Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Xi Jinping w Moskwie w Stanach Zjednoczonych jest podejrzliwy co do chęci przyjęcia przez Chiny roli mediatora

Xi Jinping w Moskwie w Stanach Zjednoczonych jest podejrzliwy co do chęci przyjęcia przez Chiny roli mediatora

Tony Blair odrzuca wszelkie porównania między Irakiem a Ukrainą

Dwadzieścia lat temu były brytyjski premier Tony Blair wciągnął Wielką Brytanię do wojny w Iraku za Stanami Zjednoczonymi, co wywołało masowe protesty w jego kraju. Dziś odrzuca wszelkie porównania między Irakiem, wojną bez mandatu ONZ, a Ukrainą, mimo że w ten sposób używa go prezydent Rosji Władimir Putin. ” Wymówka „.

„Nie ma żadnego rozsądnego usprawiedliwienia dla inwazji na niepodległy i suwerenny kraj z demokratycznym prezydentem, [qui ne posait] żaden problem dla nikogo i nie naruszone „Brak zobowiązań międzynarodowych”Blair wyjaśnia w wywiadzie dla Agence France-Presse i europejskich agencji informacyjnych ANSA, DPA i EFE. Gdyby nie użył tej wymówki [de l’Irak]Zamierzał użyć innego”.mówi 69-letni były lider Partii Pracy Władimira Putina.

Blair przypomina, że ​​były iracki dyktator Saddam Husajn wzniecił dwie wojny regionalne, przeciwstawił się wielu rezolucjom ONZ i przeprowadził atak chemiczny przeciwko własnemu narodowi. „Przynajmniej możemy zdać sobie sprawę, że odsunęliśmy tyrana od władzy [en Irak] próbując zainstalować demokracjęBroni się przed biurami swojego Institute for Global Change w centrum Londynu. Oczywiście możemy omówić wszystkie konsekwencje. O wojnie w Iraku, przyznaje.

Ale Nigdy nie wolno nam zapomnieć o tym, co Władimir Putin zrobił na Bliskim Wschodzie, w Syrii. (…) Jego interwencja na Bliskim Wschodzie pomogła utrzymać autokratę u władzy i obalić demokrację. Dlatego powinniśmy traktować całą tę reklamę z odrobiną szacunku, na jaki zasługuje”.dodaje pan Blair.

Pan Putin jest obecnie przedmiotem nakazu aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) za zbrodnię wojenną „nielegalna deportacja” Ukraińskie dzieci po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, decyzja, która według Moskwy nie ma mocy prawnej.