Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa broń dla rządów prawa między Polską a Brukselą

Silna presja europejska w ostatnich miesiącach miała niewielki wpływ na Polskę, sugerując fundamentalny kryzys w kwestii praworządności. W długim liście z poniedziałku 16 sierpnia ekstremistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) faktycznie sprzeciwił się decyzji Komisji Europejskiej, która wezwała do wydania dwóch orzeczeń sądowych. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) wskazuje na ataki na niezawisłość sądownictwa.

W wydanym 15 lipca wyroku w sprawie kwalifikacji sędziowie europejscy zauważyli, że Sąd Najwyższy nie zapewnił sędziom pokoju dyscyplinarnego niezbędnego dla wymiaru sprawiedliwości ustanowionego przez rząd narodowo-konserwatywny. „Nie wszystkie gwarancje bezstronności i niezależności” I był „Nie wolny od bezpośredniego lub pośredniego wpływu władzy ustawodawczej i wykonawczej”. Ponadto w wydanym poprzedniego dnia postanowieniu zabezpieczającym w sprawie w tym zakresie zażądali natychmiastowego wstrzymania jej postępowania.

Czytaj więcej Polsce grozi izolacja

Polski Trybunał Konstytucyjny, który jest bliski władzy, 14 lipca ogłosił, że jest niekonstytucyjny, tracąc jakikolwiek wpływ na krajowy porządek prawny i zaskakująco akceptując postanowienia tymczasowe TSUE dotyczące reformy sądownictwa. Miesiąc później jedzie do Warsaw Point Homes i dowiaduje się, że nie chce się wycofywać.

„Proszek do oczu”

Polski rząd w swoim liście ściśle stwierdził, że pokój porządku, „W obecnej formie”, Powinien zniknąć „W nadchodzących miesiącach”. Ale to ogłoszenie wykracza poza niejednoznaczność, która je otacza „Absolutnie za mało”, Laurent Bech, profesor prawa europejskiego na University of Middlesex w Londynie, uważa, że ​​nie waha się o tym mówić. „Cukierki do oczu”. Order Room to tylko jeden z elementów ogólnej nieprawidłowości potępionej przez TSUE”, Potwierdza to Wojciech Sadursky, wykładowca na uniwersytetach w Sydney i Warszawie.

Polski Trybunał Konstytucyjny może odmówić jurysdykcji TSUE w sprawach dotyczących niezawisłości sędziowskiej

Ponadto rząd nadal kwestionuje pierwszeństwo prawa europejskiego nad polskim prawem podstawowym. „Pierwszy poważny konflikt prawa unijnego”, Jako kamień węgielny porządku prawnego na starym kontynencie budzą niepokój europejskie pochodzenie. W związku z orzeczeniem z 14 lipca polski Trybunał Konstytucyjny, pod koniec procesu, spodziewanego pod koniec sierpnia, może odmówić TSUE jakiejkolwiek jurysdykcji w sprawach związanych z niezawisłością sądownictwa.

READ  Unia Europejska nałoży na Polskę kary za reformę sądownictwa

38,62% z Was powinno przeczytać ten artykuł. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.