Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy sukces wyrzutni Vega z wieloma satelitami na orbicie

Wysłano we wtorek 17 sierpnia 2021 o 6:35

Rakieta Vega, najmniejsza europejska wyrzutnia rakietowa, została umieszczona na orbicie w nocy z poniedziałku na wtorek, pięć satelitów, w tym druga konstelacja Pleiades Neo, wycelowanych w obserwacje Ziemi.

Stefan Israel, dyrektor generalny Arianespace, skomentował po tym nowym sukcesie: „Bardziej niż kiedykolwiek Vega staje się filarem niezależności europejskiego dostępu do kosmosu”.

Rakieta wystartowała o 22:47 czasu lokalnego (0:47 GMT) z Centrum Kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej w misji, która zajęłaby prawie dwie godziny.

Niecałą godzinę po starcie satelita Pléiades Neo 4 został umieszczony na orbicie na wysokości 625 km. Ten satelita optyczny o wysokiej rozdzielczości, ważący niecałą tonę, został wyprodukowany przez firmę Airbus Defence and Space Intelligence, która będzie go obsługiwać.

Ten najnowocześniejszy sprzęt jest drugim z czterech satelitów konstelacji Pleiades Neo – pierwszy znajduje się na orbicie od 28 kwietnia. Z niezrównaną dokładnością powinien pozwalać na dokładność 30 cm dla uniwersalnego pokrycia terenu.

Oprócz tej dokładności konstelacja powinna zapewniać zwiększoną interakcję, którą można skrócić do pół godziny w przypadku sytuacji awaryjnej, co otwiera nowe możliwości, szczególnie w zakresie zastosowań geolokalizacji i mapowania.

Kolejne satelity z tej serii zostaną wystrzelone przez przyszłą Vegę C od 2022 roku.

Vega umieściła również na orbicie cztery nanosatelity, kostki.

Europejska Agencja Kosmiczna wykorzysta trzy z nich w misjach naukowych: LEDSAT do śledzenia optycznego satelitów na niskich orbitach, RADCUBE do pomiarów pogody kosmicznej oraz SUNSTORM do monitorowania promieni rentgenowskich emitowanych podczas rozbłysków słonecznych.

Czwarty, BRO-4, jest przeznaczony dla francuskiego startupu Unseenlabs. Jest częścią konstelacji satelitów BRO przeznaczonych do monitorowania ruchu morskiego w oparciu o sygnaturę elektromagnetyczną statków. Powinna obejmować od 20 do 25 nanosatelitów do 2025 roku.

READ  Na Neptunie czterdziestolatkowi grozi zimno

To drugie wystrzelenie rakiety Vega przez Arianespace od początku roku i dziewiętnaste od pierwszego lotu wyrzutni w 2012 roku. Arianę 5.