Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

HDMI 2.1a już jest, to się zmieni w Twoich filmach i grach wideo

Wraz z HDMI 2.1a pojawia się nowa funkcja o nazwie Source Tone Mapping (SBTM), która ma poprawić przetwarzanie HDR.

Specjalista ds. licencjonowania HDMI pochodzi zreklamy Nowy standard HDMI. Pożegnaj się z HDMI 2.1i witaj w HDMI 2.1a.

W rzeczywistości, jak sama nazwa wskazuje, HDMI 2.1a przejmuje wszystkie cechy HDMI 2.1, ale dodaje małe, co prowadzi do nowej rundy certyfikacji. Ta nowa funkcja nazywa się Mapowanie tonów w oparciu o źródło (SBTM). Wyjaśniamy, co mogłoby to poprawić.

Co to jest schemat tonalny oparty na źródle (SBTM)?

Jest to funkcja, która powinna poprawić Twoje wrażenia HDR. Pomysł jest następujący:

Czasami urządzenie źródłowe musi jednocześnie łączyć różne rodzaje treści (HDR, SDR, dynamiczny HDR, grafika), Pisze ciało odpowiedzialne za standardy HDMI. Na przykład podczas przeglądania listy miniatur wideo z pliku Usługa przesyłania strumieniowego wideoNiektóre miniatury mogą być w formacie HDR, a inne z SDR, a lista jest renderowana za pomocą grafiki. Aby poprawić jakość osadzonej zawartości, wymagane jest przetwarzanie w urządzeniu źródłowym, czego nie można wykonać na ekranie. „

Oczywiście SBTM pozwoli na źródło (kwadrat, a komputer lub Jednostka sterująca Na przykład) aby wysłać sygnał wideo zmodyfikowany na potrzeby konkretnej sceny przed wysłaniem go do pliku Telewizja lub Twój Majster. Uważamy na przykład, że gracz PC ma ekran z ładną sceną HDR po jednej stronie i tekstem w Wordzie po drugiej. Podobnie jak w przypadku innych technologii HDR, zamiast przyjęcia ustalonego zestawu zakresów kolorów i jasności, SBTM umożliwia dostosowanie źródła do określonego ekranu. Organizacja dodaje.

Trzeba dodać, że SBTM nie zastępuje standardów takich jak HDR10 czy HLG, ale zapewnia dodatkową pojemność dla HDMI.

Czy muszę kupić nowe urządzenie, aby z niego korzystać?

Często odpowiadamy, że to zależy. Specjalista ds. licencjonowania HDMI pisze na swojej stronie, że tę nową funkcję można dodać do telewizorów i urządzeń, aktualizując ich oprogramowanie układowe. Jednak nic nie zobowiązuje producenta urządzenia do wdrożenia wspomnianej aktualizacji.

READ  Jaki jest nowy smartfon Xiaomi, który kosztuje tylko 199 euro?

Dodatkowo, podobnie jak niektóre funkcje oferowane przez HDMI 2.1, SBTM będzie opcjonalną funkcją HDMI 2.1a. Oznacza to, że tylko dlatego, że urządzenie ma port HDMI 2.1a, nie oznacza to, że SBTM jest dostępne. Jednak producent na pewno wspomni o jego istnieniu, jeśli tak jest. W przeciwnym razie najlepiej założyć, że nie ma SBTM.


Do śledzenia nas zapraszamy do Pobierz naszą aplikację na Androida i iOS. Będziesz mógł czytać nasze artykuły i pliki oraz oglądać najnowsze filmy na YouTube.