Nowe zdjęcia Marsa i Saturna od Hubble’a

Saturn i Mars. Dwie majestatyczne planety, które przyciągają nasz wzrok z kompletnie różnych względów. Saturn i jego piękne pierścienie są niejako ozdobą naszego Układu, a Mars planetą, która już wkrótce ma się stać naszym drugim domem w tym pustym i pełnym niebezpieczeństw Wszechświecie.

Obie planety znalazły się tego lata w opozycji do Ziemi. Saturn 27 czerwca, a Mars 27 lipca. Opozycja to sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie znajdują się – oglądane z ustalonego miejsca, zazwyczaj z Ziemi – naprzeciwko siebie na niebie. Opozycja stwarza najlepsze warunki do obserwacji, ponieważ znajdując się po odsłonecznej stronie Ziemi, planeta przedstawia obserwatorom swą oświetloną półkulę (pełnia), jest stosunkowo blisko Ziemi i równocześnie jest widoczna na niebie przez całą noc.

Miesiąc przed opozycją Saturna, 6 czerwca, Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykorzystany został do obserwacji gazowego giganta. W tamtym momencie Saturn znajdował się w odległości około 1,4 miliarda kilometrów od Ziemi. Wykonane zdjęcia przedstawiają system pierścieni Saturna w okolicach jego maksymalnego nachylenia w kierunku Ziemi, co pozwoliło na wykonanie spektakularnych zdjęć pierścieni z widocznymi przestrzeniami między nimi.

Oprócz tego, zdjęcia Hubble'a ukazują heksagonalny układ chmur leżący w okolicach północnego bieguna Saturna - sześciokątną burzę odkrytą podczas lotu sondy kosmicznej Voyager 1 w 1981 roku. Na południe od tego widoczny jest ciąg jasnych chmur - pozostałości rozpadającej się burzy. Hubble zdołał też uchwycić obrazy sześciu z 62 obecnie znanych księżyców Saturna: Dione, Enceladusa, Tetydy, Janusa, Epimeteusza i Mimasa

Hubble wykonał zdjęcie Marsa w dniu 18 lipca, zaledwie 13 dni przed tym, gdy Mars znajdzie się najbliżej Ziemi. W tym roku Mars oddalony będzie od Ziemi o 57,6 miliona kilometrów. To oznacza, że znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku, kiedy to zbliżył się do Ziemi bardziej niż w ciągu ostatnich 60 000 lat.

Podczas gdy poprzednie zdjęcia Czerwonej Planety przedstawiały jej szczegółowe cechy, nowy obraz jest zdominowany przez gigantyczną burzę piaskową, która otacza całą planetę. Nadal widoczne są białe czapy polarne, krater Terra Meridiani, krater Schiaparelli i basen Hellas, ale ich obrazy są lekko rozmyte przez znajdujący się w marsjańskiej atmosferze pył.


Źródło: Space Telescope