Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niesie nieco większe ryzyko rozwoju choroby krwi

Kilka miesięcy po wstrzyknięciu pierwszych dawek szczepionki COVID, klinicyści nadal monitorują i szczegółowo oceniają skutki uboczne różnych szczepionek w populacji. Badanie przeprowadzone przez zespół szkockich lekarzy z udziałem 5,4 miliona osób wykazało, że ci, którzy otrzymali pierwszy zastrzyk szczepionki Oxford/AstraZeneca, mieli bardzo niskie ryzyko rozwoju choroby krwi, znanej jako idiopatyczna plamica małopłytkowa. Badanie pokazuje również, że ryzyko rozwoju tej w większości łagodnej i samoograniczającej się choroby jest podobne do obserwowanego w przypadku innych szczepionek i znacznie mniejsze niż ryzyko stwarzane przez sam COVID.

Dane ze szkockiego programu szczepień COVID ujawniły możliwy niewielki wzrost ryzyka rozwoju uleczalnej i często łagodnej skazy krwotocznej po pierwszej dawce szczepionki Oxford/AstraZeneca. Lekarze sprawdzili dokumentację medyczną 5,4 miliona osób w Szkocji pod kątem zakrzepów krwi, nietypowego krwawienia i stanu zwanego idiopatyczną plamicą małopłytkową (ITP), w którym niska liczba płytek krwi może prowadzić do siniaków, krwawień z dziąseł i krwawienia wewnętrznego.

Analiza wykonana z szkocja zdrowia publicznego odkryli, że ryzyko rozwoju ITP było nieco wyższe u 1,7 miliona osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Oxford/AstraZeneca niż w grupie porównawczej, która nie otrzymała szczepionki do 14 kwietnia 2021 roku. medycyna przyrodnicza, naukowcy szacują, że na każdy milion dawek szczepionki Oxford/AstraZeneca przypada 11 więcej przypadków ITP.

Szczepionka Oxford/AstraZeneca i PTI: ryzyko istnieje, ale bardzo niskie

Efekt uboczny pojawia się głównie u osób starszych z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroba niedokrwienna serca, cukrzyca czy przewlekła choroba nerek i zwykle pojawia się od drugiego do czwartego tygodnia. Tempo wzrostu ITP po wstrzyknięciu Oxford/AstraZeneca jest podobne do innych szczepionek, takich jak szczepionki przeciwko grypie, MMR i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, z 10 do 30 dodatkowymi przypadkami ITP na milion dawek. Sam koronawirus niesie ze sobą znacznie większe ryzyko niż ITP.

READ  Pochodzenie wszechświata, życie pozaziemskie ... piękne astronomiczne obietnice Teleskopu Jamesa Webba, starszego brata Hubble'a

Badanie wykazało słabsze dowody na zwiększone ryzyko zakrzepów tętniczych i krwawienia po szczepionce AstraZeneca. Nie było oznak zwiększonego ryzyka ITP, krzepnięcia lub krwawienia u 800 000 osób w Szkocji, które otrzymały szczepionkę Pfizer/BioNTech od 14 kwietnia.

Tabela podsumowująca poziomy ITP obserwowane w szczepionce AstraZeneca jako funkcję liczby dni po pierwszym wstrzyknięciu. Grupa kontrolna jest wskazana na górze tabeli. © CR Simpson i in. 2021

« Ogólnie jest to bardzo uspokajające. Na poziomie populacji widzimy niskie ryzyko związane ze szczepionką i dostępne są terapie dla osób, u których rozwinęła się ITP. Aziz Sheikh, główny autor badania i profesor intensywnej opieki w badaniach i rozwoju na Uniwersytecie w Edynburgu mówi.

W maju Wspólny Komitet ds. Szczepień i Szczepień (JCVI) poinformował, że osobom poniżej 40 roku życia należy podać alternatywę dla szczepionki Oxford/AstraZeneca ze względu na niski poziom infekcji w Wielkiej Brytanii i bardzo rzadkie ryzyko poważnej choroby zwany VITT lub zakrzepicą i małopłytkowością wywołaną szczepionką. Zgodnie z tą radą, większość osób w wieku poniżej 40 lat w Wielkiej Brytanii otrzymuje teraz szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderna, które są oparte na innej technologii niż Oxford/AstraZeneca.

Znacznie niższe ryzyko niż to stwarzane przez COVID

« Jeśli ludzie doświadczają siniaków lub krwawień po szczepionce Oxford/AstraZeneca, ważne jest, aby poinformować o tym swojego lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ dostępne są dobre metody leczenia ITP. Większym przesłaniem jest to, że ryzyko tych wyników jest znacznie niższe w przypadku szczepionki niż w przypadku rozwoju COVID. – mówi szejk.

Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologii w Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnejpokazuje, że ITP rozwinął się około 340 na każde 100 000 osób, które zapadły na COVID. ” Chociaż szczepionka Oxford/AstraZeneca zwiększa ryzyko ITP, jej korzyści przewyższają ryzyko. Dla większości osób ITP nie jest poważnym problemem, ale nie dla wszystkich ».

Adam Fane, profesor pediatrii i członek JCVI na Uniwersytecie w Bristolu, mówi, że ITP jest często diagnozowana, gdy nie można znaleźć innej przyczyny hipoplazji płytek. ” Może powodować krwawienie i dostępne są metody leczenia, aby temu zapobiec, ale w wielu przypadkach choroba ma łagodny i samoograniczający się przebieg. ».

READ  Odkrycie niezwykle szerokiej gamy galaktyk stawia pod znakiem zapytania nasze rozumienie wszechświata

« Ogólnie rzecz biorąc, badanie to w pewnym stopniu przyczynia się do zrozumienia problemów hematologicznych, które występują u bardzo małej liczby biorców tej szczepionki, a biorąc pod uwagę jego znaczenie dla globalnych wysiłków epidemiologicznych, ciągłe wysiłki mające na celu wyjaśnienie cech, przyczyn i mechanizmów tych zdarzeń są bardzo ważne ».

Zasoby : medycyna przyrodnicza