Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy Mbogar Senghor? (przez masowy Seck)

Senegalczyk Mohamed Mbougar Sarr, 31 lat, wygrał Nagrodę Goncourt 2021 za La Plus Secrète Mémoire des hommes (Philippe Rey Editions), środa, 3 listopada. To wyczyn, który nie omieszkał wzbudzić zachwytu wielu Senegalu, którzy pogratulowali autorowi.

Ale to, co interesuje niektórych, to poruszany w jego książce temat homoseksualizmu. Raper Mass Seck również zareagował. Oto jego pełny post!

„Najpierw zrozum, że Facebook i Twitter nie są akademiami literatury ani teatrami uniwersyteckimi. W przypadku każdego tematu, który wchodzi w powszechny wątek wiadomości, każdy będzie miał coś do powiedzenia. To jest ulica.

Od osoby zależy, które posty lub komentarze zasługują na „komentowanie”. Nie ma sensu oburzać się na tych, którzy są oburzeni, nawet z powodów, które można by nazwać idiotami.

Jednak książki Mbogara czytałem od pierwszej książki: Terre Ceinte. Jeszcze nie przeczytałem Ostatniej Aury Goncourta: Najbardziej Tajne Wspomnienie Mężczyzn. Tematy jego pierwszej książki, Islamizm, dżihadyzm, szariat w fikcyjnej wiosce Caleb, były wówczas ulubionym tematem Francuzów.

Terre ceinte, wydane przez Éditions Présence Africaine, otrzymało w 2015 roku Ahmadou Kourouma, Grand Prix du Roman Métis oraz nagrodę Métis dla uczniów szkół średnich. Źli to muzułmańscy ekstremiści. Francuzi nie wykorzystali tego konfliktu do wydobycia zasobów Caleba, który de facto mógł nazywać się Kidal. Tylko ekstremiści, którzy zabijają w imię islamu.

Przypadkowo w tym samym 2018 roku Abderrahmane Sissako zdobył siedem Cezarów, w tym nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego za swój film Timbuktu. Ten sam motyw, ten sam klimat, z wyjątkiem Timbuktu.Wystrój jest prawdziwy: Mali. Ponownie w tym filmie złoczyńcą jest islamista, dżihadysta, który jest przedstawiany jako ignorant i okrutny. Po raz kolejny Francuzi nie są przychylnie nastawieni do rzeczywistości na tej podstawie, że przyszłość ujawni się wraz z obecną sytuacją w kraju. Kidal, Francja chce tego bez Mali, tematu wymazanego z tej fikcji.

READ  Gala amfAR: Sharon Stone przybywa ze swoim najstarszym synem na najważniejszą imprezę festiwalu filmowego w Cannes

W tym samym roku 2015 Timbuktu został nominowany do Oscara w Hollywood. Film, który najechał na carów, z pewnością zdobędzie tytuł najlepszego filmu zagranicznego. Niespodzianka! Film Ida polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego zdobył słynną złotą statuetkę. Jak na ironię film jest czarno-biały. Zajmuje się historią religii, judaizmu i chrześcijaństwa, ale także etnicznością, Żydami i etnicznymi Polakami.

Co zaskakujące, Polacy po cenie książki Mbogara będą bardzo krytycznie oceniać treść filmu. Krytykują fakt, że w filmie nie pojawili się Niemcy, którzy w tym czasie okupowali Polskę i nakazali zagładę Żydów. Według rzecznika ds. public relations Michała Zolderzińskiego „widz, który widzi Idę i nic nie wie o niemieckiej okupacji Polski i antysemickich prawach w Niemczech, widzi tylko, że Polacy zabijali Żydów”.
Pokusiłbym się o to, by powiedzieć to samo o Beulsie i Dogonie w książce Mbugara i filmie Sisako, nie ma gdzie być facetem, który łapie za sznurki i wykorzystuje sytuację.

Widzisz, nie jesteśmy jedynymi, którzy krytykują swoich rodaków, którzy dostają nagrody, gdy myślą, że toczy się przeciwko nim gra ideologii. Tak, Sisako również spotkała się z ostrą krytyką pomimo swoich siedmiu cyfr.

GP nie jest ekranem przeciwko popularnej krytyce, gdy elementy sprawiają, że kwestionuje to, co oczywiste.

Mówiłem, że kino, podobnie jak literatura, to nie tylko rozrywka. Są potężnym środkiem wpływania na masy w celu wywołania w nich głębokich zmian społecznych. delikatna siła.

Czy bardzo jasne stanowisko zajmowane przez Mbogara o pseudonimie Hamidou Hahn (Historia Świata) w sprawie Lgébété (Rozumiesz, że Mark patrzy) byłoby zachętą do zdobycia tej nagrody? Ludzie mają prawo pytać, gdy pojawiają się wątpliwości.

Ludzie boją się otworzyć swoje serca na nowego Senghora. To jest powód zwycięstwa każdego młodego senegalskiego wodza, którego podbije Francja, którego kufry zostaną otwarte. ”

READ  Festiwale w Awinionie, Cannes, Vieille Charrose, spotkania w Arles... Zanurz się z nami w letniej kąpieli kulturalnej

SeneNews to senegalski serwis informacyjny zajmujący się wiadomościami politycznymi, gospodarczymi, sportowymi i społecznościowymi. Możesz znaleźć nasz kanał informacyjny każdego dnia. Również wiadomości w czasie rzeczywistym, śledź tematWiadomości sportowe w Senegalu A na całym świecie, wiadomości o celebrytach, trendy w modzie i urodzie, wszystkie filmy opublikowane w Internecie dotyczące Afryki i Senegalu, a także życia studenckiego. Obecny również we wszystkich sieciach społecznościowych Portal społecznościowy FacebookI ŚwiergotI youtubeI TIK TokI Instagram, … SeneNews oferuje szeroką gamę artykułów. Możesz też wszystko Artykuły premium SeneNews który jest dostarczany naszym czytelnikom. Nasze aplikacje mobilne są również dostępne do bezpłatnego pobrania pod adresem Sklep Apple i dalej aplikacje GooglePozostań w kontakcie z Senegalem i Afryką dzięki wszystkim kanałom informacyjnym, które oferuje Twój internetowy magazyn informacyjny.