Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nieruchomości, jedzenie, transport, wypoczynek: ile kosztuje życie w Polsce?

Nieruchomości, jedzenie, transport, wypoczynek: ile kosztuje życie w Polsce?

Polska jest najatrakcyjniejszym krajem dla obcokrajowców do pracy lub nauki. Jednym z najczęściej wymienianych atutów są koszty utrzymania, które są znacznie niższe niż we Francji i jej europejskich sąsiadach. W rzeczywistości koszty życia w Polsce szacuje się na 39% w 2023 r., czyli znacznie mniej niż we Francji. Według Instytutu Mercera pojawiają się w nim 3 polskie miasta Ranking najdroższych miast świata dla ekspatów 2022 rSą: Warszawa, która przychodzi dopiero w 174mi pl. Wrocław 187mi i Krakowa w 190mi. Mieszkania, zakupy spożywcze, transport, wypoczynek i gastronomia, zrób swoje rachunki!

Ostrzeżenie: Złoty jest polską walutą, aw momencie pisania tego artykułu 1 euro = 4,69 złotego. Ceny podane są w euro wyłącznie dla ułatwienia porównania.

1 – Niezwykle korzystny koszt mieszkania

Ceny mieszkań w Polsce różnią się w zależności od miasta i dzielnicy, w której mieszkasz, ale generalnie są one znacznie niższe niż we Francji.

Według danych Numbeo, Średni miesięczny czynsz Do Trzypokojowe mieszkanie w centrum kosztuje w Polsce około 900 euro, we Francji 1750 euro..

Podobnie, Średnia cena za metr kwadratowy przy zakupie W centrum miasta znajduje się apartament 3000 euro w Polsce, 5800 euro we Francji.

Należy zauważyć, że rynek nieruchomości w Polsce przeżywa boom, a ceny rosną od początku wojny na Ukrainie, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków. Wciąż jednak można znaleźć niedrogie mieszkania poza centrami miast.

Redakcja poleca: Znalezienie noclegu w dowolnym miejscu w Polsce

2 – Zakupy spożywcze: ryzyko inflacji

Zakupów spożywczych w Polsce jest generalnie mniej niż we Francji. Przeciętny koszyk zakupów w Polsce kosztuje ok 150 euro, 200 euro we Francji. Produkty mleczne, owoce i warzywa oraz mięso są generalnie tańsze w Polsce.

Bądź jednak ostrożny, Polska została mocno dotknięta inflacją od początku wojny na Ukrainie. OECD przewiduje stopę inflacji cen konsumpcyjnych na poziomie 12,7% w 2023 r., w porównaniu do zaledwie 5,4% we Francji. Znajduje to bezpośrednie odzwierciedlenie w cenach towarów codziennego użytku; W okresie od września 2021 do marca 2022 w Polsce Ceny benzyny wzrosły o 19%, oleju spożywczego o 22%, a chleba o 11%.. Ale oczywiście piwo spadło o 18%.

READ  Euro 2021: W grupie E Hiszpania może być nieufna wobec Polski

Mimo tego wzrostu zakupy spożywcze w Polsce są generalnie niższe niż we Francji. Należy zauważyć, że jakość produktów spożywczych może się różnić w zależności od sklepu i marki. Niezależnie od tego, czy w hipermarketach, supermarketach, małych sklepach spożywczych, czy w niedzielnym „sklepie spożywczym”, możesz dodawać te różne oferty, obserwując cenę za kilogram i sprawdzając wagę pojemnika. Targi czy jarmarki to dobry sposób na zakup świeżych, często lokalnych produktów w korzystnych cenach iw lokalnych sklepach. Na przykład rynek w dzielnicy Oliva w Gdańsku zdobył w ubiegłym roku nagrodę za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w kraju.

