Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa fala upałów we Francji i Hiszpanii oraz susza w Europie – międzynarodowa

Nowa fala upałów we Francji i Hiszpanii oraz susza w Europie – międzynarodowa

Francja i Hiszpania stanęły w obliczu trzeciej fali upałów od czerwca w środę (3), a susza narastała w całej Europie, zmuszając Holandię do oficjalnego ogłoszenia się w stanie „niedoboru wody”.

Francuska agencja publiczna Mto-France ostrzegła, że ​​„środa będzie najgorętszym dniem w całym kraju”, ale szczytowe upały będą kontynuowane w czwartek i „kierują się na wschód”.

Po krótkiej przerwie pod koniec lipca, w środę Hiszpania wróciła do normy, a temperatury w kilku południowych prowincjach sięgały ponad 40 stopni. We wtorek termometry osiągnęły 43,3 stopnia Celsjusza w gminie Talavera de la Reina, w centralnej prowincji Toledo.

Rzecznik hiszpańskiej agencji meteorologicznej Ruben del Campo powiedział AFP, że ten odcinek „może być trzecią falą upałów”, która ma potrwać co najmniej do czwartku.

„Nie ma wątpliwości, że za tym wszystkim stoją zmiany klimatyczne” – dodał.

– Tropikalne noce –

W kilku częściach wschodniej i południowej Hiszpanii spodziewane są noce tropikalne, a temperatury nie spadną poniżej 20 stopni Celsjusza ze względu na wysokie temperatury w Morzu Śródziemnym, które wahają się od 3 do 4 stopni Celsjusza powyżej normy, według AEMET.

We Francji „od środy do czwartku maksymalne temperatury będą wyższe lub równe 35 stopni Celsjusza, ze szczytem 39 lub 40 stopni Celsjusza na południowym zachodzie”, według Mto-France, która umieściła 26 okręgów w pomarańczowym alarmie. na fali upałów.

W mieście Belen-Belet, położonym na południowym zachodzie kraju, temperatura termometru wzrosła do 39,6 stopnia Celsjusza o godzinie 17:00 czasu lokalnego (00 rano w Brazylii), zgodnie z pierwszymi maksymalnymi temperaturami odnotowanymi przez Mto-France. W Tuluzie (południe) i Lyonie (na południowym wschodzie) było też 38°C, w Strasburgu 36°C (wschód) i 35°C w stolicy, Paryżu.

Długie okresy bezdeszczowe zagrażają niektórym gospodarstwom i wymuszają racjonowanie wody, a Francja jest jednym z krajów europejskich najbardziej zagrożonych suszą.

READ  Euro 2020 - Hiszpania / Polska: na którym kanale i o której godzinie oglądać mecz na żywo?

„Widziałem płonące kwiaty oliwne”, ubolewa 64-letni Jean Bernaud, plantator oliwek z Lagos na południowym zachodzie kraju, który po wyprodukowaniu dwóch ton oliwy z oliwek w 2021 r. spodziewa się w tym roku nie więcej niż 400 litrów. . . .

Upał zaostrza suszę, a lipiec 2022 jest uważany za „drugi najbardziej suchy we Francji od czasu rozpoczęcia pomiarów w latach 1958-1959, z deficytem opadów wynoszącym około 84% w porównaniu do normalnego, według Mto-France”.

– Ciepło w całej Europie –

Cały kontynent europejski jest dotknięty falą upałów. Lipiec ten był najsuchszym miesiącem od 1935 roku w Anglii, która jest obecnie w stanie „przedłużającego się suchego klimatu”, poprzedniej fazy suszy, która wymaga środków ostrożności.

Kilka firm wodociągowych ogłosiło ograniczenia dotyczące milionów ludzi, a plantatorzy owoców i warzyw zgłaszali straty w sałacie, fasoli i jagodach. Ponadto istnieje stałe niebezpieczeństwo pożarów.

24 lipca na granicy czesko-niemieckiej w Parku Narodowym Sua Bumia wybuchł wielki pożar lasu, w którym temperatura osiągnęła rekordowy poziom (36,4 stopni Celsjusza). Uszkodzonych zostało już prawie tysiąc hektarów.

W Polsce poziom rzek był bardzo niski. Na kilku obszarach, zwłaszcza w parkach, nałożono ograniczenia w korzystaniu z wody.

Francuska minister ds. energii Agnes Pannier-Runacher powiedziała w środę, że susza i fala upałów są „przejawami globalnego ocieplenia i dziś nikt w to nie wątpi”.

Podkreślił, że „zapomnij o klimacie 2020 roku i klimacie 2022 roku, który może być najwspanialszym klimatem w nadchodzących latach”.