Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

O czym pamiętać od poniedziałku 20 marca

O czym pamiętać od poniedziałku 20 marca

Dziś rozpoczęła się oficjalna wizyta Xi Jinpinga w Moskwie.

Pojednanie między Moskwą a Pekinem. Prezydent Chin Xi Jinping rozpoczął w poniedziałek 20 marca trzydniową oficjalną wizytę w Rosji w towarzystwie Władimira Putina. Na zakończenie spotkania prezydent Rosji wyraził zadowolenie z zaistniałej sytuacji „zrównoważony” Jego chiński odpowiednik o wojnie na Ukrainie. Powiedział też, że jest to brane pod uwagę „z szacunkiem” Proponowany przez Chiny plan pokojowy, w którym Pekin w szczególności wzywa Moskwę i Kijów do podjęcia rozmów pokojowych. Ze swojej strony Xi Jinping złożył hołd „bliskie więzi” Między Pekinem a Moskwą, zgodnie z oficjalnym rosyjskim tłumaczeniem jego wypowiedzi.

Waszyngton nazywa „świata nie da się oszukać”

W odpowiedzi na tę wizytę zadzwonił szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken „Świat nie da się nabrać na żadną taktyczną decyzję Rosji, przy wsparciu Chin lub jakiegokolwiek innego kraju, by zamrozić konflikt na własnych warunkach”..

Po stronie europejskiej, jakby na znak poparcia dla Ukrainy w obliczu poparcia Pekinu dla Moskwy, Unia Europejska wydała dwa miliardy euro na zakup i dostawę amunicji artyleryjskiej dla armii ukraińskiej. Tymczasem Waszyngton ogłosił nową transzę pomocy w wysokości 350 mln USD, a Kijów potwierdził swoje poparcie „tak długo, jak to konieczne”.

Wagner twierdzi, że kontroluje „około 70%” Bachmuta

„Obecnie jednostki Wagnera kontrolują około 70% Bakhmuta i kontynuują ofensywę, aby całkowicie go wyzwolić”.uspokojonyLider rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera, Eugeniusz Prigożyn w liście do ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Nie udało się jednak zweryfikować tych oświadczeń z niezależnego źródła.

Jewgienij Prigożyn powiedział też, że spodziewa się kontrataku sił ukraińskich pod koniec marca lub na początku kwietnia i ma na myśli, według niego, „Odcięli oddziały Wagnera od głównych sił armii rosyjskiej”. Zapytał więc Siergieja Szojgu „zapobiec” Aby zapobiec takiej sytuacji.

READ  Ciężki atak Rishi Sunaka przeciwko chińskiemu „zagrożeniu”

Unia Europejska chce pomóc krajom zdestabilizowanym napływem ukraińskiego zboża

Komisja Europejska zapowiedziała, że ​​chce skorzystać z rezerw kryzysowych, by wesprzeć rolników w Polsce, Rumunii i Bułgarii, zdestabilizowanych napływem ukraińskiego importu rolnego. To wsparcie w wysokości 56,3 mln euro, finansowane z rezerwy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), ma na celu zrekompensowanie Straty ekonomiczne spowodowane zwiększonym importem zbóż i roślin oleistych Przyjechał z Ukrainy „Ograniczanie wpływu nierównowag rynkowych”powiedział europejski organ wykonawczy.