Inne notatki : Zdecyduj się na ekonomiczny i ekologiczny ser w plasterkach zamiast pakowanej próżniowo wersji w plastrach. Sporządź dokładną listę tego, czego potrzebujesz, zaplanuj menu na tydzień, znajdź rozwiązania na resztki z gotowania, unikaj gotowych potraw pełnych dodatków, soli, cukru i nadmiaru kalorii, kupuj tylko to, czego potrzebujesz – ile świeżych owoców i warzyw zostało tak popularne na straganach wylądują w śmietniku, bo nie są zorganizowane.. Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie budżetu na zakupy.

Redakcja Rekomendacje: Staraj się ograniczać marnowanie żywności

3 – Niedrogi transport

Koszty transportu w Polsce są niższe niż we Francji. Średnia cena litra benzyny wynosi w Polsce około 1,43 euro, a we Francji 1,91 euro. Podobnie średnia cena miesięcznego biletu komunikacji miejskiej wynosi około 23,37 euro w Polsce i 65,00 euro we Francji.

Należy jednak pamiętać, że sieć transportu publicznego w Polsce może być słabiej rozwinięta w niektórych regionach, a rozkłady jazdy mogą być bardziej nieregularne niż we Francji (obecnie trzeba wziąć pod uwagę wiele prac remontowych). Dlatego ważne jest, aby przed podróżą zapoznać się z rozkładami jazdy i trasami komunikacji.

Jest to również znaczące taksówki Polska jest też tańsza od Francji. Według danych Numbeo średnia cena przejazdu taksówką na dystansie 5 kilometrów wynosi w Polsce około 5 euro, a we Francji 15 euro.

READ  ETPC odmawia potępienia Polski

Dla uczniów, Polska oferuje niezrównaną przewagę: na wszystkie środki transportu (pociągi krajowe, lokalny transport publiczny) mogą skorzystać z 51% zniżki. Wszystko, co musisz zrobić, to pokazać legitymację studencką ISIC (która nie jest zbyt powszechna na francuskich uniwersytetach, ale można ją zamówić online za 15 euro). Wygodny!

4 – Zajęcia rekreacyjne z kosztami zmiennymi

Koszt rozrywki w Polsce różni się w zależności od aktywności i regionu. Ale znowu, ogólnie rzecz biorąc, spędzanie wolnego czasu w Polsce jest znacznie tańsze niż we Francji. Kina, muzea i parki rozrywki są w Polsce tanie.

Bilet do kina kosztuje w Warszawie ok. 6 euro, w Paryżu 11 euro. Zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak piesze wędrówki lub biwakowanie, są w Polsce tanie. Parki narodowe i rezerwaty przyrody oferują wiele niedrogich atrakcji. Ośrodki narciarskie w Polsce są też tańsze niż we Francji.

Uważaj, czas wolny to obszar, w którym ceny różnią się znacznie w zależności od regionu! Poza stolicą bardziej turystyczne miejsca jak Kraków czy Drožmiasto (m.in. Trilby, Gdańsk, Gdynia, Sopot) są droższe niż inne miasta w Polsce.

5 – Przywrócenie

Jedzenie w restauracjach jest również bardzo korzystne. Średnia cena posiłku na osobę w niezobowiązującej restauracji w Warszawie to około 8 euro, w Paryżu 15 euro. Ekskluzywne restauracje w Polsce można porównać do restauracji we Francji, ale generalnie jedzenie w restauracjach w Polsce jest tańsze.

Kawiarnie, stołówki, bary z przekąskami i bary w Polsce są tańsze niż we Francji, a przeciętna filiżanka kawy lub piwo kosztuje około 2-3 euro.

The baton mleczny (lub pał bar – liczba mnoga po polsku: Barry Meleksne), czy Polish Cafe również musiały zrewidować swoje ceny w górę. Mimo wszystko jego zwykli różnorodni klienci, pracownicy, studenci, pracownicy sąsiednich firm lub osoby starsze, znajdą domową kuchnię w radosnej, prostej i ekscytującej, bezproblemowej atmosferze. Kompletne danie kosztuje średnio 6 euro, czasem z zupą.

READ  Jedną z „największych prób destabilizacji Europy” jest potępienie Polski