Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obywatelscy astronomowie publikują swoje odkrycia dotyczące supernowej zaobserwowanej w Wielkim Wozie

Obywatelscy astronomowie publikują swoje odkrycia dotyczące supernowej zaobserwowanej w Wielkim Wozie

Jest ich ponad sto i posiadają teleskopy elektroniczne, większość z nich to osoby prywatne, ale niektórzy to znani zawodowi astronomowie, tacy jak Frank Marchis i Alexei Filippenko. Właśnie opublikowali wspólny artykuł naukowy na temat supernowej najbliższej Drodze Mlecznej w ostatniej dekadzie, ilustrujący rosnącą siłę sieci wynikającą ze współpracy między Instytut Miejski w Kalifornii i Unistellar we Francji.

Astronomom amatorom coraz łatwiej jest podążać ścieżkami, które były dostępne tylko dla astronomów na początku XX wieku.H stulecia, na przykład ubiegając się o DUAO (dyplom uniwersytecki z astronomii obserwowanej) w Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża (OCA) lub zostając jednym z astronomów obywatelskich w globalnej sieci stworzonej przez Instytut Miejski (Poszukaj inteligencji pozaziemskiej instytut) w Kalifornii i Unistellar we Francji.

Jeden z tych założycieli, astronom Frank Marchis, zademonstrował to ponownie, współpublikując artykuł w Notatki badawcze Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego co ustanawia rekord największej liczby obywateli-astronomów, ale także specjalistów, bo w obu miejscach znajdziemy np Aleksiej Filippenko (znany amerykański astrofizyk, profesor astronomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i brał udział w odkryciu ciemnej energii poprzez badanie supernowych), po tym jak brał udział w badaniu zjawiska astrofizycznego i był współautorem artykułu naukowego na jego temat.

SN II pod okiem endoskopów elektronicznych

W sumie 123 z nich użyło jednogwiazdowego eVscope na całej planecie, aby obserwować ewolucję krzywej blasku niedawnej supernowej znajdującej się najbliżej Drogi Mlecznej. że to Sn2023ixfPo raz pierwszy został zauważony 19 maja 2023 roku przez słynnego japońskiego astronoma-amatora Koichi Itagaki, którego fotony zaczęły docierać do nas w maju 2023 roku po podróży trwającej około 22 milionów lat z galaktyki Messier 101 znajdującej się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Astronomowie obywatelscy zostali szybko zmobilizowani, zaledwie godzinę po ostrzeżeniu wydanym przez Koichi Itagaki, w ramach nowego programu naukowego. kosmiczne katastrofy Do Miasto oraz Unistellar, wspierany przez Fundacje Richarda Lounsbery’ego oraz Gordona i Betty Moore, który umożliwia tym astronomom bycie jednymi z pierwszych świadków kataklizmów, takich jak supernowe i wybuchy promieniowania gamma, oraz pomaga astronomom odkryć ich przyczynę.

READ  Udar: Ta grupa krwi jest najbardziej podatna na...

Od ponad miesiąca astronomowie śledzą ewolucję charakterystyki załamywania światła supernowych typu II, używając klasyfikacji niemiecko-amerykańskiego astronoma Rudolfa Minkowskiego i szwajcarskiego astronoma Fritza Zwicky’ego, którzy przyczynili się do tego na początku XX wieku.H wieku, aby zilustrować naturę „nowych gwiazd”, które Tycho Brahe i Johannes Kepler, jeden z najsłynniejszych, określali skrótem Nova. Budowniczy raju, jak w powieściach historycznych Jean-Pierre’a Lumineta.

Tak więc SN 2023ixf jest produktem końcowym i eksplozją życia gwiazdy o masie co najmniej 8 do 10 mas Słońca, która mogła pozostawić po sobie gwiezdne zwłoki w postaci gwiazdy neutronowej, gwiazdy, której pierwszy poważny opis teoretyczny pochodzi od Roberta Oppenheimera!

Narzędzie do odkrywania tajemnic supernowych

Pewne jest to, że ponownie zgodnie z oświadczeniem z instytut miejski,To naprawdę niesamowite, co potrafi ta obywatelska sieć naukowa Obaj są członkami zespołu naukowców z instytutu pod kierownictwem Franka Marchisa, głównego astronoma, który jest także dyrektorem naukowym i współzałożycielem Unistellar, powiedziała Lauren Sgro, która prowadziła badania wraz z Tomem Esposito. Była to najbliższa supernowa w ostatniej dekadzie, a obserwatorzy w pełni wykorzystali tę wyjątkową okazję. Szybko osiągnęli cel i kontynuowali monitorowanie, co pozwoliło nam zobaczyć pełny potencjał tego programu Właściwie, pamiętajmy o tym Wczesne obserwacje supernowych SN II są rzadko dostępne. Są one jednak niezbędne do głębszego zrozumienia i zbadania natury gwiazd, które generują te wybuchy, ponieważ wciąż kryją tajemnice.

W nadchodzących latach astronomowie zajmujący się pojedynczymi gwiazdami powinni uczestniczyć w wielu badaniach naukowych tego samego typu z pobliskimi supernowymi, które szybko zostaną wykryte przez Obserwatorium Vera C. Rubin, LSST.