niezrównaną precyzją wszystkie fazy wszechświata, aż do pierwszych epok wszechświata i powstania pierwszych galaktyk.

Wyzwanie więcej niż ambicja dla najnowszej generacji instrumentu do obserwacji kosmosu, który zostanie umieszczony na orbicie wokół Słońca, 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Owoc 40 milionów roboczogodzin przeprowadzonych przez 14 krajów, ten mały technologiczny klejnot, czasami uważany za drogi, prawie pozostał w kasie, Jak donosi TV5 Monde.

Jego start był również kilkakrotnie przekładany, zarówno z przyczyn technicznych, jak i meteorologicznych. nie większy niż prywatny odrzutowiec, Powinieneś wreszcie wystartować w Boże Narodzenie Od 13:20 do 13:52 od baza Z Kourou, GujanaZasilany pociskiem Ariane 5. Spojrzenie wstecz na cztery fazy tego gigantycznego projektu.

1Start opóźniony kilka razy

Czy naprawdę zniknie pewnego dnia? To jest pytanie, które w końcu zadało nieco zaniepokojonym naukowcom amerykańskim, europejskim i kanadyjskim, którzy pracowali przez ponad 30 lat, aby umieścić go na orbicie. 2011, pierwsze ziarnko piasku: Kongres USA ogłosił chęć zaprzestania współfinansowania tego projektu, szacowanego na 10 miliardów euro, a jego koszt potroił się w ciągu kilku lat. Ale dzięki tłumowi astrofizyków trudno było uratować ten rewolucyjny teleskop.

Ostatni transfer łodzią do teleskopu z Cavorni do Kor Według Daniela de Chambord, inżyniera odpowiedzialnego za przystosowanie Ariane 5 do misji, nie było to łatwe. zacytowany 20 minut. Jego podróż to 10 000 km, przechodząc przez Przez Kanał Panamski teleskop przeszedł przez niego w specjalnie zaprojektowanym pojemniku, aby chronić go przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Cel? Przede wszystkim nie obniża jakości swoich przyszłych notatek.

Niektóre inne zwroty akcji opóźnią start samolotu. Mimo kolejnych opóźnień w marcu i wrześniu 2021 roku, pod koniec grudnia agencja kosmiczna Arianespace chciała wstrzymać swój harmonogram orbitalny. Najpierw zaplanowano ją na 18 grudnia, potem przełożono na 22 po wypadku podczas przygotowań do startu, a start ostatecznie potwierdzono 24 grudnia. Jaki jest powód tego nowego opóźnienia? Jeden „Problem w komunikacji między obserwatorium a systemem startowym”i Według konta Arianespace na Twitterze. wreszcie, „Z złe warunki pogodowe” Agencja kosmiczna została zmuszona do ponownej zmiany Lot VA256 planuje wystrzelenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba do soboty 25 grudnia.

2Zagadka do wejścia Ariane 5

Być może największym wyzwaniem dla tego projektu była możliwość dopasowania teleskopu do daru rakiety Ariane 5. Będąc tak dużym z lustrem o średnicy 6,5 metra, konieczne było opracowanie lustra, które można złożyć i przechowywać w odtwarzaczu jak origami. W tym celu Tak więc wielomiliardowy teleskop zwisał z 40-metrowego kabla, zanim został starannie umieszczony na szczycie rakiety.

READ  Słuchawki premium Bose Headphone 700 są znacznie tańsze podczas wyprzedaży

James Webb, który będzie miał sto razy dokładniejszą wizję niż jego poprzednik Hubble, jest również autorem 18 mniejszych sześciokątnych luster pokrytych złotem, aby lepiej odbijać światło w przestrzeni. Masywny, pięciowarstwowy krem ​​przeciwsłoneczny, który chroni Lustro i wszystkie narzędzia monitorujące. Wykonana z kaptonu osłona przeciwsłoneczna musi wytrzymać ekstremalne temperatury w pobliżu słońca.

3 1,5 miliona kilometrów podróży

Teleskop Jamesa Webba dotrze do celu po miesiącu, a misja kosmiczna zajmie od pięciu do dziesięciu lat. Teleskop kosmiczny krąży wokół Słońca w stabilnym i prawie nieznanym miejscu we wszechświecie: „Punkt Lagrange’a L2”Znajduje się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Z tej odległości, dzięki swojej technologii podczerwieni, James Webb będzie miał trzy główne zadania.

będzie pierwszy obserwując powstawanie pierwszych galaktyk, Aż do Wielkiego Wybuchu, 13,8 miliarda lat temu. Drugim jest przyspieszenie badania egzoplanet do dOkreśl skład jego atmosfery i chmur oraz odkryj możliwą obecność wody. Wreszcie teleskop będzie odpowiedzialny za badania Sekret formowania i obserwowania gigantycznych czarnych dziur poza orbitą Neptuna, aby lepiej zrozumieć skład Układu Słonecznego.

4 Pierwsze zdjęcia w czerwcu 2022?

Po uruchomieniu z bazy Gujany w Kourou 25 grudnia i obowiązkowym odseparowaniu teleskopu od rakiety na około trzydzieści minut, James Webb zajmie około piętnastu dni, aby rozłożyć swoją osłonę termiczną. Łącznie w tym czasie do pełnego wdrożenia należy aktywować ponad 200 mechanizmów.

Po wykonaniu tego dokładnego procesu, Teleskop o wadze 6,5 tony przejedzie przez kolejne piętnaście dni, zanim w końcu dotrze do miejsca parkingowego w Lagrange Point L2. Wtedy będzie to konieczne Skalibruj teleskop i jego instrumenty obserwacyjne, aby mógł działać optymalnie.

Ta faza ma trwać pięć miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak wyobrażali sobie naukowcy, pierwsze użyteczne dane pojawią się dopiero w czerwcu 2022 roku.